CES 2019: Samsung prezentuje rewolucyjny ekran MicroLED 4K o przekątnej 75 cali

Bartłomiej Pawlak
Na kilka chwil przed rozpoczęciem targów CES 2019 w Las Vegas Samsung zaprezentował nowy, przełomowy telewizor wyprodukowany w technologii MicroLED. To duży krok w kierunku rozwoju ekranów syntetycznych dorównujących kontrastem panelom OLED.

Zaprezentowany właśnie w Las Vegas telewizor to kolejny krok w zastosowaniu w produktach konsumenckich technologii MicroLED. Ma pozwolić Samsungowi na stworzenie ekranów, które kontrastem dorównają technologii OLED bez sięgania po diodę organiczną.

MicroLED to technologia paneli samodzielnie emitujących światło, tak samo, jak w OLED. W przeciwieństwie do paneli LCD (czyli również QLED), MicroLED nie wymaga bocznego podświetlenia, przez co zapewnia rewelacyjny kontrast i bardzo głęboką czerń. Po raz pierwszy Samsung pochwalił się nią w pokazanym na zeszłorocznych targach CES ekranie The Wall.

Pierwszy telewizor MicroLED z rozsądną przekątną

Koreańczycy chwalą się, że przez ostatnich rok udało im się dopracować MicroLED m.in. zmniejszając lukę między mikroskopijnymi chipami LED. Dzięki temu możliwe było stworzenie telewizora o relatywnie niewielkiej przekątnej 75 cali i rozdzielczości 4K (warto wspomnieć, że The Wall miał aż 146 cali), który moglibyśmy spokojnie używać w domu.

CES 2019: Telewizor MicroLED Samsunga o przekątnej 75 caliCES 2019: Telewizor MicroLED Samsunga o przekątnej 75 cali fot. Samsung

Nowy telewizor łączy świetną jakość obrazu z wysokim kontrastem. Lepiej odwzorowuje kolory, pobiera znacznie mniej energii elektrycznej oraz jest wykonany z materiału syntetycznego zamiast organicznego. Dzięki temu będzie znacznie trwalszy od paneli OLED.

Dodatkowym atutem telewizorów wykonanych z zastosowanie MicroLED ma być ich modularna budowa. Dzięki niej mamy mieć możliwość samodzielnego dodania kolejnych modułów powiększając przekątną ekranu do teoretycznie dowolnej wartości. W przyszłości telewizory Samsunga mają pozwolić na tworzenie niemal dowolnych kształtów i proporcji (np. ultra-szerokokątnych).

Na gotowy produkt trochę poczekamy

Samsung za sprawą technologii MicroLED ma szansę sporo namieszać na rynku. Wszystko wskazuje jednak na to, że minie jeszcze trochę czasu zanim trafi pod strzechy. Pokazany dziś telewizor, podobnie jak The Wall, wciąż jest bardziej prototypem niż gotowym produktem, którym można byłoby wysłać do sklepów.

Sama technologia też wymaga dopracowania. Samsung musi również postarać się o zminimalizowanie kosztów produkcji takich paneli, aby gotowe produkty oferować we w miarę rozsądnych cenach. Jak twierdził Samsung podczas zeszłorocznych targów CES ten proces zajmie jeszcze około dwóch, trzech lat.

....

Samsung, w przeciwieństwie np. do LG, opiera się przed stosowaniem technologii OLED w swoich telewizorach. Zamiast tego, równocześnie z MicroLED rozwija własne ekrany QLED, które eliminują niektóre wady spotykane w panelach z diody organicznej. Mają one jednak gorszy kontrast i mniej głęboką czerń niż w OLED i MicroLED.

Więcej o:
Komentarze (9)
CES 2019: Samsung prezentuje rewolucyjny ekran MicroLED 4K o przekątnej 75 cali
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 5 razy 1

  Relatywnie niewielkiej przekątnej - 75 cali? Ile wam zapłacili za ten tekst???
  Dlaczego ekran 4K ma !tylko! 75 cali? Bo ta technologia jest tak dopracowana,
  że mniejszego zrobić się nie udaje...

 • kajotgw

  Oceniono 3 razy 1

  Mieszacie, Panie redaktorze...
  "To duży krok w kierunku rozwoju technologii LCD dorównujących kontrastem panelom OLED."
  Przecież microLED to nie LCD, tylko wyświetlacz oparty na nieorganicznych LEDach.

  Podobnie pisanie, że microLED ma jakoś pomóc w naprawieniu wad QLED (jak stoi na końcu artykułu) też dziwne, bo QLED to są LCD. MicroLED ich nie "naprawi", może je zastąpić.

  Dla wyjaśnienia:
  OLED TV - wyświetlacz zbudowany z organicznych diod elektroluminescencyjnych
  microLED TV - wyświetlacz zbudowany z NIEorganicznych diod elektroluminescencyjnych
  LED TV - najbardziej teraz popularny, to LCD z podświetleniem zbudowanym z LED (nieorganicznych)
  QLED TV - j.w. tylko z dodaną warstwą kropek kwantowych, co najbardziej poprawia odwzorowanie barw.

 • allegropajew

  0

  Chłodzenie tamtego 146-calowca wymagało instalacji o wadze łącznej 3 ton!!! Ale osiągnęli 5000 nitów (OLED-y 350 w porywach).
  Ciekawe jak tu "zminaturyzowali" chłodnicę????

  Gościula

 • mjunhy

  Oceniono 4 razy -2

  DVB-T2 ma możliwości 8K więc z technologią Samsung cofa się do przodu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX