Życie na Księżycu wyginęło. Chińska bawełna przegrała z nocą

Malutka roślinka, którą udało się Chińczykom wyhodować w sondzie stojącej na Księżycu, już od kilku dni nie żyje. Zamarzła nawet przed tym, jak o jej wyrośnięciu poinformowały media na całym świecie. Nie miała szans w starciu z księżycową nocą.

O wyhodowaniu małej roślinki na Księżycu w ostatnich dniach informowały wszystkie światowe media. Okazuje się jednak, że informacja na ten temat podana przez Chińczyków była mocno opóźniona. Samo zdjęcie opublikowane 14 stycznia, na którym widać kiełkującą bawełnę, zostało wykonane tydzień wcześniej.

Drugie zdjęcie roślinki. Widać, że urosłaDrugie zdjęcie roślinki. Widać, że urosła Fot. Chongqing University

Roślinka nie miała szans 

13 stycznia miejsce lądowania sondy Chang'e-4 pogrążyło się w ciemności księżycowej nocy, która trwa dwa tygodnie. Na ten czas pojazd przechodzi w stan uśpienia, ponieważ jest zasilany bateriami słonecznymi i ma dość energii w akumulatorach jedynie na ogrzewanie kilku kluczowych komponentów.

Pojemnik z kiełkującą bawełną do owych kluczowych komponentów się nie zalicza. Liu Hanlong, naukowiec z uniwersytetu w  Chongquing kierujący eksperymentem, powiedział 15 stycznia na konferencji prasowej, że temperatura w pojemniku spadła do -52 stopni C i w najbliższych dniach może spaść do -180 stopni C. Bawełna nie miała szans tego przetrwać.

Pojemnik, w którym Chińczycy przeprowadzili biologiczny eksperyment na powierzchni KsiężycaPojemnik, w którym Chińczycy przeprowadzili biologiczny eksperyment na powierzchni Księżyca Chongqing University

Od początku zakładano, że eksperyment będzie trwał około dziesięciu dni. Sonda wylądowała na Księżycu trzeciego stycznia, niedługo po rozpoczęciu w miejscu lądowania księżycowego dnia. Już kilka godzin później uruchomiono eksperyment w biosferze, wpuszczając do niej wodę.

W ważącym 2,6 kilograma pojemniku poza nasionami bawełny były też nasiona rzepaku, ziemniaka, rzodkiewnika oraz drożdże i jajeczka muszek owocówek. Miano nadzieję, że wszystkie razem stworzą mały ekosystem. Jednak okazało się, że tylko bawełna zaczęła żyć w księżycowych warunkach.

Trwający łącznie 212 godzin eksperyment skończył się więc jedynie częściowym powodzeniem. Jest jednak faktem, że dzięki Chińczykom na Księżycu na około tydzień zagościło życie.

Więcej o:
Komentarze (116)
Bawełna na Księżycu zamarzła. Chiński eksperyment się skończył
Zaloguj się
 • szejski

  Oceniono 26 razy 22

  Spotykają się na Księżycu Amerykanin, Chińczyk i Polak.
  Amerykanin mówi: Jesteśmy wiodącym mocarstwem, zbudowaliśmy pojazd i oto jestem na Księżycu.
  Chińczyk mówi: Nas jest bardzo wielu, zaczęliśmy się wspinać jeden na drugiego, zbudowaliśmy ludzką piramidę i oto jestem na Księżycu.
  Polak mówi: Ja tam nie wiem, z wesela wracam...

 • pan.szklanka

  Oceniono 39 razy 15

  To są rasistowskie eksperymenty bazujące na stereotypach. Kto miałby tę bawełnę zbierać?

 • pierwszychamrp

  Oceniono 27 razy 13

  Może zamiast chińskiej tandety, spróbować z porządną, niemiecką bawełną?

 • efedra

  Oceniono 20 razy 12

  "...na Księżycu na około tydzień zagościło życie."
  Warto zauważyć, że życie zagościło na Księżycu sporo wcześniej. Choć nie tak ważne jak chińska bawełna, było to życie amerykańskiego astronauty Neila Armstronga.

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 20 razy 12

  Muszki owocówki przetrwają w każdych warunkach, nawet przy -380 stopni. (Oczywiście wiem, że takiej temperatury nie ma). Bez jedzenia, wody czy bawełny. Pierwsze, czego po wylądowaniu doświadczy człowiek na księżycu, to atak wygłodniałych muszek owocówek.

 • medycynaradziecka

  Oceniono 17 razy 11

  Przez ostatnie 40 lat Amerykanie i Rosjanie tak średnio interesowali się kosmosem (przynajmniej oficjalnie). Aż nagle pojawili się Chińczycy. I coś wreszcie zaczęło się dziać.

 • ksobier

  Oceniono 6 razy 6

  Ciekawe, ze ryzu nie wyslali. Jak widac nie chca wysylac Chinczykow w kosmos.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX