PlayStation 5 może nie być aż tak przełomowe. Postawi nas przed trudną decyzją

Bartłomiej Pawlak
Wygląda na to, że wyczekiwane PlayStation 5 i Xbox następnej generacji nie zaoferuje aż tak świetnej jakości grafiki, jak byśmy sobie tego życzyli. Gracze mogą stanąć przed trudną decyzją: więcej klatek na sekundę czy rozdzielczość 4K?

Wygląda na to, że wraz z PlayStation 5 i kolejnym Xboksem nie doczekamy się ogromnego przeskoku wydajnościowego, a tym samym znaczącej poprawy jakości obrazu w grach. Gracze staną też przed odwiecznym problemem: większa rozdzielczość czy wyższy klatkaż.

Twierdzi tak Marc-André Jutras, jeden z twórców nadchodzącej gry Hellpoint, pracujący wcześniej w firmach Activision i Ubisoft. Jego zdaniem Sony i Microsoft nie wyposaży nowych konsol w tak wydajne podzespoły, aby były w stanie udźwignąć rozdzielczość 4K w zapewniającej pełen komfort liczbie klatek na sekundę. 

W 9. generacji konsol standardem ma być tym samym rozdzielczość Full HD w 60 FPS (klatkach na sekundę). Do takiego zestawu PS5 ma mieć już wystarczający zapas mocy. Takie parametry zapewniłyby też już zupełnie wygodną rozrywkę.

Nie jestem pewien, co do 4K. To prawdopodobnie największy skok sprzętowy, jaki mieliśmy w poprzedniej generacji, bo nagle zamiast 2 milionów pikseli renderujesz 8 milionów

- mówi Marc-André Jutras serwisowi GamingBolt.

Z drugiej strony na PlayStation i nowym Xboksie będziemy mogli skorzystać z rozdzielczości 4K, ale wówczas liczba klatek na sekundzie spadnie do 30. Gracz stanie więc przed trudną decyzją: większa rozdzielczość kosztem gorszego klatkażu czy więcej klatek na sekundę w zamian za mniejsze zagęszczenie pikseli.

Konsole nie będą po prostu w stanie renderować aż 8 mln pikseli (w 4K) zamiast 2 mln (w Full HD) z prędkością aż 60 kl/s.

Pewną fajną rzeczą jest to, że kolejna duża gra AAA, która działa na 30 FPS i 4K zadziała też na 60 FPS i 1080p, które jest całkiem niezłe, zwłaszcza dla ludzi, którzy nie mają [ekranu] 4K. Dla nich następna generacja [konsol] to wysokie 60 FPS we wszystkich grach

- dodaje Marc-André Jutras.

Nie będzie więc ogromnego przeskoku względem PS4, które w wersji PRO zaoferowało już pewien pokaz możliwości. Mimo wszystko jest na co czekać, bo stałe 60 kl/s we wszystkich grach i tak będzie dużym krokiem do przodu. Zwłaszcza, że nie każdy ma dziś telewizor 4K.

Czytaj też: Od "zdrady" Nintendo do 500 mln sprzedanych urządzeń. Tak przez lata zmieniało się PlayStation

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP.

Więcej o:
Komentarze (22)
PlayStation 5 i nowy Xbox bez wsparcia dla 4K w 60 FPS. Możemy liczyć tylko na Full HD
Zaloguj się
 • ligand17

  Oceniono 9 razy 5

  Czyli przekładając na nasze: być może Sony i MS mogłyby wstawić odpowiednio mocne bebechy do swoich konsol. Ale my nie mamy narzędzi , żeby te bebechy wykorzystać. A księgowi nie pozwalają nam napisać nowych narzędzi, bo to będzie za dużo kosztowało. Dlatego nowe gry będą nadal korzystać z tych samych technologii, co obecne. I dlatego nie będzie rewolucji. Nie będzie nawet ewolucji, tylko lekki facelifting.

 • aerofan

  Oceniono 2 razy 2

  Umówmy się, przeskok to byłz z PSX na PS2 (CD vs DVD, lepsza rozdzielczość), z PS2 na PS3 (DVD vs BD, SD vs HD), z PS3 na PS4 już mniejszy (1080p, BD w obydwu). PS5 może co najwyżej mieć większą moc obliczeniową od PS4Pro, bo poza tym już w niczym nie jest w stanie tak naprawdę się "poprawić".

 • Maciej Salamon

  Oceniono 2 razy 2

  Między 30 FPS a 60 FPS jest ogromna różnica. Między 60 a 120 podobno też jest odczuwalna, ale osobiście ja tego nie widzę. Może po czterdziestce już nie te oczy ;)

 • komendantkisiel

  Oceniono 1 raz 1

  Gracze staną też przed odwiecznym problemem: większa rozdzielczość czy wyższy klatkaż

 • lekarzzewsi

  Oceniono 2 razy 0

  Mam zarówno PS3 jak i PS4 i nie widzę w tej drugiej niczego przełomowego w stosunku do pierwszej. Lepsza grafika okupiona niemiłosiernym wyciem wentylatora.

 • euzjebusz

  0

  "klatkaż"?

 • keerk

  Oceniono 6 razy 0

  Przecież Xbox One X dopiero wyszedł? I obsługuje 4K. O jakiej kolejnej generacji zatem mówimy?

 • starblast

  Oceniono 2 razy -2

  Konsole są do bani. Kiedyś mając słabego lapka planowałem zakup ps3 lub xboxa360, ale mi się odwidziało widząc jak słabo gry działały na tych sprzętach. Były tytuły, które kaszlały i nie mogły osiągnąć stałych 30 fpsów! To byłoby marnowanie pieniędzy, dlatego kupiłem stacjonarkę z integrą na intelu, a w drugiej kolejności gpu ze średniej półki. Do najnowszych tytułów już dzisiaj się nie nadaje, ale wolę pograć w starsze na high w 60+ fps niż męczyć się w 30 fps-ach. Gdybym potrzebował to brałbym udział w PC MasterRace. PC ma więcej możliwości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX