Uber będzie rozwijać strategiczne projekty w Polsce. Na pierwszy ogień elektryczne rowery

Bartłomiej Pawlak
Pierwsze biuro inżynieryjne Ubera poza USA będzie rozwijane w Polsce. Amerykański gigant zainwestuje w Krakowie 37 mln zł i zatrudni ponad 200 inżynierów z naszego kraju. Właśnie nad Wisłą swój początek będą mieć nowe innowacyjne projekty Ubera.

Uber zainwestuje w Polsce łącznie 37 mln złotych - zapowiedział podczas konferencji prasowej w ministerstwie cyfryzacji Jamie Heywood, Dyrektor Ubera na Europę Północno-Wschodnią.

Amerykański gigant zapowiedział, że widzi w naszym kraju ogromny potencjał do inwestycji. Heywood podkreślił, że Polska jest znana z niezwykle utalentowanych inżynierów i zapewnia przyjazne środowisko dla rozwoju innowacji.

26 mln złotych i ponad 200 inżynierów z Polski w Krakowie

Uber w porozumieniu z ministerstwem cyfryzacji będzie inwestował w Polsce. Zamierza w najbliższych miesiącach intensywnie rozwijać swoje centrum usług biznesowych w Krakowie.

Krakowskie centrum do końca 2019 roku zostanie wsparte przez Ubera kwotą 26 mln złotych. Firma zapewni też nowe miejsca pracy. Zatrudnienie ma znaleźć ponad 200 inżynierów z Polski, którzy dołączą do zatrudnionych już 300 osób. W dalszym ciągu biuro będzie zajmować się rozwojem aplikacji mobilnej Ubera.

Konferencja prasowa Ubera w Ministerstwie Cyfryzacji w WarszawieKonferencja prasowa Ubera w Ministerstwie Cyfryzacji w Warszawie fot. Bartłomiej Pawlak

Na zdjęciu od lewej: Jamie Heywood, regionalny dyrektor Ubera, Marek Zagórski, minister cyfryzacji i Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Kraków dołącza do Nowego Jorku i San Francisco

Poza biurem usług biznesowych, Uber zamierza zainwestować kolejne 11 mln zł w rozwój powstałego w zeszłym roku centrum badań i rozwoju (znajdującego się również w Krakowie). To pierwsze biuro inżynieryjne poza USA. Do tej pory Uber prowadził tego typu placówki jedynie w Nowym Jorku i San Francisco.

W tej chwili w krakowskim biurze zatrudnionych jest 20 inżynierów, ale do końca roku ich liczba ma się podwoić. Będą zajmowali się oni projektem Jump. To elektryczne rowery, które można wynająć na minuty. Na razie Jump jest dostępny jedynie w kilku miastach w USA i w Berlinie w Niemczech. Niedługo ma pojawić się również na chodnikach polskich miast, jednak firma na ten moment nie zdradza szczegółów.

Uber będzie rozwijał pierwsze poza USA centrum inżynieryjne w Krakowie, które będzie rozwijać projekt roweru Jump. Cała koncepcja powstanie w Polsce przy wykorzystaniu polskiej myśli inżynierskiej

- zapowiedział na spotkaniu z mediami minister cyfryzacji, Marek Zagórski.

Inżynierowie krakowskiego centrum skupią się na kluczowych projektach związanych z bezpieczeństwem elektrycznych rowerów i hulajnóg Jump, analizą danych i procesami biznesowymi. Wypracowane przez nich innowacje będą następnie wdrażane nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach na świecie - zapowiada Heywood.

Konferencja prasowa Ubera w Ministerstwie Cyfryzacji w WarszawieKonferencja prasowa Ubera w Ministerstwie Cyfryzacji w Warszawie fot. Bartłomiej Pawlak

Rowery Jump będą w całości projektowane w Krakowie przez polskich inżynierów. Produkcja pojazdów na razie będzie odbywała się poza naszym krajem, jednak będzie kontrolowana przez pracowników polskiego biura - zdradził po konferencji Marcin Pyla, inżynier programowy w Jump.

Warszawa hubem dla Ubera

Poza Krakowem zyska również Warszawa. Jamie Heywood zapowiedział, że Polska jest dla Ubera niezwykle ważnym rynkiem i właśnie tu, w Warszawie chce mieć biuro, które będzie hubem (centralnym biurem) na cały region Europy Środkowo-Wschodniej.

Na razie szczegółów inwestycji w stolicy nie znamy. Wiadomo jedynie, że pracujący w warszawskim biurze zespół ma zostać powiększony z 30 do ponad 60 osób.

Czytaj też: Nadchodzi rolowany telewizor OLED. Jak działa rewolucyjna technologia LG?

Więcej o:
Komentarze (77)
Uber będzie rozwijać strategiczne projekty w Polsce. Na pierwszy ogień elektryczne rowery
Zaloguj się
 • poochojek

  Oceniono 9 razy 5

  a tak lemingi darly jape na pania ambasador a tu prosze 37mln piechota nie chodzi, nie rozumiem tylko co te 200 bubkow ma projektowac skoro rowery juz sa i jezdza

 • agak23

  Oceniono 9 razy 5

  "Niedługo ma pojawić się również na chodnikach polskich miast" - nawet jeżeli Uber tego nie wie, powinien wiedzieć dziennikarz. A w ogóle nie wiem, czy taki rower nie będzie traktowany jak pojazd silnikowy typu motocykl. Wiem, że z hulajnogami elektrycznymi jest problem. A więc "na drogach polskich miast".

 • kamuimac

  Oceniono 27 razy 5

  1 inżynier w USA - 4tys dol - 1 inżynier w PL - 2500 zł - ulga od morawieckiego żeby tylko przyjechali - zwolnienie z podatku na 5-10 lat

  żyć nie umierać i tylko inwestować w bangladeszu europy

 • ergiel

  Oceniono 11 razy 3

  Tłumaczenie z PR na polski: centrum usług biznesowych: call center, kategoryzowanie nieczytelnych faktur, maile do dłużników, inżynierowie: programiści poziom: Klepacz kodu. I zapewne na to dostali sowitą dotacje z budżetu. Ot, takie Indie Europy.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 9 razy 3

  mimo wszystko dziwaczna informacja - rower 'autonomiczny' - takich rowerów mamy w Polsce w kazdym mieście (prawie) multum - mam na mysli rowery miejskie

  no bo cóż INNEGO może akurat uber zaproponować?

 • pronunciation

  Oceniono 2 razy 2

  Cierpów szlag trafi po przeczytaniu tego newsa, i dobrze :)

 • 6ch66

  Oceniono 10 razy 2

  co za upokorzenie, nawet rowery beda zagraniczne. Do boju Polsko!

 • mikroolbrzym

  Oceniono 5 razy 1

  uber wie, że teraz, dzięki stałej kontroli pani ambasador, ma zapewnienie, że pis nie dotknie ich biznesu w PL. sorry taksówkarze - głosowaliście na pis? to właśnie was olał :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX