Ostatnia puszka Adamowicza dla WOŚP rekordową zbiórką w Europie. Facebook potwierdza

Robert Kędzierski
Kiedy kilka dni temu Patrycja Krzymińska rozpoczęła na Facebooku akcję "Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP" zapewne nie spodziewała się, że uruchomi największą tego typu akcję w europejskiej historii serwisu. Mamy oficjalne potwierdzenie.

"Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP", zbiórka zainicjowana kilka dni temu, odniosła sukces na skalę europejską. Facebook zapytany przez naszą redakcję jak polska akcja wygląda na tle innych tego typu zbiórek potwierdził, że była rekordowa. 

Dzięki społeczności Facebooka  "Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP" jest największą zbiórką w historii platformy zorganizowaną w Europie. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego jak ludzie z całego świata wspólnie zaangażowali się w tę ważną inicjatywę, co zaowocowało zebraniem blisko 16 milionów złotych od ponad 264 tysięcy darczyńców. Bardzo cieszymy się, że nasze narzędzia pomogły w mobilizacji tak imponującej energii i dobrej woli w celu realizacji szlachetnego celu

- poinformowało nas biuro prasowe serwisu. Od przedstawiciela Facebooka usłyszeliśmy, że polska zbiórka była największa w całym regionie EMEA  (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Ponad miliard dolarów ze zbiórek

Zbiórki charytatywne są popularnym narzędziem wspierania organizacji pozarządowych. Jak wyjaśnił nam Facebook już ponad milion organizacji non-profit otrzymuje datki bezpośrednio na Facebooku. W zbiórki - organizując je, lub wpłacając na nie pieniądze - zaangażowało się dotychczas ponad 20 milionów osób.

W sumie, na całym świecie dzięki narzędziom do zbierania funduszy na Facebooku, udało się zebrać już ponad miliard dolarów na cele społeczne.

Miał być 1000 zł, zebrało się 16 mln

W rozmowie z Gazeta.pl Patrycja Krzymińska wyjaśniła, że inspiracją dla tej akcji był moment, gdy w poniedziałek 14 stycznia w telewizji zobaczyła wypowiedź Pawła Adamowicza. Cieszył się wtedy, że udało mu się zebrać ponad 5600 złotych dla WOŚP. Ostatecznie udało się zebrać 16 mln zł. W pierwszej zbiórce zabrakło do tej kwoty ok. 10 tys. zł, dlatego też internauci zorganizowali dodatkową zbiórkę i w kilka godzin "dozbierali" brakującą kwotę. 

Czytaj też: Pomaganie to nie rywalizacja. Dzieli nas tyle rzeczy, ta akurat nie powinna

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, zmarł 14 stycznia, po ataku nożownika, który miał miejsce dzień wcześniej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 19 stycznia.

Więcej o:
Komentarze (37)
Ostatnia puszka Adamowicza dla WOŚP rekordową zbiórką w Europie. Facebook potwierdza
Zaloguj się
 • kochaj.forumowicza.jak.siebie

  Oceniono 56 razy 46

  Z różnych względów byłem obserwatorem WOSP i orkiestrowego zrywu Polaków. Kiedyś myślałem, że sukces WOSP to fakt posiadania TVP po swojej stronie i dziesiątek godzin darmowych transmisji.

  Teraz przy TVPIS widzę, że się myliłem i nie doceniłem potęgi "solidarności" jaką możemy mieć wokół wspaniałej inicjatywy.

  Dlatego gratuluję tej zbiórki (TVPIS: "nad trumną", tfu) Chciałbym tylko zawsze prosić, żeby robić swoje i nie dawać się wciągać w nienawistne dyskusje i obrzucanie się błotem. Jakich głupot by nie wygadywali coniektórzy prominentni działacze grupy trzymającej (obecnie) władzę, lepiej to przemyślec i robić swoje, zbierać kasę i cieszyć się, że potrafimy, zamiast odpowiadać z tej samej broni inwektyw i oskarżeń. Głupki sami się wykończą...

 • dziurowice

  Oceniono 29 razy 29

  Prezydent Adamowicz ma mieć "swoją" ulicę w Pradze (bez ustawy), rekordowa zbiórka, godne pożegnanie bez płotów, barierek, tysięcy policjantów, armatek . . . .
  Takie uhonorowanie bez żadnego trybu ?
  Patrzcie Państwo i ruszcie się na wybory!

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 22 razy 18

  Paweł Adamowicz patrzy na to z góry i się cieszy. I niech to dobro rozleje się na całą Polskę, dobro na codzien, niech to nie sprowadza się do jednorazowego zrywu, kontynuujmy w różnych formach.
  Tak wypełnimy testament Pawła Adamowicza.

 • elzbietttta

  Oceniono 16 razy 16

  Byłoby więcej, gdyby można było wpłacać nie tylko przez Facebooka. Ja nie mam tam konta, a chętnie tez wyrzuciłabym coś do tej puszki.

 • alicja.z.krakowa

  Oceniono 11 razy 11

  Pisiaki niewątpliwie się ucieszą, jak napiszą o tym zagraniczne media :)

 • yann.calmier

  Oceniono 15 razy 9

  Już wyobrażam sobie jak takie "marginesy" typu Stanisław Anioł, bjern, patriot.wr, julianapostata1974 i zapewne jeszcze kilku następnych, zasiadają przed kompem, szukają artykułów politycznych w prasie im śmierdzącej i zabierają się ochoczo do roboty: komu tu by chlapnąć gnojem. I to ich napędza, taka masturbacja na ich móżdżkach. Żałosne karły.

 • darekn1971

  Oceniono 5 razy 3

  Pani Pawłowiocz u rozporka Tadzia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX