Ogromna wpadka Apple. Można było podsłuchiwać znajomych za pomocą iPhone'a

Bartłomiej Pawlak
Błąd w usłudze FaceTime w smartfonach Apple pozwalał na podsłuchanie rozmówcy, nawet jeśli nie odebrał telefonu. Amerykańska firma tymczasowo zablokowała wadliwą funkcję i już pracuje nad aktualizacją. Poprawka ma pojawić się "w tym tygodniu".

Apple, choć słynie z przywiązywania dużej wagi do bezpieczeństwa i prywatności swoich klientów, tym razem nie wystrzegało się poważnej wpadki. Bug w kodzie sprawił, że nie podejrzewający niczego użytkownicy mogli być podsłuchiwani.

Błąd został odkryty w aplikacji FaceTime, komunikatora wideo na urządzenia z iOS, która od zeszłego roku umożliwia prowadzenie konwersacji z nawet 32 osobami jednocześnie.

Okazuje się, że podsłuchanie drugiego użytkownika aplikacji było banalnie proste. Wystarczyło zadzwonić do dowolnej osoby przez FaceTime. Jeszcze zanim znajomy odebrał połączenie, aplikacja przekazywała dźwięk z mikrofonu bez jego wiedzy.

Co więcej - w przypadku, gdy odbiorca rozmowy odrzucił połączenie poprzez przycisk zasilania z boku urządzenia, aplikacja bez jego wiedzy zaczynała przekazywać również obraz wideo z kamery w jego smartfonie.

Był to prosty sposób na podsłuchiwanie (a nawet podglądanie). Błąd dotyczy wszystkich urządzeń z iOS w wersji 12.1. Z doniesień zagranicznych mediów wynika, że problem występował również na komputerach z macOS Mojave.

Apple na szczęście wie już o błędzie i pracuje nad aktualizacją uniemożliwiającą podsłuchiwanie. Ma się ona pojawić się w tym tygodniu - zapowiedział rzecznik prasowy Apple.

Apple do czasu rozwiązania problemu zablokowało możliwość wykonywania połączeń grupowych przez FaceTime.

Mimo wszystko dla pewności warto samemu wyłączyć aplikację. W tym celu na iOS należy wejść do ustawień FaceTime i odznaczyć suwak przy nazwie komunikatora. Na macOS należy z kolei otworzyć aplikację i w menu kliknąć na "Wyłącz FaceTime".

Więcej o:
Komentarze (35)
Ogromna wpadka Apple w FaceTime. IPhone działał jak podsłuch. Poprawka w tym tygodniu
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 32 razy 16

  Uśmiałem się jak norka tym tekstem "Apple,słynie z przywiązywania dużej wagi do bezpieczeństwa i prywatności swoich klientów". Ich wszystkie trzyliterowe agencje robią w tych smartfonach co chcą.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 12 razy 10

  Teraz ze smartfonów nowe generacji nie da się tak po prostu wyjąć baterii.
  Trzeba by wkładać urządzenie do metalowego pudełka.
  Żadne werbalne zapewnienia ze strony producenta nie daje pewności, że "komputer" (smartfon też nim jest) nas nie podgląda i nie podsłuchuje.
  Podłączając się do sieci, wyrzekamy się prywatności i ochrony danych osobowych.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 12 razy 8

  "Huyaweowy" coś ten smartfon od Apple!
  Co na to Unia?

 • byann

  Oceniono 6 razy 4

  Dobrze, że mam Huawei, jak i cała rodzina. Amerykanom nie trzeba ufać. Chcą żebyśmy im robili laskę, a oni za to nas wyr....

 • ulanzalasem

  Oceniono 8 razy 4

  Zakaz sprzedaży urządzeń Apple, w tym iPhonów w Europie!

 • leszekk73

  Oceniono 12 razy 4

  Błędem było to, że sprawa się wydała. Sama możliwość podsłuchiwania, to akurat celowe działanie. I tyle.

 • wycietytoja

  Oceniono 14 razy 4

  mosad zapomnial przekrecic wylacznik.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 6 razy 2

  A kto używa aplikacji Wielkiego Gówna nazywanego w nomenklaturach tubylców korporacjami

 • andrzejbak

  Oceniono 8 razy 2

  Mi ten sam problem wystąpił na androidzie po aktualizacji sklepu gogle bez żadnej dodatkowej aplikacji włączyła mi się kamerka a najpierw podsłuch. Co ciekawe ten problem z wyłącznikiem zasilania po nieudanym odrzuceniu połączenia też wystąpił. Nie jest to więc problem jednej aplikacji ale generalna możliwość instalacji podsłuchu - jeden szpieg po analizie programu i połączeń które wykonał wskazywał na Ipsrelskie pochodzenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX