Sapkowski kontra CD Projekt. Spór bliżej zakończenia. Pisarz może nie dostać żądanej kwoty

Bartłomiej Pawlak
Spór Andrzeja Sapkowskiego z CD Projektem coraz bliżej finału - wynika z informacji "Pulsu Biznesu". Obie strony wolą rozwiązać sprawę polubownie.

O sporze Andrzeja Sapkowskiego, twórcy postaci Wiedźmina, z produkującą gry firmą CD Projekt dowiedzieliśmy się w październiku zeszłego roku. Pełnomocnik pisarza wysłał do studia wezwanie do zapłaty 60 mln złotych, po tym jak gra "Wiedźmin" osiągnęła ogromny sukces.

Spór Sapkowski - CD Projekt bliski zakończenia

Po czterech miesiącach od ujawnienia spór zdaje się być coraz bliżej finału - informuje "Puls Biznesu". Dziennik powołuje się na anonimowe źródła bliskie sprawie. Ich zdaniem wszystko najprawdopodobniej zakończy się ugodą, choć nie jest to jeszcze pewne.

"Trwają ustalenia między stronami. Do miesiąca powinna się pojawić informacja, jakie jest rozwiązanie. Jest szansa na ugodę, ale to jeszcze nie jest przesądzone" - mówi informator "PB". Obie strony zresztą chcą rozwiązać spór polubownie.

Inna osoba bliska sprawie twierdzi, że Sapkowski może zapomnieć o kwocie, jakiej zażądał w październiku. Mimo wszystko, ze względu na chęć zachowania dobrych relacji z Andrzejem Sapkowskim, CD Projekt może zdecydować się na jakąś formę docenienia pisarza. "Może to być forma docenienia twórczości Sapkowskiego. Jego postaci, talentu i potencjału, jeśli chodzi o pomoc spółce w kreowaniu pomysłów" - mówi informator "PB".

Sapkowski zgodził się na 35 tys. zł, dziś chce 60 mln zł

Jak wynika z oficjalnego komunikatu opublikowanego przez spółkę jesienią, pełnomocnik autora kultowego "Wiedźmina" powołuje się na art. 44 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Mówi on, że "w razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd.".

W piśmie od pełnomocnika czytamy, że właściwe wynagrodzenie dla Andrzeja Sapkowskiego powinno wynosić 6 proc. osiągniętych zysków. 

Studio przypomina jednak, że umowy z Andrzejem Sapkowskim (opiewające prawdopodobnie na kwotę 35 tys. zł) są wiążące. W swoim komunikacie CD Projekt uznał żądania Sapkowskiego za bezpodstawne, co potwierdził również prezes firmy Adam Kiciński w rozmowie z serwisem Next.Gazeta.pl.

Spółka w sposób ważny i zgodnie z obowiązującymi przepisami nabyła prawa do utworów pana Sapkowskiego w zakresie niezbędnym do wykorzystania tychże utworów w tworzonych przez spółkę grach

- zaznaczył Adam Kiciński.

Jak przyznał sam Sapkowski - w przeszłości negocjował z CD Projektem w niezbyt przemyślany sposób. CD Projekt zaproponował pisarzowi pewien procent z zysków wypracowanych przez "Wiedźmina". Ten jednak nie wierzył w sukces gry żądając pełnej kwoty "z góry".

Czytaj też: 60 mln zł za "Wiedźmina"? Czy Sapkowski ma szanse? Ekspert: CD Projekt wykonał dobry ruch

Więcej o:
Komentarze (95)
Sapkowski kontra CD Projekt. "Puls Biznesu": Spór bliżej zakończenia, ale pisarz może nie dostać żądanej kwoty
Zaloguj się
 • romek_z_warszawy

  Oceniono 47 razy 35

  CD Projekt proponował mu udział w zyskach. Nie chciał. Niech teraz ma pretensję do siebie samego. Paradoksalnie: sukces gry spowodował większe zainteresowanie na świecie twórczością Sapkowskiego.

 • john_yossarian

  Oceniono 37 razy 25

  Nie chciał udziałów, chciał kasę do łapy. Nie jest jakimś niekumatym kmiotkiem, tylko raczej inteligentnym człowiekiem, który chyba zdążył zetknąć się z tematem obrotu prawami autorskimi itp. Włączyła mu się pazerność +.

 • mikewaw

  Oceniono 31 razy 21

  "Jak przyznał sam Sapkowski - w przeszłości negocjował z CD Projektem w niezbyt przemyślany sposób. CD Projekt zaproponował pisarzowi pewien procent z zysków wypracowanych przez "Wiedźmina". Ten jednak nie wierzył w sukces gry żądając pełnej kwoty "z góry"."

  Bardzo honorowy człowiek :)

 • mocno_kwasny

  Oceniono 24 razy 14

  Chcącemu nie dzieje się krzywda ;-) chciał kasy teraz i zaraz do ręki dostał a teraz chce znowu ;-)

 • abcacy

  Oceniono 21 razy 11

  Nic mu sie nie nalezy. Idac tym tropem obecnie Cracovia powinna kazac Genui oddac 30mEUR za sprzedaz Piatka do Milanui.

 • hajle_selassje

  Oceniono 21 razy 9

  Czy to by zadziało w drugą stronę? Tzn. gdyby gra nie okazała się sukcesem, to czy CD Projekt mógłby zażądać rekompensaty od pana Sapkowskiego?

 • mr_gm

  Oceniono 11 razy 7

  Sapek od Netflixa dostał kasę za serial, więc chyba podzieli się z CDP skoro jest taki honorowy.

 • artzat74

  Oceniono 13 razy 7

  Cwok nie chcial procentow . A teraz sie obudzil . Co za dzban .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX