Umowa warta więcej niż budżet polskiego wojska. USA kupują dwa lotniskowce na raz

Amerykańska flota podpisała umowę wartą 14,9 miliarda dolarów, które pokryją resztę kosztów budowy dwóch lotniskowców atomowych nowego typu. Oba mają kosztować łącznie 24 miliardy dolarów. Kupując dwa na raz, wojsko USA zaoszczędza cztery miliardy.

Każdy z nowych lotniskowców jest wart mniej więcej tyle, ile rocznie dostaje pieniędzy całe polskie wojsko. Wielkie okręty typu Gerald R. Ford są najdroższym uzbrojeniem na świecie.

Oszczędności na duże kwoty

Podpisana właśnie umowa pomiędzy US Navy a stocznią w Newport News, dotyczy trzeciego i czwartego lotniskowca nowego typu. Pierwszy o nazwie USS Gerald R. Ford przechodzi testy i jest przygotowywany do służby. Drugi, mający nosić imię John F. Kennedy jest w trakcie budowy i ma zostać zwodowany w tym roku a wejść do służby za pięć lat. Trzeci lotniskowiec o nazwie Enterprise ma być gotowy w 2028 roku. Czwarty - jeszcze nienazwany - w 2032 roku.

Obecnie Amerykanie planują zbudować dziesięć nowych lotniskowców, które zastąpią 11 należących do starszych generacji. Cały program ich budowy oznacza wielkie wydatki, sięgające 150 miliardów dolarów na przestrzeni niemal pół wieku.

US Navy podkreśla, że podpisując teraz jedną umowę na budowę dwóch okrętów, można zaoszczędzić znaczne kwoty. Ma to być około czterech miliardów dolarów. Budowane oddzielnie kosztowałyby po 14 miliardów a razem po 12 miliardów. Oszczędności wynikają z tego, że stocznia może podpisywać z dostawcami większe umowy na materiały i lepiej planować pracę, unikając przerw.

Wcześniejsze umowy na budowę obu lotniskowców warte łącznie dziewięć miliardów dolarów, zostały podpisane oddzielnie.

Lotniskowiec John F. Kennedy w trakcie budowy. Zdjęcie z końca 2018 roku pokazujące opuszczanie do doku podwodnej części dziobuLotniskowiec John F. Kennedy w trakcie budowy. Zdjęcie z końca 2018 roku pokazujące opuszczanie do doku podwodnej części dziobu Fot. US Navy

Długoterminowa inwestycja

Nowe okręty mają służyć po około pół wieku. Ostatni ze zbudowanych może więc dotrwać do przełomu XXI i XXII wieku. Oczywiście po gruntownej modernizacji, ponieważ Amerykanie z wyprzedzeniem planują przyszłość swoich okrętów. Wszystkie lotniskowce po około 25 latach służby trafiają do stoczni na kilka lat, kiedy wymienia im się paliwo w reaktorach, wiele systemów zmienia na nowsze i gruntownie remontuje.

Dla okrętów typu Gerald R. Ford to jednak odległa przyszłość. Pierwszy z nich na razie zmaga się z problemami powodowanymi przez zamontowane na nim nowe systemy. Zawodne są zwłaszcza nowe elektromagnetyczne katapulty, windy przewożące uzbrojenie na pokład z magazynów ukrytych głęboko pod linią wodną i system lin wyhamowujących lądujące samoloty. Efekt jest taki, że pierwszy rejs bojowy jest spodziewany w okolicy 2022 roku.

Tak wielkie okręty mają wielu przeciwników w USA. Część krytykuje je jako zbyt drogie. Warte kilkanaście miliardów dolarów pływające lotniska to najdroższe uzbrojenie na świecie. Poza USA, żadne państwo nie jest na takie stać. Podważana jest też sama idea posiadania tak wielkich i drogich okrętów w dobie coraz lepszych rakiet dalekiego zasięgu. Przeciwnicy lotniskowców nazywają je "wielkimi pływającymi celami". US Navy jest jednak niezachwiana w swoim przekonaniu o konieczności posiadania wielkich okrętów.

Więcej o:
Komentarze (158)
Umowa warta więcej niż budżet polskiego wojska. USA kupują dwa lotniskowce na raz
Zaloguj się
 • window_licker

  Oceniono 56 razy 28

  Tymczasem agenci Moskwy w Polsce dla pozoru kupili 2 lekkie śmigłowce z karabinkami rodem z wojny w Wietnamie ...

 • mr.knox

  Oceniono 25 razy 17

  Cyt: „USA kupują dwa lotniskowce na raz”.
  Powinno chyb abyc, ze USA buduja dwa lotniskowce, a kupuje je U.S. Navy.

 • true_lysander

  Oceniono 23 razy 15

  Może i są wielkimi celami, natomiast obecnie wojny z jakimi mamy do czynienia to wojny prowadzone poprzez "pośredników". Nikt nie odważy się bezpośrednio zaatakować USA, szczególnie jeżeli jest się krajem wielkości Syrii, czy IRANu, gdyż 11 "wielkich pływających celów" podpłynie niebawem pod brzeg. Zaś żadna z pretendujących potęg (Chiny, Rosja, Indie, UE?) nie zaatakuje USA bezpośrednio gdyż wiąże się to z odwetem, ale atomowym. Dlatego lotniskowce jeszcze długo, długo będą potrzebne. aż do czasu, gdy stworzone zostaną nowe metody napędu samolotów pozwalające im mieć nieograniczony zasięg.

 • hen354

  Oceniono 23 razy 13

  My zamowilsmy dwa wiezowce blizniacze. Na razie sa dlugi I wizualizacje

 • kosmyg

  Oceniono 15 razy 11

  Lotniskowce oczywiście nie sprawdzą się w wojnie bezpośredniej, ale są niezastąpione, gdy trzeba wpłynąć na sytuację w jakimś odległym regionie. Tego nie da się zatopić bronią, którą można kupić w każdym sklepie z bronią do zatapiania lotniskowców, tu trzeba oficjalnie wypowiedzieć wojnę USA. A jak są dwa, to trzeba zatopić dwa, tego nie można już zrzucić na pomyłkę, wypadek przy pracy etc.

 • justas32

  Oceniono 34 razy 10

  Już się bałem że to my dla siebie w stoczni w Radomiu zamówiliśmy - bo inne źródła finansowania biurowców nie wypaliły ...

 • wlkp88

  Oceniono 15 razy 9

  Czyli teraz wiemy ile WP przeżera pieniędzy wliczone w to jest utrzymanie 40 Letnich emerytów którzy w WP nabawili sie choroby alkoholowej.Oczywiście szacunek dla Lotników którzy naprawdę mało zarabiają z swoją wiedza w porównaniu do reszty Wojskowych im wiecej wypił tym więcej belek/gwazdek a tydzień przed emereytura to nie ogarniają jak szybko awansują tyczy to równnież Strażaków.

 • jakub13579

  Oceniono 13 razy 7

  Też coś. antoś maciorawicz kupuje takie we Francji po jednym $ za sztukę.
  Ale w końcu zerwał kontrakt, bo uznał, że francuskie nie so dobre.

 • dziuraweportki

  Oceniono 8 razy 6

  Jankesi ostro przepłacili. Nasi włodarze mają takiego Antosia Promocję, co to okręty po złotówce potrafi wyhaczyć na wyprzedaży.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX