Google skasował 29 aplikacji ze sklepu Play. Zamiast upiększać, kradły zdjęcia

Google znalazł w sklepie Play aż 29 aplikacji, które pod przykrywką upiększania fotografii przesyłały je na serwery przestępców. Programy te wyłudzały też poufne dane i wyrządzały spore szkody na smartfonie ofiary. Kolejny dowód na to, że lepiej mocno uważać, co instalujemy.

Google wciąż ulepsza systemy rozpoznawania złośliwych aplikacji i stara się nie dopuścić, aby trafiły do sklepu Play. Warto jednak mieć się na baczności. Ten przykład pokazuje, że przestępcy wciąż znajdują sposoby na wprowadzenie złośliwego oprogramowania do sklepu z aplikacjami dla Androida, skąd pobierają je miliony użytkowników.

Trend Micro znalazł w Google Play 29 złośliwych programów. Aplikacje wedle opisu miały służyć do upiększania zdjęć typu selfie. Schemat działania każdej z nich był dość zbliżony.

Przykłady złośliwego oprogramowania, które udawało aplikacje do upiększania zdjęćPrzykłady złośliwego oprogramowania, które udawało aplikacje do upiększania zdjęć fot. Trend Micro

Zamiast poprawiać zdjęcie, w momencie nakładania filtra wysyłały fotografie na serwery przestępców, którzy mogli wykorzystywać je m.in. do zakładania fałszywych kont w mediach społecznościowych. Następnie informowały o błędzie i prosiły o zainstalowanie aktualizacji, która w rzeczywistości mogła ściągnąć na telefon inne złośliwe oprogramowanie.

Niektóre aplikacje zachęcały też do wzięcia udziały w fałszywych konkursach, a po "wygraniu" wymagały wysłania poufnych danych osobowych. Inne przy każdym odblokowaniu telefonu wyświetlały pełnoekranowe reklamy przekierowujące do stron wyłudzających dane lub pokazujących treści pornograficzne.

Przykłady złośliwego oprogramowania, które udawało aplikacje do upiększania zdjęćPrzykłady złośliwego oprogramowania, które udawało aplikacje do upiększania zdjęć fot. Trend Micro

Jakby tego było mało, przestępcy zabezpieczyli aplikacje przed usunięciem. Ikonek części z nich nie było na liście programów. 

Twórcy złośliwych aplikacji starali się też uwiarygodnić je jeszcze w Google Play. Pisali pozytywne komentarze, aby podnieść średnią ocenę programu w sklepie Androida. W efekcie nabrać dało się kilka milionów użytkowników. Trzy najpopularniejsze aplikacje pobrano ponad milion razy. 

Eksperci radzą, aby zastanowić się dwa razy przed pobraniem nieznanej aplikacji ze sklepu Google Play. Warto przeczytać negatywne komentarze. Jeśli wskazują na jakiekolwiek podejrzane działanie lepiej powstrzymać się od pobierania programu.

Specjaliści z Trend Micro przekazali informacje o fałszywych aplikacjach firmie Google, która natychmiast usunęła ze sklepu Play każdą z aplikacji.

Więcej o:
Komentarze (14)
Google skasował ze sklepu Play 29 aplikacji wykradających zdjęcia i dane
Zaloguj się
 • js08836

  Oceniono 11 razy 11

  Dlaczego Gazeta. pl reklamuje portale erotyczne ukazujące się w komentarzach pod artykułami. To niemożliwe, aby moderator nie reagował.

 • darmowy1

  Oceniono 10 razy 10

  A może jakaś lista tych usuniętych aplikacji, bo narazie artykuł jest typu "złapaliśmy groźnych przestępców ale nie powiemy jak się nazywają- może byli w twoim domu a może nie".

 • striepo

  Oceniono 3 razy 3

  a kiedy google sam siebie zablokuje? czego bym nie kliknął na komputerze od razu trafia na ich serwery na wieki wieków amen, google i facebook wiedzą więcej o mnie niż ja sam o sobie

 • strachus.mortus

  Oceniono 7 razy 3

  A może Google wprowadzi jakąś modereację w tym swoim burdelu dla niepoznaki zwanym Google Play. Takiej ilości śmiecia nie ma nawet na największych wysypiskach.

 • melamed

  Oceniono 1 raz -1

  sami siebie nie skasowali?Kradna i handluja wszystkim.

 • yrafa

  Oceniono 1 raz -1

  W efekcie nabrać dało się kilku milionów użytkowników. 
  W sumie smutne, że nie napisano "kilka". Od biedy można było usunąć słowo " milionów".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX