Dostała SMS o niedopłacie na 76 groszy. Tego samego dnia straciła 6000 zł. Policja ostrzega

Coraz więcej osób w Polsce otrzymuje wiadomości SMS informujące o drobnej niedopłacie. Błaha z pozoru sprawa może skończyć się utratą wszystkich oszczędności.

Policja ostrzega przed groźnym oszustwem, które coraz częściej wykorzystywane jest przez przestępców. Ofiarą tego procederu padła m.in. mieszkanka Puchaczowa. Otrzymała wiadomość SMS informującego o zaległości w wysokości 0,76 zł. W wiadomości znajdował się również link do strony internetowej banku. Po wpisaniu loginu i hasła nieświadomie przekazała te dane oszustom. Tego samego dnia straciła z konta 6 tysięcy złotych. Link umieszczony w wiadomości prowadził bowiem do fałszywej strony banku. 

Prawdziwa plaga

O oszustwie informuje też portal Niebezpiecznik, który zamieszcza wiele przykładów wiadomości o drobnej niedopłacie rozsyłanych przez przestępców. Pretekstem do zapłaty miałoby być wygasające ogłoszenie w serwisie internetowym, niedopłata do paczki lub inna zaległość. 

Linki z wiadomości kierują zarówno do fałszywych stron banków jak i podrobionych bramek płatniczych. 

Fałszywa bramka płatniczaFałszywa bramka płatnicza Fot. Niebezpiecznik.pl

Policja apeluje

Służby zachęcają, by treść każdej podejrzanej wiadomości weryfikować. Szczególnie, jeśli pochodzi  nieznanego pochodzenia i skłania nas do płatności za usługi bądź zaległości, których nie jesteśmy pewni.

Pamiętajmy, by logując się na konto bankowe, zwracać uwagę na adres strony internetowej. Oszuści tworzą łudząco podobne strony internetowe banków. Sprawdzenie adresu strony i oraz tego czy strona jest zabezpieczona może uchronić nas przed oszustami - apeluje policja

Więcej o:
Komentarze (109)
Dostała SMS o niedopłacie na 76 groszy. Tego samego dnia straciła 6000 zł. Policja ostrzega
Zaloguj się
 • maks1956

  Oceniono 23 razy 21

  ja dostałem esemesa ze niby zalegam 201,00 zł za energie i mam wpłacić z przeciągu 7 dni nawet numer konta podali tylko ze to konto nie należy do żadnej spółki energetycznej a rachunki na bieząco opłacam więc mogą mnie cmoknąć tym esemesem

 • pierwsze_all

  Oceniono 28 razy 18

  Zaraz, zaraz, a skąd oszuści wiedzieli jak ma na imię ta pani i że akurat zamówiła coś kurierem? Te dane musiały się zgadzać! No więc moje podejrzenia są takie, że to jakaś grupa związana z tym internetowym sklepem, który przyjął jej zamówienie i stąd mieli dane. Dlaczego tak podejrzewam? Ano, bo mnie się zdarzyło podobnie, gdy zamówiłam zakup ze sklepu (uwaga, uwaga!) " Nie dla idiotów". Zadziwiające, że dostałam potem e-maila z linkiem do strony DHL (ciekawa zbieżność wyboru tego akurat kuriera), że mogę sobie sprawdzić status przesyłki. Zamiast w link, weszłam na stronę prawdziwego DHL, przesyłka o takim numerze nie istniała - jakie dane chcieli ode mnie wykraść oszuści? Na 100% mający dostęp do zamówień realizowanych przez ww. sklep? Towar przywiózł kurier DPD bezproblemowo. Pytanie - czy sieć "Nie dla idiotów" została shakowana, czy raczej jest to jej celowe działanie? Podejrzewam to drugie - tylko, że na pewno nie w Polsce, i nie do namierzenia. Tak więc jakby co, pilnuj się i "nie bądź idiotą".

 • xynat

  Oceniono 25 razy 11

  Ręce opadają. Jełopy klikają na wszystko co zobaczą a potem płaczą. Od tylu lat wszystkie media trąbią o tym aby nie klikać na linki w sms-ach i emailach. Ale co tam, durnie nie słuchają a potem pretensje do policji, rządu itp.

 • stachud

  Oceniono 22 razy 6

  Gdyby milicja nie pilnowała TVPis tylko zajęła się swoją robotą to proceder można zamknąć w parę chwil. Tylko co PIS obchodzą problemy Polaków?

 • jeak

  Oceniono 11 razy 5

  "Po wpisaniu loginu i hasła nieświadomie przekazała te dane oszustom. Tego samego dnia straciła z konta 6 tysięcy złotych. Link umieszczony w wiadomości prowadził bowiem do fałszywej strony banku."

  OK, oszuści weszli na jej konto i co dalej? zrobili przelew? przecież banki np. Alior wymagają autoryzacji np. kodem przez SMS, telefon też przejęli?

 • aldo666

  Oceniono 6 razy 4

  dlaczego do curwy nędzy paňstwo nie robi nic żeby złapać takich skur,,,,,,,,,wieli i niech pracują do koňca życia na odszkodowania dla ofiar
  trzeba być ostatnią kanalią żeby żerować na dzieciach i staruszkach

 • michals-3

  Oceniono 13 razy 3

  I jak zwykle już się pojawiają komentarze, że to ofiary są winne, a nie oszuści. Sprawdziłbym dokładnie każdego, kto takie komentarze zamieszcza.

 • the-only.charybdis

  Oceniono 3 razy 3

  Oszuści i złodzieje nie próżnują. Oprócz fałszywych smsów, wysyłają też maile (z kont podpisanych fikcyjnym imieniem i nazwiskiem), informujące o fakturze na stosunkowo niewielką kwotę, mającą się znajdować w załączonym linku.
  Oczywiście, takie smsy i maile trzeba niezwłocznie usuwać bez klikania w ich zawartość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX