Największy polski bank ostrzega przed oszustami. Wysyłają SMS-y i czyszczą konta

Oszustwa SMS są w ostatnim czasie prawdziwą plagą. Teraz ostrzega przed nimi największy polski bank. Nie klikajcie w podejrzane linki, nie podawajcie danych do logowania. Można stracić wszystkie oszczędności.

Oszustwa SMS są w ostatnich dniach prawdziwą plagą. Teraz ostrzega przed nimi bank PKO BP. Polacy dostają wiadomości, w których nadawcy podszywają się pod znane firmy kurierskie, portale ogłoszeniowe, sprzedażowe lub aukcyjne. 

W treści proszą o przelanie brakującej - zazwyczaj bardzo niewielkiej - kwoty do przesyłki kurierskiej, w zamian za możliwość dalszego wystawiania ogłoszeń lub odblokowania konta na danym portalu. Poniżej znajduje się też link do do dokonania stosownej płatności.

Fałszywe wiadomości SMS informujące o niedopłacieFałszywe wiadomości SMS informujące o niedopłacie Fot. Niebezpiecznik.pl (publikujemy za pisemną zgodą portalu)

Użytkownik, który faktycznie ma konto na danym portalu lub jest klientem konkretnej firmy kurierskiej i zdecyduje się kliknąć w link, wpada w pułapkę. Jest przenoszony na fałszywą, do złudzenia podobną stronę pośrednika, a następnie podrobiony serwis transakcyjny banku.

Strona internetowa w rzeczywistości służy przestępcom wyłącznie do pozyskania danych logowania do banku ofiary. Potwierdzenie wykonania przelewu, które zleca osoba regulująca fałszywą zaległość, służy z kolei do wykonania przez przestępców operacji na prawdziwym koncie bankowym ofiary.

Fałszywa bramka płatniczaFałszywa bramka płatnicza Fot. Niebezpiecznik.pl

Podanie na fałszywej stronie danych do logowania i autoryzacji transakcji umożliwia ich przejęcie przez oszusta, który uzyskuje w ten sposób możliwość zalogowania się przy ich użyciu w autentycznym serwisie internetowym banku i zlecenia operacji z rachunku klienta (np. utworzenia szablonu płatności bądź wykonania przelewu na numer rachunku odbiorcy podany przez oszusta)

- ostrzega bank PKO BP.

Prostym sposobem przestępcy mogą ukraść kwotę znacznie większą niż ta, która widnieje w treści wiadomości. Ostatnio opisywaliśmy historię m.in. mieszkanki Puchaczowa, która chcąc dopłacić 76 groszy straciła sześć tysięcy złotych.

Przed identycznymi oszustwami swoich klientów w ostatnich dniach ostrzegały również inne banki oraz serwis Przelewy24.

Jak nie paść ofiarą oszustwa?

PKO BP apeluje o ograniczone zaufanie w stosunku do wiadomości od nieznanych nadawców, w których znajduje się prośba o skorzystanie z linku. Nie należy na nie odpowiadać, ani tym bardziej podawać swoich danych.

Do swojego baku nigdy nie należy logować się korzystając z otrzymanego linku, a przed wpisaniem danych warto sprawdzić adres URL na pasku adresu przeglądarki i zabezpieczenia strony.

Ogromnie istotne jest też, aby zwracać szczególną uwagę na treść SMS-a z kodem od banku. Sprawdzić czy zgadza się rodzaj dyspozycji (przelew czy zlecenie stałe), numer rachunku odbiorcy z tym widniejącym na ekranie komputera oraz kwota przelewu.

Więcej o:
Komentarze (70)
PKO BP ostrzega przed oszustwami SMS. Nie klikaj w link, bo mogą wyczyścić ci konto
Zaloguj się
 • kuba.nwn

  Oceniono 28 razy 26

  ja się zastanawiam kiedy ktoś zrobi z tym kur..a porządek. i dzwonieniem tych domokrążców.
  jak ja chce otworzyć konto to mnie prześwietlają w wzdłuż i wszerz.
  a ktoś robi przelew kradzionej kasy na "anonimowe" konto? i nie wiadomo nic. mgła żyj z tym polaku...

 • strach_sie_bac

  Oceniono 24 razy 16

  A może by tak władza zaczęła chronić podatników przed oszustami. Nie każdy jest tak "inteligentny" jak gnom z Żoliborza i nie posiada Internet Banking.

 • yosemitesam

  Oceniono 17 razy 15

  Zero nakazał zarejestrowanie wszystkich komórek, powołał internetową armię do inwigilowania 38 mln Polaków, ja się pytam: jakim cudem tym cwaniakom od wyłudzania przechodzą takie numery?

 • stan47.emeryt

  Oceniono 21 razy 13

  Czy to może ten bank co zbiera na dwie wieże i poczuł konkurencję.

 • kka69

  Oceniono 18 razy 12

  A skąd ci oszuści znają mój nr telefonu, moje imię i wiedzą że oczekuję właśnie na paczkę i kuriera od tej firmy?
  Gdzie są służby w Tym Kraju , które na to pozwalają i tolerują okradanie obywateli?

 • skipper52

  Oceniono 17 razy 11

  A policja i prokuratura pilnują pomników i jakichś domów.

 • azalka12

  Oceniono 7 razy 7

  Czyli systemy zarzadzania ryzykiem, w tym operacyjnym w polskiej bankowosci szwankuja

 • iremus

  Oceniono 6 razy 6

  Ciekawe czym zajmują się organy ścigania? Pewnie zainteresują się oszustami, gdy ci wyprowadzą z Polski parę miliardów złotych i staną się nieuchwytni.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 10 razy 6

  A co na to rodo???ja dzisiaj miałem pięć telefonów od nie wiadomo kogo ale nie odbierałem,skąd mają mój numer,kto handluje numerami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX