Szef Huawei odpiera zarzuty USA: Amerykanie nas nie zniszczą, a świat nas potrzebuje

Szef koncernu Huawei twierdzi, że zarzuty szpiegowskie wysuwane przez USA są bezpodstawne, a aresztowanie jego córki było motywowane politycznie. Ren Zhengfei udzielił wywiadu telewizji BBC.

Założyciel Huawei Ren Zhengfei oskarża USA o kierowanie się pobudkami politycznymi przy wydaniu nakazu zatrzymania jego córki - Meng Wanzhou. Dyrektor finansowa firmy została zatrzymana na lotnisku w Kanadzie 1 grudnia ub. roku, na podstawie wydanego w USA nakazu aresztowania. Stany Zjednoczone zarzucają jej złamanie embarga na handel z Iranem. Zhengfei mówi, że zarzuty wobec Huawei są motywowane politycznie.

Nie ma możliwości, aby USA nas zniszczyły. Świat nie może nas zostawić, bo jesteśmy bardziej rozwinięci. Nawet jeśli oni [Amerykanie - red.] przekonają inne kraje, aby przez jakiś czas nie korzystały z naszych usług, to możemy zmniejszyć skalę naszej działalności

- podkreślił Ren Zhengfei

Szef Huawei stanowczo odcina się także od wysuwanych przez Amerykanów zarzutów dotyczących rzekomej szpiegowskiej działalności koncernu. USA twierdzą, że chińskie firmy są zobowiązane do "wspierania działań wywiadu". Jednym ze sposobów takiego "wsparcia" ma być instalowanie (m.in. w sieciach 5G) tzw. backdoorów, dzięki którym chiński wywiad uzyskałby niemal nieograniczony dostęp do danych. Również tajnych.

Zarzuty pokazują, że Huawei podejmowała zuchwałe działania prowadzące do eksploatacji amerykańskich firm i instytucji finansowych i stanowiące zagrożenie dla wolnego i uczciwego globalnego handlu

- mówił w styczniu br. szef FBI Christopher Wray.

Chiński rząd już wyjaśniał, że nie instaluje, żadnych backdoorów. My również nie instalujemy żadnych backdoorów. Nie zaryzykujemy utraty reputacji naszego kraju i szacunku naszych klientów dla czegoś takiego. Nasza firma nigdy nie podejmie żadnych działań szpiegowskich

- odpowiada Ren Zhengfei w rozmowie z BBC.

Czytaj też: Afera Huawei. Piotr D. miał przekazać informacje na temat tajnego projektu

Inwestycje w Wielkiej Brytanii

W wywiadzie dla BBC Zhengfei zapowiedział też, że firma chce zwiększyć inwestycje w Wielkiej Brytanii. Wcześniej Reuters, opierając się na źródłach rządowych, informował, że brytyjskie władze nie są skłonne do tego, aby poprzeć całkowity zakazu udziału koncernu Huawei w przetargach na dostawy infrastruktury telekomunikacyjnej.

Kłopoty Huawei również w Polsce

Huawei znajduje się dziś na najlepszej drodze, aby wyprzedzić Apple i zostać drugim największym producentem smartfonów na świecie (w 2018 r. zdarzały się kwartały, w których Chińczycy już byli lepsi od Apple). Ten plan może się jednak nie powieść.

Na początku tego roku na chińską firmę spadło mnóstwo wizerunkowych ciosów, które zdecydowanie mogą nadszarpnąć jej reputację - zarówno na świecie, jak i w Polsce.

Chodzi głównie o oskarżenia USA, którzy zarzucają Huawei działania szpiegowskie i kradzież technologii. "Zarzuty pokazują, że Huawei podejmowała zuchwałe działania prowadzące do eksploatacji amerykańskich firm i instytucji finansowych i stanowiące zagrożenie dla uczciwego globalnego handlu" - mówił szef FBI Christopher Wray.

W grudniu ubiegłego roku doszło natomiast do aresztowania dyrektor finansowej firmy Meng Wanzhou, która - zdaniem amerykańskich władz - miała ukrywać przed Stanami Zjednoczonymi i amerykańskimi bankami interesy prowadzone z Iranem.

Huawei ma też problemy w Polsce. W styczniu doszło do zatrzymania Polaka Piotra D. i Chińczyka Weijing W., podejrzanych o współpracę z chińskim wywiadem. ABW weszło też do biur firm Orange (gdzie pracował Piotr D.) i Huawei (gdzie pracował Weijing W.).

Huawei konsekwentnie zaprzecza wszelkim zarzutom wysuwanym przez Amerykanów. Firma poinformowała nawet polskie władze, że jest gotowa udostępnić im swój kod źródłowy, aby udowodnić, że nie prowadzi działań o charakterze szpiegowskim.

Bez względu na to, jak potoczą się dalsze losy Huawei, nie ma wątpliwości, że ostatnie wydarzenia raczej nie pozostaną bez wpływu na wyniki sprzedaży osiągane przez chińską firmę - zarówno w wymiarze globalnym, jak również na polskim rynku.

Więcej o:
Komentarze (20)
Szef Huawei: Amerykanie nas nie zniszczą, a świat nas potrzebuje
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 13 razy 5

  Czy wy nie widzicie, że tu jest walka o technologię przyszłości i stojącą za nią MEGA forsą? Chińczycy JUŻ te technologię mają, więc chcą robić na tym szmal, gdzie tylko się da. A jankesom brakuje ze dwa - trzy lata, więc stają na uszach, by Chińczykom pokrzyżować plany. :-))

 • jar_i_mir

  Oceniono 12 razy 2

  Amerykanie nie są w stanie znieść tego, że gdzieś będzie używany sprzęt nie mający oddzielnego łącza z NSA.

 • ks-t

  Oceniono 15 razy 1

  Jak Huawei ma kraść technologie, skoro są nan wyższym poziomie niż firmy amerykańskie. NIezłe smartfony, w tym super technologię fotograficzną, znają wszyscy. Ale jeśli chodzi o urządzenia telekomunikacyjne, to Cińczycy są o dekadę bardziej zaawansowani od Amerykanów i o porządek tańsi. Amerykanie się zamurowali strzegąc swych "patentów" na krzywiznę obudowy. Jedyną konkurencją, ale znacznie mniejszą jest europejski Erikson.

 • veni.vici

  0

  Dlaczego Kanada zatrzymuje cudzoziemca na podstawie amerykańskiego nakazu?
  Dlaczego cudzoziemiec obowiązany jest przestrzegać amerykańskiego zakazu handlu dotyczącego państw trzecich?
  Dlaczego polskie media nie zadają takich podstawowych pytań ambasador amerykańskiej?

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 6 razy 0

  Dobrze wiedziec zeby sie od tego chinskiego badziewia trzymac jak najdalej
  A jak komus teskno do obozu made in china , to ptoponuje przekroczyc granice chiny - TYBET
  i zobaczyc jak sie tam traktuje turystow ...kazde zdjecie w telefonie i aparacie mi ssprawdzali , kazda kartke w ksiazce , otwierali nawet mapy i czytali nazwy miejscowosci, a w hotelach nie bylo ogrzewania , bo internecie nawet nie wspomne ...
  Byle w chinach dwa razy i NIE mam do nich ani troche szacunku , tzn mam taki szacunek jaki oni maja do Tybetanczykow , Tajwanczykow , Wietnamczykow i innych nacji w regionie ktorzy sie na potego zbroja ze starchu przed czerwonym pekinem
  Ch...w ...ch

 • leonleonidas

  Oceniono 4 razy 0

  To jest hucpa dla Hameryki ze jest ktos gdzie NSA nie ma wtyczki.

 • bono74

  Oceniono 5 razy -1

  Bzdury, firmy europejskie jak Nokia czy Ericsson w niczym nie odstają od Huawei.
  Chińczycy sami blokują swój rynek blokując 2 w/w w Chinach wpuszczając ich jedynie na szczątkowe inwestycje dla zrobienia wrażenia.
  Nie powinnismy mieć zatem żadnych sentymentów wobec Huawei i nieuczciwej chińskiej ekspansji.

 • azalka12

  Oceniono 3 razy -3

  widac jak bardzo Chinczykom zalezy na rozwiazaniu problemow z Huwawei.
  Zrobili zalozenia, spinaja sie zeby wypelnic obietnice zlozone liderowi i nie rozumieja, ze nie da siewziac w swiecie tego co sie chce nie wchodzac w interakcje ze swiatem. Musza nauczyc sie wspolpracowac ztym Swiatem ,ktorym pogardzaja,a ktry ich jednoczesnie fascynuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX