Twórcy TikTok muszą zapłacić 5,7 mln dol. kary. Aplikacja Musica.ly naruszała prywatność dzieci

Twórcy popularnej aplikacji społecznościowej zapłacą karę w wysokości 5,7 mln dolarów. Amerykańska Federalna Komisja Handlu uznała, że TikTok w niewłaściwy sposób zarządzał danymi nieletnich użytkowników.

TikTok (wcześniej Musica.ly) staje się powoli światowym fenomenem. Aplikacja została pobrana  ponad miliard razy, a w Polsce zanotowała 5,7 mln pobrań. Czym jest TikTok? Aplikacja pozwala nagrywać  5 sekundowe klipy do rytmu popularnych piosenek.

FTC: 5,7 mln dolarów kary dla TikTok

Zarówno na świecie, jak i w Polsce, TikTok jest dziś popularny przede wszystkim wśród nastolatków. Amerykańska Federalna Komisji Handlu (FTC) postanowiła przyjrzeć się temu, w jaki sposób TikTok (oraz Musia.ly) zarządza danymi nieletnich użytkowników.

Efekt? Rekordowa kara w wysokości 5,7 mln dolarów. FTC uznało, że twórcy aplikacji złamali federalne prawo dotyczące zbierania i przechowywania danych należących do nieletnich. Komisja zaznacza, że naruszenia dotyczyły głównie nieistniejącej już aplikacji Musica.ly. TikTok jest jednak jej naturalnym kontynuatorem.

Zgodnie z amerykańskim prawem, zbieranie danych osobowych na temat dzieci, które mają mniej niż 13 lat, jest możliwe tylko po uzyskaniu uprzedniej zgody ze strony ich rodziców. Twórcy aplikacji muszą także poinformować ich, jakie dane będą zbierane, jak również umożliwić im złożenie wniosku o usunięcie danych ich dzieci.

Ta rekordowa kara powinna być ostrzeżeniem dla wszystkich internetowych usług i stron, która biorą za cel dzieci [...] nie będziemy tolerować firm, które rażąco naruszają prawo

- podkreślił szef TFC Joe Simons w oświadczeniu.

FTC twierdzi, że twórcy aplikacji wiedzieli o tym, że duża liczba użytkowników Musica.ly to dzieci. Mieli otrzymać szereg skarg od rodziców, których nieletnie dzieci utworzyły konto na platformie. Już w 2017 r. aplikacja umieściła na  stronie ostrzeżenie: "Jeśli twoje dziecko korzysta z Musica.ly,  pamiętaj o monitorowaniu jego działań w aplikacji". Jednak dopiero po kilku miesiącach Musica.ly zaczęło pytać użytkowników o wiek.

TikTok ucieka do przodu

W obawie przed kolejnymi karami ze strony FTC (ja również podobnymi działaniami w innych krajach) twórcy TikTok poinformowali w środę o stworzeniu odrębnej wersji aplikacji dla użytkowników poniżej 13 roku życia. Wprowadza ona "dodatkowe zabezpieczenia i funkcje ochrony prywatności zaprojektowane dla tej grupy".

Właścicielem aplikacji TikTok jest chińskie przedsiębiorstwo ByteDance, które w 2017 roku kupiło aplikację Musica.ly, zmieniając jej nazwę. W październiku ubiegłego roku ByteDence otrzymało finansowanie w wysokości 3 mld dolarów (głównym inwestorem jest SoftBank). W efekcie firma stała się jednym z największych startupów na świecie.

Więcej o:
Komentarze (11)
Twórcy TikTok zapłacą 5,7 mln dolarów kary. Musica.ly naruszało prywatność dzieci
Zaloguj się
 • antykonformista

  Oceniono 4 razy 2

  W necie (kompletnie legalnym, żadne TOR czy tam Orion, Onion, jak się zwie to drugie) można się natknąć na całkiem nieubrane wykonawczyni piosenek/tańców na TikToku. część z nich ewidentnie nie ma nawet 15 lat.

  jak się kiedyś czytało o nieletnim porno, to zawsze za tym stał jakiś zbok, jakis "wujek" albo gang. a teraz? cytując klasyka "dzieci same się pchają". takie czasy, taki syf.

 • fakej

  Oceniono 11 razy -3

  Co za bzdura w internecie wszyscy są pełnoletni i raz wprowadzone dane stają się publiczne i nie podlegają żadnej ochronie. Niestety amerykańska komisja handlu składa się z imbecyli

 • lubat

  Oceniono 6 razy -4

  Amerykanie zawsze znajdą sposób, by ograbić innych. Oni tak już mają. Dajcie im człowieka, bank czy firmę, a oni odpowiedni paragraf na nich znajdą. I wystawią rachunek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX