Wielki sukces SpaceX! Kapsuła Crew Dragon dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Kapsuła kosmiczna Crew Dragon dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną. "Możemy potwierdzić, że proces przechwytywania jest zakończony" - poinformowała NASA.

Kapsuła Crew Dragon została skonstruowana przez prywatną firmę SpaceX. Pojazd ten ma umożliwić Stanom Zjednoczonym wznowienie załogowych lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Kapsuła została wyniesiona na orbitę w sobotę z przylądka Canaveral na Florydzie przez rakietę Falcon 9.

Kapsuła kosmiczna Crew Dragon dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną

8 marca w drodze powrotnej kapsuła spadnie do Atlantyku. Na pokładzie siedmioosobowej kapsuły nie ma na razie ludzi. Na jednym z siedzeń umieszczono manekina o imieniu "Ripley" w kombinezonie, którego NASA nazywa „atmosferycznym urządzeniem testowym”. Celem misji jest bowiem przetestowanie pojazdu i wykrycie jego potencjalnych wad.

SpaceX Crew CapsuleSpaceX Crew Capsule AP / AP

Od czasu wycofania z użytkowania promów kosmicznych Stany Zjednoczone polegają na Rosji przy wysyłaniu w kosmos astronautów. W 2014 roku NASA przyznała kontrakty dwóm prywatnym firmom - SpaceX i Boeing na skonstruowanie amerykańskich rakiet i pojazdów kosmicznych. Test statku kosmicznego firmy Boeing pod nazwą Starliner ma się odbyć w przyszłym miesiącu. Załogowe loty kosmiczne Amerykanie mają wznowić w tym albo przyszłym roku.

Więcej o:
Komentarze (25)
Wielki sukces SpaceX! Kapsuła Crew Dragon dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 13 razy 11

  Brawo SpaceX! Ripley, godspeed...

 • japka_putina

  Oceniono 6 razy 6

  Kompletnie nie wierzę w realność kolonizacji Marsa w bliskiej przyszłości, ale trzymam kciuki za SpaceX i Muska w osiąganiu celów pośrednich. Jego metoda odgrzebywania starych, nierealnych wcześniej pomysłów i upartego dążenia do ich realizacji w ciągu kilku czy kilkunastu lat w przypadku lotów kosmicznych sprawdza się jak dotąd znakomicie. Oby tak dalej i jak najdalej.

 • Olga Florczyk

  Oceniono 6 razy 4

  Wspaniala wiadomosc , brawo Elon idziesz do przodu jak rakieta! Caly pomysl zrodzil sie jak Ruscy nie chcieli Ci sprzedac uzywanej rakiety po rozsadnej cenie w 2001 roku

 • warszawiak67

  Oceniono 3 razy 3

  Ripley! Miejmy nadzieję, że Obcego tam nie ma...:)

 • dupajasi0

  Oceniono 7 razy 1

  Szkoda, że nie zwrócili się do nas przed startem. Mamy u nas całą armię manekinów z prezesem naczelnikiem, Mateuszkiem kłamczuszkiem i maliniakiem Du..ą na czele. :D

 • koko_zbig

  0

  Tak trzymać !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX