Od dziś nowe dowody osobiste. Po latach oczekiwania jest elektroniczny chip

Bartłomiej Pawlak
Już od poniedziałku 4 marca osoby składające wniosek o wydanie dowodu osobistego dostaną nowy dokument z warstwą elektroniczną. Tłumaczymy wszytko, co trzeba wiedzieć o wchodzących właśnie e-dowodach.

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, niemal 1,5 mln Polaków kończy się w tym roku ważność dowodu osobistego. Osoby składające wnioski o wydanie nowego dokumentu od 4 marca 2019 r. dostaną już nowe e-dowody.

Kilka dni temu ministerstwo poinformowało, że testy systemów służących do personalizacji nowych dowodów zostały zakończone, a szkolenia urzędników w całym kraju dobiegają końca.

Czym są nowe e-dowody?

E-dowody to zapowiadane od dawna dowody osobiste z nałożoną tzw. warstwą elektroniczną, czyli wbudowanym chipem bezstykowym. Nowe dowody zachowają oczywiście każda funkcję obecnych - będą potwierdzać tożsamość i obywatelstwo właściciela dokumentu oraz uprawniać do przekraczania granic w UE.

Nowością będą funkcje elektroniczne. Dzięki wbudowanemu w e-dowody chipowi, za pomocą tzw. profilu osobistego można błyskawicznie potwierdzić swoją tożsamość lub wyrazić zgodę. Wystarczy przyłożyć go do terminala, podobnego do płatniczego, i zatwierdzić operację kodem PIN, by "podpisać" się pod dokumentem.

Wizyta w urzędzie, szpitalu, przychodni nie będzie wymagała dyktowania danych czy okazywania dokumentu. Swoją tożsamość czy wolę potwierdzimy znacznie szybciej. Co więcej, nowy dowód pozwoli na skorzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach (w krajach, które nie wymagają od Polaków paszportu).

Warto wiedzieć

Wymiana dowodów na nowe nie jest obowiązkowa. Każdy, kto powinien dostać nowy dowód może już złożyć wniosek o nowy dokument z elektronicznym chipem. Funkcje "nieelektroniczne" obu dowodów są jednak identyczne, dlatego jeśli poprzedni dowód jest jeszcze ważny nie musimy tego robić.

Wyrobienie nowego dowodu jest bezpłatne, a jego ważność wynosi 10 lat, a więc tyle samo, co obecnie. Przez ten sam okres będą również ważne certyfikaty z warstwy elektronicznej. Cykl wymiany dowodów na nowe u wszystkich Polaków potrwa do marca 2029 roku.

Warto wiedzieć, że w przypadku zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego z warstwą elektroniczną powinniśmy zachować się tak samo, jak do tej pory. Utratę dokumentu trzeba jak najszybciej zgłosić w urzędzie gminy lub na stronie obywatel.gov.pl oraz w swoim banku. Przypadki kradzieży dokumentu trzeba też zgłosić policji.

Jak złożyć wniosek o nowy dowód?

Sposób składania wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego nie uległ zmianie. Można to zrobić osobiście lub przez internet pod adresem obywatel.gov.pl. Złożenie wniosku online wymaga posiadania profilu zaufanego (eGO).

Więcej o:
Komentarze (87)
Od dziś nowe dowody osobiste. Po latach oczekiwania z elektronicznym chipem
Zaloguj się
 • jan.go

  Oceniono 15 razy 13

  To nie rewolucja tylko zapowiedź rewolucji Teraz na to muszą odpowiedzieć poszczególne urzędy ,przedsiębiorstwa Zakupić czytniki Napisać oprogramowanie A przedtem wymyślić na co im to jest potrzebne Z tego co wiadomo nigdzie nawet nie ma prac koncepcyjnych

 • piotr.grd

  Oceniono 19 razy 5

  Czekam (i pewnie niestety się nie doczekam) na zniesienie obowiązku posiadania dokumentu tożsamości. Dziwię się, że nie zostało to zrobione po 1989 roku. W każdym wolnym demokratycznym kraju powinno istnieć *prawo* do posiadania dokumentu tożsamości, a nie obowiązek. Praktyka byłaby i tak taka, że przeszło 99% ludzi dokumenty by miało, bo nie lubią rezygnować ze współczesnego życia społecznego, wszystkich tych jego zalet, które posiadania dokumentów wymagają, ale Ci nieliczni chcący więcej osobistej wolności (w pełni świadomie tracąc przy tym wiele wygód życia w nowoczesnym społeczeństwie) tę wolność mogliby zachować.

 • wagadudu

  Oceniono 5 razy 3

  Podobno Suski myślał, że nowe dowody będą jadalne, bo pomylił chipa z chipsem.

 • tani_dran

  Oceniono 8 razy 2

  Jezus (za pośrednictwem Księdza Natanka) ostrzegał przed czipami w dowodach jeszcze zanim sejm go zrobił królem. Albowiem w czipie szatan siedzi. I żaden prawdziwy katolik takiego dowodu przyjąć nie może. Tak że przewiduję kłopoty - jak to u nas zawsze z "nowoczesnością"

 • pawel_vogel

  Oceniono 3 razy 1

  "Jeśli poprzedni dowód jest jeszcze ważny nie musimy tego robić"
  To po co wymieniasz te "zalety"?
  Rozumiem, że jeśli chcę wymienić ten dowód który dostałem w zeszłym roku z powodu przymusowej wymiany (koniec daty ważności), do tego musiałem go aktualizować w każdym urzędzie i banku oraz firmach, to muszę za niego zapłacić i wykonać ponownie wszystkie aktualizację.
  Wówczas doczekam się tych wszystkich "zalet". Natomiast jeśli nie zapłacę, muszę czekać na kolejną wymianę za 10lat, gdy będę już jedną z niewielu ostatnich osób na lotnisku które będą słyszały komentarze: "aaa pan ma jeszcze ten stary dowód, to nie wiem jak ma pan przejść przez bramki".

 • Peter Peter

  Oceniono 3 razy 1

  ...i znow ustawodawca zapomnial o tych co mieszkaja na stale za granica...co z tego ze mozna wniosek o dowod zlozyc przez internet jesli potrzeby do tego podpis elektroniczny mozna zalatwic...tylko osobiscie bedac w PL. mam leciec przez ocean zeby to zalatwic?tak samo odbior dowodu-prawo nie przewiduje mozliwosci upowaznienie kogos,nawet notarialnie,do odbioru dowodu w imieniu wlasciciela...

 • 2tiredd

  Oceniono 2 razy 0

  A ja wolę swój stary z adresem, bo nie muszę udowadniać gdzie mieszkam. Nie wymienię go jak długo się da.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 2 razy 0

  Cóż, aktualnie to coś w rodzaju karty bankomatowej albo karty czipowej wydawanej przez NFZ - czy to będzie działać i ta warstwa elektroniczna komuś się przyda to jest dokładnie tak samo jak z akceptacją kart płatniczych. Jak beda stosowne czytniki w odpowiedniej liczbie miejsc - jak z czasem pjawi się możłiwość podpisywanai dokumntów on -ilne to faktycznei będzie warto zmienić stary dowód na nowy. Aktualnie to jest coś co daje pewne możłiwości i nic po a tym na wrdożenei i upowszechnienie możliwości korzystania z warstwy elektronicznej przyjdzie zapewne jeszcze trochę poczekać. Może to trwać nawet lata w polskiej rzeczywistości. Dlatego ja też poczekam do chwili jak to zacznie działać przynajmniej w 60% (o ile zacznie działać). Przedtem wymiana jest po prostu nie celowa.

 • ithom

  Oceniono 1 raz -1

  niestety system nie działa :)
  wniosku nie udaje się wysłać przez internet i procedura składania wniosku kończy się komunikatem: wniosek nie został wysłany.
  Help Desk tonie w telefonach, a odpowiedź brzmi: administratorzy pracują :)
  Brawo wy! :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX