Myślisz o własnej firmie? Żałuj, że nie mieszkasz w Szwecji. Pół roku urlopu na stworzenie biznesu

Co łączy Spotify, Skype i Minecraft? To start-upy, które powstały w Szwecji. Kraju, który stworzył najbardziej wyjątkowy klimat dla przedsiębiorczych. Każdy ma prawo do sześciu miesięcy urlopu na otwarcie własnej firmy.

Stworzenie własnego biznesu wymaga nie tylko pieniędzy, ale i czasu, którego w szczególności brakuje osobom zatrudnionym na etacie. Szwedzkie władze już 20 lat temu wprowadziły przepisy, które ułatwiają uruchomienie firmy.

Każdy, kto pracuje w pełnym wymiarze godzin co najmniej pół roku, ma prawo do sześciu miesięcy urlopu na uruchomienie swojego start-upu. Między innymi dzięki takiemu wsparciu osób przedsiębiorczych Szwecja stała się jednym z najbardziej innowacyjnych krajów świata. Pod względem ilości nowych firm, których wycena przekracza miliard dolarów, ustępuje tylko Dolinie Krzemowej - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Zmiana reguł w trakcie gry i ucięte pieniądze dla start-upów. 'To skutkuje zerwaniem wszystkich ustaleń'

To w Szwecji powstały tak znane start-upy jak Spotify, Skype i Minecraft. Firm, które odniosły sukces jest znacznie więcej. Według badań firmy Ceandum pomiędzy rokiem 2000 a 2014 powstały 263 innowacyjne spółki, które są wyceniane na 23,7 miliarda dolarów. Sztokholm nazywany jest "fabryką jednorożców" - tym mianem określa się start-upy, których wartość przekracza miliard dolarów.

Start-upu w Polsce

W 2018 roku w Polsce funkcjonowało ok. 1000 start-upów. Większość z nich skupia się na sprzedaży usług innym firmom. Jak wynika z raportu fundacji Startup Poland 2018 najczęściej występujące finansowanie zewnętrzne dla nowych firm to ok. 190 tys. euro. Średnia finansowania jest wyższa - wynosi 700 tys. euro. 

Więcej o:
Komentarze (19)
Spotify, Minecraft, Skype coś łączy. Szwedzi mogą liczyć na pół roku urlopu na założenie własnej firmy
Zaloguj się
 • Małgorzata Rydarowicz

  Oceniono 17 razy 17

  Byłoby fajnie gdyby i w Polsce tak było. Tymczasem w Polsce małym przedsiębiorcom życie się utrudnia. Organizując na przykład 3 kontrole skarbówki w jednym dniu. Bez powodu oczywiście, w razie gdyby czasami ktoś chciał oszukać.
  Miliony formalności, zero pomocy. Każdy urząd skarbowy inaczej interpretuje przepisy, na stronach państwowych są nieaktualne informacje.
  A na koniec dostajesz emeryturę taką, że aż strach.

 • lucyferos

  Oceniono 8 razy 4

  Nio! Szwecja to raj na Ziemii dla przedsiębiorczych ;D
  40% na skatt, uciążliwa księgowość..
  Żyć,nie umierać!

 • stachud

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystko co powstało w Skandynawii już dawno uciekło do USA. Tak jak Skype. Chociaż nie wiem czy kiedykolwiek było to szwedzkie.

 • piesiec

  0

  A teraz wyobraźcie sobie, że taki przepis istniałby w Polsce, z naszą mentalnością. Ciekawe ilu polskich pracowników, faktycznie założyłoby startup a ilu miało półroczny urlop :)

 • elasp

  Oceniono 8 razy 0

  Warunki idealne, tylko imigranci nieodmiennie "na socjalu". Sądzą bowiem, że socjal jest od Allaha, a nie od państwa - po co więc mają pracować?

 • 3xm

  Oceniono 11 razy -1

  Ale jak to? Przecież Witold Gadomski na łamach "Gazety Wyborczej" wielokrotnie pisał, że w Szwecji socjalizm, Szwecja umiera, bankrutuje i to się nie uda. To niemożliwe, by w kraju, gdzie są tak wysokie podatki, prawo pracy i socjal możliwe były takie cuda.

 • kazik966

  Oceniono 2 razy -2

  Brak komentarzy na w/w temat. Odjęło wszystkim mowę.

 • dziennikarz100

  Oceniono 14 razy -4

  piepszycie kochani dziennikarze w tym artykule!!! obecnie w szwecji panuje system niewolniczy,szczegolnie w malych firmach !!! urzad skarbowy i caly system podatkowy doi kase ile moze!!!! zeby utrzymac islam muzumanow uchodzcow!!!! robia to juz w bezczelny sposob!!! ludziom nie starcza na zycie,koszty firm sa tak wysokie ze wlasciciele firm zadluzaja sie na miliony!!!!! komornicy to specjalnosc szwedzkiego urzedu skarbowego!! raj podatkowy az do wymiotow!!! po jednej stronie ludzie ciezko pracuja,emeryci zbieraja puszki po piwie a po drugiej stronie audi bmw mercedesy darmowa sluzba zdrowia darmowe mieszkania prawa jazdy dentysci,socjal za frajer nie mowiac juz o islamskich zwiazkach zdziecmi bigamia itp!! a podatnicy za to placa!! do lekarza trzeba placic do apteki placic za wszystko pracujacy obywatel szwecji placi!!!!!!!! niewolnictwo najwyzszego stopnia!!! tak wyglada biznes w szwecji!!! 50% podatku plus autostrady,tysiace podatki od samochodu nawet podatek od spalin!! czyli okolo 68-70% podatkow od pracujacego obywatela majacego mala firme!!!!! najlepiej w szwecji maja politycy uchodzcy i ksiegowi!!! zyja z pieniedzy podatnikow!!! szwedzki saktteverket to taka maszyna do wyciskania kasy bez wzgledu czy masz kase czy nie musisz zaplacic podatek-czyli krotko mowiac okrasc bank bo w firmie nie ma pieniedzy na placenie!!!!!! w szwecji podatek placi podatek kolejny podatek z pierwszego podatku placi podatek i tak w kolko macieja,istny kosmos ,nieskonczonosc!!! zlodziejstwo bandytyzm a wszystko dla biednych uchodzcow nic dla ciebie robola!!! w szwecji panuje ustroj polityczny polski lat 50 tych,komuny,zreszta caly czas rzadza komunisci!!!! tak wyglada rzeczywisty raj w szwecji ktora juz wlasciwie jest islamska!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX