Znamy powód gigantycznej awarii Facebooka. Problemem był błąd serwera

Wiemy już, co było przyczyną awarii, która sparaliżowała ostatnio Facebooka, Messengera i Instagrama. Użytkownicy serwisów masowo dzwonili na policję, a problemy spowodował błąd w serwerach.

Miniona środa zasłynęła z jednej z większych wpadek Facebooka. Przez kilka godzin niemal na całym świecie użytkownicy nie mieli dostępu do największej społęcznościówki świata oraz należącego do niej komunikatora Messenger i serwisu Instagram.

Największe problemy odnotowano w Europie, Ameryce Północnej i w Australii. Użytkowników, którzy próbowali się wtedy zalogować do serwisu, witał taki komunikat:

FacebookFacebook fot. Facebook

Doszło wręcz do tego, że spanikowani użytkownicy z Australii masowo dzwonili pod numer alarmowy. Zdawali się nie przejmować faktem, że australijska policja nie ma możliwości "naprawienia" amerykańskiego serwisu.

Facebook przyznaje, co było przyczyną awarii

Na ten moment problemy z dostępem do serwisów Facebooka już nie występują. Amerykański gigant zdążył też zdiagnozować przyczynę awarii. Jak sam przyznaje, powodem ogromnej wpadki była zmiana w konfiguracji serwera, która wywołała błędy i ogromne problemy na skalę światową.

Wczoraj w wyniku zmiany konfiguracji serwera wiele osób miało problemy z dostępem do naszych aplikacji i usług. Rozwiązaliśmy już problemy i nasze systemy są przywracane. Bardzo przepraszamy za niedogodności i doceniamy cierpliwość wszystkich

- oświadczył Facebook w czwartek wieczorem.

Nie był to atak DDoS

Tak duża awaria mogła być przypuszczalnie atakiem DDoS polegającym na przeciążeniu serwerów gigantyczną liczbą zapytań. Sporo osób początkowo podejrzewało, że właśnie to jest przyczyną awarii. Po dwóch godzinach Facebook wykluczył ten scenariusz.

Jedna trzecia osób zgłaszających problemy z serwisem twierdziła, że miała całkowicie zablokowany dostęp do serwisu społecznościowego. Reszta nie mogła załadować poszczególnych elementów takich jak tablica z wpisami. Użytkownicy Messengera byli powiadamiani o braku możliwości dostarczenia wiadomości, użytkownicy Instagrama nie mogli oglądać zdjęć.

Więcej o:
Komentarze (17)
Znamy przyczynę wielkiej awarii Facebooka. Problemem była konfiguracja serwera
Zaloguj się
 • jami88

  Oceniono 4 razy 4

  "Znamy powód gigantycznej awarii Facebooka. Problemem był błąd serwera ".

  Przeczytałem artykuł - i nadal nie znam powodu. Poza marketingowym ble-ble Facebooka nie ma żadnego wyjaśnienia. Domyślam się tylko, że nie był to błąd serwera, ale błąd człowieka, robiącego coś przy serwerze

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 6 razy 2

  Podobna panika gdy w Wadowicach papa nie podchodził do okna. Zbiorowa histeria prawie przerodziła się w zamieszki...

 • hr.barry.kent

  Oceniono 6 razy 2

  Nie rozumiem: strona internetowa jak nie działa to nie działa. Wróci prędzej, później albo wcale.
  Ludzie dzwonili z taką głupotą na numer alarmowy? Czy coś poza bezbrzeżną głupotą mogło stanowić motywację do takie zachowania? Jak bardzo trzeba mieć pusto w głowie, żeby uzależnić się od jakiegoś serwisu w takim stopniu?

 • panamerykan

  Oceniono 1 raz 1

  "użytkownicy nie mieli dostępu do największej społęcznościówki świata"

  To coś jak Adik w dizlu :)

 • phugoid

  Oceniono 1 raz 1

  powodem byla awaria serwera... hmmmm... nie sadzilem ze caly fakbuk miesci sie na jednym serwerze, swego czasu czytalem o farmach serwerow w norwegii czy gdzies tam wiec wyjasnienie jak najbardziej wiarygodne, na poziomie gimbazy i przyglupow dzwoniacych na policje z powodow wyzej wskazanych

 • twzelnik

  0

  Już wiemy co było przyczyną problemów - to awaria była przyczyną.

 • wydarzenia-sierpniowe-o16

  Oceniono 5 razy -5

  Ruski haker znowu? Czy może chciwusa Cukerberga góra złota przywalila, i Brin musiał go odkopać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX