Od 15 maja nowe stawki za połączenia i SMS-y za granicę wewnątrz EU

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przedstawił właśnie nowe stawki za połączenia zagraniczne wewnątrz Unii Europejskiej. Operatorzy zobowiązani są do ich stosowania już od 15 maja 2019 r. Niższe stawki zostaną więc wprowadzone jeszcze przed wakacjami.

Od 15 maja za połączenia zagraniczne wewnątrz Unii Europejskiej klienci zapłacą maksymalnie 19 eurocentów za minutę połączenia i 6 eurocentów za jednego SMS-a. W przeliczeniu na złotówki to 81 groszy za minutę i 25 groszy za wiadomość tekstową. 

"Zgodnie z rozporządzeniem (EU) 2015/2120, zmienionym rozporządzeniem (EU) 2018/1971 krajowi dostawcy usług połączeń głosowych i SMS-ów zagranicznych wewnątrz Unii są zobowiązani do stosowania regulowanych cen maksymalnych (taryfy regulowanej), tj. cen, które nie przekraczają 0,19 euro (0,81 zł) za minutę połączenia i 0,06 euro (0,25 zł) za wiadomość SMS. Podane, początkowe limity w walucie polskiej są obliczone na podstawie średniej referencyjnych kursów wymiany opublikowanych przez Europejski Bank Centralny 15 stycznia, 15 lutego i 15 marca 2019 r., zgodnie z rozporządzeniem"

- czytamy w komunikacie.

Ceny te dotyczą usług świadczonych dla konsumentów, za które opłata naliczana jest, w całości lub w części, w oparciu o rzeczywiste wykorzystanie, świadczonych w sieciach ruchomych oraz stacjonarnych. Mowa więc o osobach niekorzystających z pakietów minut lub SMS-ów przygotowywanych przez operatorów.

"Dostawcy realizując obowiązek określony w art. 5a rozporządzenia zobowiązani są do wprowadzenia zmian w stosowanych wzorcach umownych oraz zmiany obowiązujących umów. O obniżce cen dostawcy powinni poinformować abonentów najpóźniej miesiąc przed wejściem zmian w życie poprzez podanie ich do publicznej wiadomości"

- czytamy dalej.

Dostawcy mogą oferować usługi po cenach wyższych niż wskazane w rozporządzeniu wyłącznie w ramach taryf alternatywnych. Zanim konsumenci wybiorą taką taryfę, dostawca informuje ich o charakterze korzyści, które w ten sposób utracą, podkreślono także w komunikacie UKE:

"Abonenci, którzy korzystają z takich taryf w dniu 15 maja 2019 r.: mogą nieodpłatnie w ciągu jednego dnia przejść na taryfę regulowaną, powinni zostać automatycznie przełączeni na taryfę regulowaną 15 lipca 2019 r., jeżeli nie potwierdzili, ani nie zadeklarowali wyboru taryfy alternatywnej do tego dnia".

Abonenci powinni być poinformowani o zmianie warunków umów obejmujących taryfy alternatywne, w tym o wprowadzeniu uprawnienia do przełączenia na taryfę regulowaną, na miesiąc przed wejściem tych zmian w życie.

Więcej o:
Komentarze (36)
Od 15 maja nowe stawki za połączenia i SMS-y za granicę wewnątrz EU
Zaloguj się
 • djkynek

  Oceniono 29 razy 25

  Troche pokręcone. Jestem na Węgrzech, dzwonię z polskiej karty SIM do GB - połaczenie w ramach EU roamingu - bez opłat. Wracam do PL - trzeba za to samo połączenie zapłacić poza abonamentem. Ale nie narzekam, kto pamieta czasy, kiedy były granice i stało się 2 godziny w kolejce na granicy ze Słowacją, albo płaciło się w 1997 za minutę połaczenia z Wegier do PL 4,50 zł za minutę, ten doceni Unię Europejską.

 • starystormy

  Oceniono 29 razy 9

  "zapłacą maksymalnie 19 eurocentów za minutę połączenia i 6 eurocentów za jednego SMS-a. W przeliczeniu na złotówki to 81 za minutę"
  cenisz dobre dziennikarstwo. z tesktu wynika ze euro jest jakos po 42 tys pln. niech zyja lekcje religii zamiast matematyki

 • twzelnik

  Oceniono 9 razy 3

  To będzie drożej, czy taniej?
  Czy po prostu autor nie ma pojęcia co pisze?

 • potp

  Oceniono 1 raz 1

  I TAK DROGO! To ile % ta obniżka?, bo nie podali obecnych stawek.

 • raknawspak

  Oceniono 3 razy 1

  „przeliczeniu na złotówki to 81 za minutę”

  A autor tego tekstu to ułom

 • artley

  Oceniono 3 razy -1

  Dzisiaj wszyscy piszą i dzwonią z komunikatorów aby tylko sieć free była tj cpn lokal a jest wszędzie prawie.

 • Mariusz Stolarczyk

  Oceniono 2 razy -2

  Ta sa stawki dla osob nie majacych umowy. Normalnej osobu to niedotyczy !!!
  Bo normalnie kazdy ma jakas umowe lub taryfe. Pozdro

 • alex2222

  Oceniono 23 razy -7

  "W przeliczeniu na złotówki to 81 za minutę i 25 groszy za wiadomość tekstową."
  -po pierwsze "złotówka" to marka wódki a polską walutą jest złoty.
  -po drugie-81zł za minutę!!! Tanio już było?
  Świetne dziennikarstwo!

 • marcinblonie

  Oceniono 14 razy -10

  Smieszne to jak przelicza się euro na złotówki po kursie NBP. Jest tylko szczegól siły nabywczej walut Ale to szczegół nie warty uwagi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX