"Assassin's Creed: Unity" pomoże w odbudowie katedry Notre Dame? Przez tydzień Ubisoft rozdaje grę za darmo

Daniel Maikowski
Czy "Assassin's Creed: Unity" pomoże w rekonstrukcji katedry Notre Dame? Choć twórcy gry rzeczywiście zaoferowali swoją pomoc francuskim władzom, to jednak warto przy tym pamiętać, że paryska katedra to jedna z najlepiej udokumentowanych budowli na świecie.

"Assassin's Creed: Unity" to jedna z ostatnich odsłon trzecioosobowej gry akcji Ubisoftu. Jej akcja rozgrywa się w Paryżu w czasach rewolucji francuskiej. Choć w momencie premiery tytuł spotkał się z mieszanymi recenzjami, to jednak jego twórcy byli chwaleni za znakomite odwzorowanie XVIII-wiecznego Paryża.

Co oczywiste, w grze obecna jest również słynna katedra Notre Dame. Pracująca dla Ubisoftu graficzka i artystka Caroline Miousse spędziła aż dwa lata, przygotowując precyzyjne plany budowli i tworząc jej cyfrową wersję. Efekt jest niesamowity. Wirtualna katedra Notre Dame zapiera dech w piersiach.

 

Assassin's Creed: Unity pomoże w odbudowie katedry Notre Dame?

O nieco zapomnianej już grze z 2014 r. zrobiło się głośno kilka dni temu, gdy katedra Notre Dame uległa zniszczeniom w wyniku pożaru. W mediach pojawiły się wówczas doniesienia, że precyzyjna mapa 3D katedry, którą stworzyli twórcy gry, może pomóc w odbudowie tego architektonicznego cudu. 

Ubisoft rzeczywiście dysponuje cyfrowymi planami, które mogłyby zostać wykorzystane przez francuskie władze. Warto jednak pamiętać, że Paryż również dysponuje precyzyjną dokumentacją słynnej budowli. Zresztą, również twórcy gry sami przyznają, że wierne odwzorowanie miasta oraz samej katedry Notre Dame było możliwe właśnie dlatego, że mieli dostęp do tych planów.

"Mieliśmy szczęście z Paryżem, bo to świetnie udokumentowane miasto" - mówił w rozmowie z The Verge Nicolas Guerin, dyrektor artystyczny odpowiedzialny za poziomy w grze. "Wśród nas jest wielu Francuzów i Quebekczyków, dlatego nie mieliśmy problemów z zebraniem dokumentacji" - dodał.

Warto dodać, że sama Caroline Miousse, która stworzyła wirtualną katedrę Notre Dame, po raz pierwszy odwiedziła Paryż dopiero po zakończeniu prac nad grą. Nie umniejsza to oczywiście jej pracy, ale do pomysłu oparcia rekonstrukcji o grę wideo warto podejść z pewnym dystansem.

Notre-DameNotre-Dame fot. Ubisoft

Ubisoft przyznaje również, że póki co nie otrzymał żadnego sygnału od francuskich władz. "Na chwilę obecną nie jesteśmy zaangażowani w rekonstrukcję Notre Dame, ale bardzo ucieszyłaby nas możliwość podzielenia się naszymi doświadczeniami" - czytamy w oświadczeniu studia. 

Firma zastrzega, że XVIII-wieczny Paryż w ich grze to nie "naukowa rekonstrukcja, a "wizja artystyczna. "Oczywiście chcieliśmy być precyzyjni w detalach, ale pojawiają się różnice w skali" - zaznacza Ubisoft.

I tu dochodzimy do sedna. "Assassin's Creed: Unity" nie odzwierciedla Paryża i samej katedry Notre Dame w skali 1:1. Twórcy gry musieli pójść na określone kompromisy, aby tytuł był bardziej grywalny. W innym wypadku "AC: Unity" być może byłoby świetną lekcją historii, ale przy tym zdecydowanie słabszą grą. 

"Assassin's Creed: Unity" za darmo. Twórcy rozdają grę

Ubisoft postanowił jednak pomóc przy odbudowie katedry Notre Dame w inny sposób. Firma przekazała już darowiznę w wysokości 500 tys. euro na rekonstrukcję budowli o zachęca graczy do wpłacania datków na ten cel. Aby bardziej nagłośnić sprawę, twórcy AC: Unity postanowili, że udostępnią grę za darmo.

Od 17 do 25 kwietnia każda zainteresowana osoba może pobrać "Assassin's Creed: Unity" z oficjalnego sklepu. Chodzi o wersję na komputery osobiste. Wystarczy odwiedzić tę stronę, a następnie stworzyć konto w serwisie uPlay. Warto dodać, że po dodaniu do biblioteki gra pozostanie w niej na zawsze.

Więcej o:
Komentarze (24)
"Assassin's Creed: Unity" pomoże odbudować katedrę Notre-Dame? Ubisoft rozdaje grę za darmo
Zaloguj się
 • wojtekbajer

  Oceniono 4 razy 2

  O ile się nie mylę, w czasach Rewolucji Francuskiej katedra nie posiadała iglicy.

 • grundol1

  Oceniono 2 razy 0

  To, że cyfrowa katedra w grze jest uproszczona (bo inaczej być nie może) nie oznacza, że materiały które zebrali do stworzenia modelu nie są precyzyjne.

 • kristofoser

  Oceniono 2 razy 0

  Na niemieckiej TV widziałem już z 20 razy film pokazujący całą katedrę i jej budowę!

 • farsizm

  Oceniono 2 razy 0

  " do pomysłu oparcia rekonstrukcji o grę wideo warto podejść z pewnym dystansem."

  Takim dystansem jak do reklamy Blika.

 • silthor

  Oceniono 2 razy 0

  Szanowni autorzy, ważne zabytki mają już porobione laserowe skany, z których powstaje chmura punktów pozwalająca tworzyć precyzyjne modele 3d. Nie zdziwiłbym się, gdyby dokumentacja paryskiej Notre Dame miała już takie dane.

 • lukask73

  Oceniono 1 raz -1

  Z tymi precyzyjnymi planami jest coś nie tak, bo nawet liczba królów w galerii na fasadzie nad wejściami się nie zgadza, nie mówiąc o ich wyobrażeniach.

 • pacynek.pacynkowski

  Oceniono 13 razy -7

  strzeżcie się Greków niosących dary.

  znając obłed lewacki i radość tych środowiski z powodu pożaru to założę się, że zaraz będzie coś za coś.
  Czyli katedra multi kulti.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX