Tak ma wyglądać kolonia, którą SpaceX chce zbudować na Marsie. Elon Musk pokazał wizualizacje

Tak może wyglądać przyszła kolonia ludzi na Marsie i Księżycu. Elon Musk pochwalił się właśnie grafikami, które przedstawiają statki Starship na Księżycu i w przyszłej marsjańskiej bazie. Jednak na pierwszy załogowy lot jeszcze trochę poczekamy.

Nad załogowym statkiem Starship i rakietą Big Falcon Rocket (BFR), która ma zabrać nawet 100 osób na Marsa SpaceX pracuje już od kilku lat. W zeszłym roku firma pochwaliła się pierwszymi zdjęciami przedstawiającymi budowę ogromnego statku kosmicznego.

Jak na razie SpaceX ma gotowy jedynie prototyp. Statek ma być na razie wykorzystywany do testów startów i lądowań w przyszłym kosmodromie SpaceX Boca Chica na wybrzeżu Teksasu.

Wygląd wersji testowej raczej nie cieszy oczu. Kształtem przypomina stare rakiety kosmiczne z czasów zimnej wojny. To dlatego, że Starship wraz z rakietą BFR ma być tani, prosty w budowie i będzie wykonany ze zwyczajnej stali nierdzewnej.

Teraz Elon Musk podzielił się grafikami, które mają przedstawiać statek kosmiczny Starship na Księżycu i na Marsie. Wyglądem niemal nie różni się od stojącego już w Teksasie prototypu.

SpaceX z bazą na Marsie

Na grafice przedstawiającej naszego naturalnego satelitę, Starship został "zaparkowany" bezpośrednio na księżycowej glebie. Musk zapytany o to, czy statek faktycznie będzie miał możliwość lądowania na nierównym terenie przyznał tak będzie.

Niedługo później szef SpaceX pochwalił się też grafiką przedstawiającą cztery statki Starship w przyszłej koloni na powierzchni Czerwonej Planety. Marsjańskie "miasto" wygląda imponująco, ale nie wiadomo tak naprawdę kiedy budowa takiej bazy byłaby możliwa.

Lot w jedną stronę

Nie jest też pewne, kiedy Starship w ogóle na Marsa doleci. Dopiero w na 2023 rok planowana jest załogowa misja okrążenia Księżyca (ale bez lądowania na powierzchni). Na pokładzie statku SpaceX ma się znaleźć Yusaku Maezawa, kosmiczny turysta z Japonii.

Lot na Marsa mógłby odbyć trzy lata później, w 2026 roku. Oczywiście o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem. A plan - co warto przypomnieć - zakłada m.in. dotankowanie statku Starship na orbicie Ziemi, co na razie nie jest możliwe. Elon Musk nigdy nie urywał też, że pierwsza podróż na Marsa prawdopodobnie będzie wycieczką w jedna stronę.

Czytaj też: Na Marsie występują "trzęsienia ziemi". NASA po raz pierwszy to zarejestrowała i usłyszała

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (85)
Tak ma wyglądać kolonia, którą SpaceX chce zbudować na Marsie. Elon Musk pokazał wizualizacje
Zaloguj się
 • habib78

  Oceniono 20 razy 16

  Kiedy już w kolonii Elona na Marsie zamieszkają ludzie. Usiądą przy stole i powiedzą:
  Ku.na jest alkohol, jest muzyka, są dziewczyny ale jakoś nie ma atmosfery:).

 • yenk

  Oceniono 20 razy 14

  Mistrz wizualizaji... Pacz i ucz się matołusz jakie cuda się robi w pałerpojncie :D :D :D

 • baby1

  Oceniono 9 razy 7

  Chyba kończył z Matołuszem tę samą szkołę blagierów.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 6 razy 6

  Były pilot CIA John Lear opublikował ostatnio szokujące oświadczenie. Wynika z niego, że na naszym naturalnym satelicie, księżycu żyje ćwierć miliarda ludzi. Znajdują się tam tajne laboratoria i miasta nadzorowane przez rząd USA.

  Ale na temat Marsa się nie wypowiadał.

 • kukla.adama

  Oceniono 14 razy 6

  Niech on najpierw wyśle dwóch, a nie stu na Księżyc, a nie na Marsa. Tylko w obie strony.

 • ajk_gierki

  Oceniono 9 razy 5

  Nie dość, że w jedną stronę to jeszcze każą za niego zapłacić

 • kukla.adama

  Oceniono 22 razy 4

  A jak tam sieć tuneli pod Los Angeles? Naprawdę, większego mitomana chyba nigdy nie było.

 • crichton1

  Oceniono 3 razy 3

  Łatwo znaleźć, że Musk założył SpaceX niemal 20 lat temu (w 2002 r.) z dokładnie takim samym celem: wysłania ludzi na Marsa. Nie kilku astronautów, którzy postawią tam stopę i wrócą jako bohaterzy, tylko kolonistów, którzy założą tam miasta. Jeśli to dla niektórych z was jest mitomania, to musicie przynajmniej przyznać, że od początku do końca konsekwentna. :) Pierwszym pomysłem Muska na rok zanim założył SpaceX (2001 r.) było kupienie rakiety balistycznej od Rosjan, wystrzelenie jej na Marsa i założenie tam szklarni z kamerami transmitującymi obraz na żywo. Chciał przeznaczyć ponad połowę swoich pieniędzy (był wtedy milionerem ale nie miliarderem) wyłącznie po to, żeby zainspirować ludzkość do wznowienia załogowych lotów w kosmos. Rosjanie mu rakiety nie sprzedali, wiec postanowił sam ją zbudować. Pierwsze 3 rakiety się rozbiły, co doprowadziło firmę do niemal całkowitego bankructwa. 4 jakimś cudem odniosła sukces (w przeciwnym razie SpaceX by nie istniał), a po kolejnych kilkunastu latach SpeceX niemal całkowicie wygryzł Rosjan z rynku lotów kosmicznych. Co więcej, Musk stworzył firmę SpaceX nie tylko jako inwestor, ale przede wszystkim jako główny inżynier (uczył się z książek), gdyż jak stwierdził w wielu wywiadach, nie znalazł na początku nikogo, kto się na tym zna i kto chciałby dla SpaceX pracować. Oczywiście dzisiaj firma zatrudnia setki wysokiej klasy specjalistów. Nadal jednak większość czasu Musk w firmie SpaceX przeznacza na rozwiązywanie problemow inżynieryjnych. Do prowadzenia spraw biznesowych ma zatrudnionych ludzi. Odwrotnie niż większość prezesów firm technologicznych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX