Chiny - USA 1:0. Huawei wyprzedza Apple na rynku smartfonów. Oskarżenia o szpiegostwo nie zaszkodziły

Daniel Maikowski
Huawei wydaje się być odporne na oskarżenia o szpiegowstwo wysuwane przez USA. Firma właśnie wyprzedziła Apple na globalnym rynku smartfonów. Gigant z Cupertino ma z kolei powody do niepokoju. Z kwartału na kwartał sprzedaż iPhone'ów spada.

Jeśli ktoś zastanawiał się, czy kolejne oskarżenia Stanów Zjednoczonych wobec Huawei doprowadzą do załamania się sprzedaży smartfonów chińskiego koncernu, to odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. A  przynajmniej na razie nie. Firma analityczna IDC opublikowała nowe dane na temat globalnej sprzedaży smartfonów w I kwartale 2019 roku. Dla Huawei liczby są rewelacyjne. Dla Apple - katastrofalne.

Udział w globalnym rynku smartfonówUdział w globalnym rynku smartfonów IDC

Huawei mocno w górę. Słabsza sprzedaż iPhone'ów

Z danych IDC wynika, że globalne dostawy smartfonów w ostatnim kwartale wyniosły ogółem 310,8 mln sztuk, a co za tym idzie były o 6,6 proc. niższe niż rok temu. Nie jest to specjalne zaskoczenie, bo rynek urządzeń mobilnych kurczy się już od dobrych sześciu kwartałów i na powrót do wzrostów wcale się nie zanosi.

Zdecydowanie ciekawiej prezentują się wyniki osiągnięte przez poszczególne firmy. Są dwa zaskoczenia. Jedno pozytywne, a drugie - negatywne. Do pierwszej kategorii należy zaliczyć rezultat osiągnięty przez Huawei. W I kwartale chiński koncern zwiększył dostawy urządzeń aż o 50,3 proc. do 59,1 mln sztuk.

Dostawy smartfonów w I kwartale 2019 rokuDostawy smartfonów w I kwartale 2019 roku IDC

W ten sposób Chińczycy nie tylko zmniejszyli dystans dzielący ich od Samsunga, który wciąż pozostaje globalnym liderem na rynku smartfonów (-8,1 proc. i 71,9 mln urządzeń), ale wyprzedzili Apple. Huawei i vivo to również jedyne firmy, które w ostatnim kwartale zanotowały jakikolwiek wzrost sprzedaży.

Na drugiej szali znajduje się Apple. O tym, że gigant z Cupertino ma problemy ze spadającą sprzedażą iPhone'ów wiemy już od dawna. Dane IDC pokazuję jednak, że problem jest zdecydowanie większy, niż mogliśmy wcześniej przypuszczać. W I kwartale 2019 Apple zanotował wynik o 30,2 proc. gorszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i dostarczył na rynek "zaledwie" 36,4 mln iPhone'ów.

Oskarżenia USA nie zaszkodził Huawei

Sukces Huawei, jakim niewątpliwie było wyprzedzenie Apple na rynku smartfonów, jest o tyle zaskakujący, że na początku tego roku na chińską firmę spadło mnóstwo wizerunkowych ciosów, które mogły nadszarpnąć jej reputację - zarówno na świecie, jak i w Polsce.

Chodzi o oskarżenia USA, którzy zarzucają Huawei działania szpiegowskie. "Zarzuty pokazują, że Huawei podejmowała zuchwałe działania prowadzące do eksploatacji amerykańskich firm i instytucji finansowych i stanowiące zagrożenie dla uczciwego globalnego handlu" - mówił szef FBI Christopher Wray.

W grudniu ub. roku w Kanadzie doszło do aresztowania dyrektor finansowej firmy Meng Wanzhou, która - zdaniem amerykańskich władz - miała ukrywać przed USA interesy prowadzone z Iranem.

Huawei miał też swoje problemy w Polsce. W styczniu doszło do zatrzymania Polaka Piotra D. i Chińczyka Weijing W., podejrzanych o współpracę z chińskim wywiadem. ABW weszło też do biur firm Orange (gdzie pracował Piotr D.) i Huawei (gdzie pracował Weijing W.).

Huawei zaprzecza zarzutom wysuwanym przez Amerykanów. Firma poinformowała nawet polskie władze, że jest gotowa udostępnić im swój kod źródłowy, aby udowodnić, że nie prowadzi działań szpiegowskich.

10 maja 2019 r. rusza 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Tegoroczny festiwal otworzy „Aquarela”, porywający wizualnie filmowy kolaż ukazujący żywioł wody. Dwa pokazy „Aquareli” odbędą się 9 maja o godz. 17:30 i 20:30 w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa). Wstęp na pokazy jest wolny, ale ze względu na ograniczoną liczba obowiązują zapisy na adres: goscie@fina.gov.pl do 8.05.2019 lub do wyczerpania miejsc. Więcej szczegółów w tym miejscu.

 
Więcej o:
Komentarze (37)
Chiny - USA 1:0. Huawei wyprzedza Apple na globalnym rynku smartfonów
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 28 razy 12

  To że Amerykanie bandyckimi metodami starają się zaszkodzić firmie to każdy o tym wie. To że ich smartfony biją na głowę te Applowe to wie każdy z wyjątkiem fanatyków Apple'a.

 • ewropejczyk

  Oceniono 18 razy 10

  Zarówno w Chinach jak i Korei nie powstałyby firmy typu Huawei czy Samsung, gdyby te kraje opierały swój rozwój jedynie na "niewidzialnej ręce rynku". Oba kraje pomagały w powstaniu a później sprzyjały rozwojowi ich WŁASNYCH firm, które teraz mogą funcjonować (prawie) całkowicie niezależnie na konkurencyjnym globalnym rynku.

  Pozdrowienia dla Leszków, Januszów i Wiesławów.

 • kali23

  Oceniono 14 razy 6

  No to wkrótce się dowiemy, że Chinole ukryły niewidzialne kamery w swoim sprzęcie a także
  współpracowały z nieznanymi siłami w próbie zabicia Skripala.
  Nie należy zapomnieć o możliwiści wybuchu NS2 którego budowa stanowi niebezpieczeństwo
  szczególnie dla polskiej gospodarki stąd gwałtowna rozbudowa pustego terminala w Świnoujściu.
  Poważnie zaś to nie brednie i fantazje. To po prostu polityka usa w skrócie.

 • behemot.02

  Oceniono 14 razy 4

  Amerykanie mają słabsze produkty za większą kasę, więc pozostają im tylko brudne chwyty reklamowe, takie jak napędzanie "oczekiwań na nowy model Apple'a". U nas to samo w polityce, kaczor liczy, że ciemny lud znowu kupi ich oszustwa

 • aniten_aniten

  Oceniono 7 razy 3

  Postawili na aparat fotograficzny i słusznie.

 • southerner

  Oceniono 6 razy 2

  Hey you in GW...
  Are you sexually erased finding something "bad" about USA?
  It seems that way.
  No way I'd use ever any Chinks' shit.

 • azalka12

  Oceniono 8 razy 2

  Huwawei wyprzedza Appleponieważ rzad chinski nakazal swoim obywatelom odwrot od produktow Apple. A stanowia oni znaczny procent kupujacych.

 • kataryniarski

  Oceniono 8 razy 2

  Miałem Apple'a ale się "stukł" i ch... babki strzelił!

  Żona miała Sajomi i Chu... ła.. je.. ła... i oba nie przetrwały okresu 2 lat.

  A motorola g7 plus wczoraj spadła mi na chodnik i ani rysy! a nawet jak mi się w kiblu utopi to nie żal będzie, bo to raptem 1200 złotych było...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX