Groźna luka w zabezpieczeniach Windows XP i Windows 7. Microsoft ostrzega użytkowników: zaktualizujcie system

Microsoft ostrzega użytkowników starszych wersji systemu Windows przed groźną luką, która może zostać wykorzystana przez cyberprzestępców. Firma wypuściła aktualizację, która usuwa problem, ale posiadacze Windowsa XP muszą ją zainstalować ręcznie.

O tym, że sprawa jest dość poważna świadczy fakt, że Microsoft zdecydował się wypuścić aktualizacje dla systemów operacyjnych, których już nie wspiera. Problem dotyczy Windowsa XP i Windowsa 7, a także systemów Windows Server 2003, Windows Server 2008 oraz Windows Server 2008 R2. Bezpieczni są natomiast zarówno użytkownicy Windowsa 8, jak również najnowszego Windowsa 10.

Czytaj też: Globalny atak wirusa WannaCry. Wstrzymana produkcja w Renault, odwołane pociągi

Microsoft tłumaczy, że odkryta luka dotyczy usługi pulpitu zdalnego. Cyberprzestępcy potencjalnie mogą wykorzystać ją do stworzenia złośliwego oprogramowania, które będzie samodzielnie rozprzestrzeniać się na kolejne urządzenia z tą podatnością - tak, jak miało to miejsce w przypadku słynnego wirusa WannaCry.

Firma potwierdziła, że na razie nie trafiła na ślad złośliwego oprogramowania wykorzystującego tę lukę. Możemy być jednak pewni, że po jej ujawnieniu przestępcy ochoczo zabiorą się do pracy. Paradoksalnie łatka wydana przez Microsoft może im w tym pomóc. Wystarczy, że zastosują inżynierię wsteczną.

Mam komputer z Windowsem XP lub Windowsem 7. Co robić?

Użytkownicy systemu Windows 7 powinni jak najszybciej skorzystać z funkcji Windows Update i pobrać nowe aktualizacje bezpieczeństwa. W nieco gorszej sytuacji są użytkownicy XP-ka. Usługa Windows Update dla tego systemu nie jest już dostępna. Jedyną możliwością jest więc samodzielne pobranie odpowiedniej aktualizacji z tej strony i zainstalowanie jej na komputerze. Nie warto z tym zwlekać.

Więcej o:
Komentarze (43)
Groźna luka w zabezpieczeniach Windows XP i Windows 7. Microsoft ostrzega
Zaloguj się
 • kaczynski7

  Oceniono 25 razy 11

  ms zrobi wszystko aby ludzie przesiedli sie na gowno warty W10

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 6 razy 6

  Zaczyna się akcja WINDOWS 7. To samo byli z XP jak się okazało, że miliony ludzi ma to jeszcze na komputerze.

 • pwiejacz

  Oceniono 27 razy 5

  Raczej ściema. Łatka spowolni stare systemy XP aż do ich unieruchomienia, a o to właśnie chodzi Microsoftowi by użytkownik musiał kupić nowy komputer i zapłacić za nowy system operacyjny.

 • jozinzpolski

  Oceniono 6 razy 4

  Czy wirus Wanna - Cry ma coś wspólnego z pamiętną wanną Wassermanna ??

 • moonwind

  Oceniono 1 raz 1

  Po tym jak ponad pół roku walczyłem z beznadziejnym W10, jego manią wielkości i nieomylności oraz debilnej natury aktualizowania się tu teraz zaraz natychmiast a ty użytkowniku wyp...
  przesiadłem się na poczciwego linuxa debiana i nie zamierzam wracać, nie gram w gry więc Nekrosoft nie jest mi potrzebny.
  Oprogramowanie do kalibracji obiektywów trzymam w wirtualnej maszynie W10, raz na kwartał mogę się zmusić do jego odpalenia.
  Gdyby nie to że niektórzy producenci oprogramowania robią tylko pod Nekrosoft to już dawno by nie istniał.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 1

  Był taki film z Charlie Chaplinem: Brzdąc.
  Kto pamięta jego wymowę, zapewne skojarzy dlaczego o nim wspominam.

 • hens

  Oceniono 3 razy 1

  Windows ostrzega dlaczego ?....................Zaktualizujcie system do jedynego słusznego WIN 10.

 • farcry3

  Oceniono 7 razy 1

  A WIN10 już działa , czy cały czas jest jako wersja beta ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX