Popyt na sieci światłowodowe rośnie. Potrzebujemy coraz wyższych prędkości internetu

Według danych gromadzonych przez M-Lab, partnerski projekt badawczy zarządzany m.in. przez Google oraz New America's Open Technology Institute, średnia prędkość połączenia z Internetem w skali całego świata wzrosła w minionym roku o niemal jedną czwartą (23 proc.). Analiza dokonana przez FTTH Council Europe i IDATE dowodzi natomiast, że w bardzo podobnym tempie (20 proc. r/r) rośnie liczba użytkowników Internetu światłowodowego w Europie.

Zdaniem Wataru Katsurashimy, dyrektora regionalnego stowarzyszenia FTTH Council Asia & Pacific, sieć światłowodowa musi być dynamicznie rozwijana w celu odpowiedzi na coraz większe wymagania stawiane łączności z globalną siecią. Dość dobrze obrazuje to wskazania silna korelacja pomiędzy średnią szybkością Internetu, a liczbą korzystających z dostępu do sieci za pośrednictwem światłowodu.

Sieć w obliczu wyzwań

Przedstawiciel FTTH Council posłużył się przykładami technologii connected cars oraz autonomicznych pojazdów generujących ogromne ilości danych, wymagających jednocześnie ich błyskawicznego transferu pomiędzy autami. Jego zdaniem, będzie to jedno z najważniejszych wyzwań dla komunikacji Internetowej.

Rozwój tych technologii oczywiście będzie stymulował zapotrzebowanie na bardzo szybką łączność z globalną siecią, ale na to przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać. Jednak już dzisiejsze wymagania – zarówno biznesu jak i prywatnych użytkowników – w stosunku do prędkości transmisji danych są bardzo wysokie. W przypadku pierwszej grupy, mowa szczególnie o rosnącej popularności zarządzania systemami IT w modelu outsourcingowym, gdzie żądana moc obliczeniowa dostarczana jest poprzez połączenie z Internetem. Jeśli zaś chodzi o indywidualnych użytkowników globalnej sieci, największe wyzwanie stawia cyfrowa rozrywka nowej ery

- tłumaczy Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu NEXERY.

Według raportu Giga Entertainment. Przyszłość rozrywki w dobie gigabitowego Internetu, AI, IoT oraz MEC przygotowanego przez infuture hatalska foresight institute i UPC Polska, niemal 60 proc. konsumentów uczestniczących w badaniu oczekuje głębokich zmian w cyfrowej rozrywce, za którymi stać ma popularyzacja sieci gigabitowych.

Platformy streamingowe i VoD, szturmem zdobywające uznanie konsumentów cyfrowej rozrywki czy coraz bardziej popularne narzędzia wirtualnej i mieszanej rzeczywistości, to główne kierunki rozwoju sieciowej rozrywki. Ponieważ ich działanie wymaga zapewnienia bardzo szybkiego przetwarzania i przesyłania ogromnych ilości danych, to one właśnie będą powszechnymi "testerami" szybkości Internetu

– dodaje Paweł Biarda, członek zarządu ds. sprzedaży i rozwoju biznesu NEXERY.

Już dziś 43 proc. odbiorców cyfrowej rozrywki w Polsce, którzy mieli styczność z technologiami VR i AR uważa, że wkrótce staną się one powszechnie używane w codziennym życiu. Zainteresowanie wirtualną i mieszaną rzeczywistością w branży retail oraz marketingowej już dziś jest duże i stale rośnie. Inicjatywy związane z ich wykorzystaniem mają wzrosnąć aż o 3000 proc. w ciągu 4 najbliższych lat, generując do tego czasu 1,8 mld dolarów z tytułu zakupów inicjowanych dzięki aplikacjom VR/AR.

Polska vs. Reszta Świata

Zdaniem autorów opracowania We Are Social – Digital 2019, średnia prędkość połączenia z Internetem za pośrednictwem łączy szerokopasmowych na świecie wzrosła w 2018 r. jeszcze widoczniej niż w przypadku analizy M-Lab, bo aż o 33 proc. Aktualnie wynosi ona 54,33 Mbps. Polska z wynikiem 54,5 Mbps jest nieznacznie powyżej średniej światowej.

Dobra wiadomość jest taka, że średnia prędkość dostępu do sieci w Polsce stale rośnie, jednak wciąż dzieli nas duży dystans np. do Niemiec czy Belgii, gdzie wynosi ona ponad 70 Mbps, czy też Hiszpanii, Szwajcarii bądź Szwecji, w których przekracza ona 100 Mbps. Nie wspominając nawet o Singapurze, gdzie średnia zbliża się już do 200 Mbps. Nasza sytuacja będzie jednak ulegać dynamicznej zmianie już w najbliższej przyszłości. Przede wszystkim za sprawą budowy sieci światłowodowych o wysokiej przepustowości i zwiększania zasięgu dostępu do szybkiego Internetu w Polsce

– stwierdza Jacek Wiśniewski.

Internetowy "przyrost naturalny"

O tym, że nie należy spodziewać się przyhamowania eksploatacji sieci światłowodowych przekonuje kolejny wniosek z badania We Are Social. Mianowicie – wzrost internetowej populacji. W 2018 roku, w ujęciu globalnym, powiększyła się ona o 367 milionów, co oznacza, że każdego dnia do globalnej sieci przyłączał się kolejny milion użytkowników Internetu. W samej Europie przybyło natomiast ponad 50 mln internautów.

Pod koniec stycznia tego roku firma Point Topic poinformowała natomiast, że liczba globalnych subskrybentów usług internetowych dostarczanych sieciami światłowodowymi przekroczyła granicę miliarda.

Wniosek? Rozszerzanie zasięgu światłowodowych sieci szybkiego dostępu do Internetu jest kluczowym działaniem pozwalającym na eliminowanie tzw. Białych Adresów NGA oraz stawienie czoła stale rosnącym wymaganiom Internautów

– konkluduje Paweł Biarda.

Czytaj też: Metoda "na pizzę" - nowy sposób hakerów na zdobycie firmowych danych

Więcej o:
Komentarze (19)
Popyt na sieci światłowodowe rośnie. Potrzebujemy coraz wyższych prędkości internetu
Zaloguj się
 • mvoda

  Oceniono 10 razy 10

  wincyj reklam!

 • masofrev

  Oceniono 7 razy 5

  > Potrzebujemy coraz wyższych prędkości internetu
  Prędkość jest wartością wektorową. Więc ewentualnie potrzebujemy wyższych szybkości - i to nie "Internetu" tylko transmisji danych.

 • ula53

  Oceniono 4 razy 4

  Potzebujemy wiecej spokoju i wiecej zdrowia ! !!!

 • notbremse

  Oceniono 10 razy 2

  Optyka jest doskonałym medium do transmisji danych, coraz tańszym i odpornym na zakłócenia oraz bezpiecznym elektrycznie /całkowita separacja galwaniczna/. Także jak najbardziej powinna posłużyć do dostarczenia usług do każdego odbiorcy. Ale co do zasady, jakieś walenie w dzwony, że każdy potrzebuje gigabitowych prędkości, jest od czapy. Przeciętna rodzina, używając netfliksa, youtube nawet w 4k, i innych usług w tle, nie zużywa zazwyczaj więcej niż kilkadziesiąt Mbps. Wyjątkiem są przypadki z intensywnymi użytkownikami, skrupulatnie sporządzającymi lokalnie kopie zapasowe całego Internetu ;). Także pasmo w tym przypadku to marginalna sprawa, wielu domostwom z powodzeniem wystarczy i 100Mbps łącza. Tyle, że po prostu światłowodowi jest obojętne czy ktoś przerzuca po nim 100Mbps, czy 100Gbps.

  Realne wykorzystanie gigabitowych linków to jedynie przedsiębiorstwa, gdzie np. często synchronizuje się cyklicznie do zewnętrznych zasobów /chmur, centrów danych/ dane, np. kompletne backupy krytycznych danych organizacji.

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 2 razy 0

  No i na cholerę mi te sześćset megabitów, jeśli po drugiej strony jest dwa i pół megabita uploadu. "Ściągniesz w siedem i pół sekundy". Nie, ku..., nie ściągnę. No chyba że stanik.

 • cometto-pl

  Oceniono 2 razy 0

  Czyli moje łącze to prawie jak w Singapurze - ale tylko dlatego, że wolniejszych (i tańszych) nie oferują...

 • amuzc

  Oceniono 2 razy 0

  "prędkość dostępu do sieci w Polsce stale rośnie...".
  Ja mieszkam we Wrocławiu i telekomunikacja stwierdziła, że im się nie opłaca kłaść światłowodu bo to kosztuje, więc jest po staremu i tak pozostanie.

 • pe_ro

  Oceniono 4 razy 0

  Wszystko dąży w jednym kierunku: szybki, bezpłatny internet (jeżeli autostrady mogą być bezpłatne, to dlaczego internet nie?), dostępny w każdym miejscu z ciągłym połączeniem online umożliwiającym niezakłócony streaming obrazu i dźwięku. Początek to 5G?

 • lech2525

  Oceniono 2 razy 0

  Autor odkrył Amerykę, nie ma co....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX