Amazon zacznie dostarczać paczki dronami w ciągu kilku miesięcy. Dostawa w 30 minut

Amazon zadeklarował, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy rozpocznie dostawy paczek dronami. Firma pokazała właśnie nowy model, który ma zasięg 24 kilometrów i może dostarczyć przesyłkę pod drzwi klienta w czasie poniżej 30 minut.

Amazon testuje swój program Prime Air już od dłuższego czasu. Teraz istnieje realna szansa na to, że usługa wejdzie w życie. Amerykańskie przedsiębiorstwo zapowiedziało właśnie, że drony z paczkami dla klientów sklepu powinny wystartować w ciągu kilku miesięcy.

Amazon pokazał nowego drona dostawczego

Firma podzieliła się tą informacją na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji, robotyce i przestrzeni kosmicznej w Las Vegas, donosi Financial Times. Głównym punktem konferencji Amazona była prezentacja nowego drona stworzonego na potrzeby programu Prime Air.

To w pełni elektryczny dron dostawczy o kształcie sześciokąta. Według deklaracji Amazona ma zasięg 15 mil (24 km) i może zabrać przesyłkę o maksymalnej wadze pięciu funtów (2,3 kg).

Amazon Drones DeliveryAmazon Drones Delivery JORDAN STEAD / AP

Co bardzo istotne, nowy dron jest konstrukcją hybrydową z możliwością pionowego startu. Kilka chwil po oderwaniu się od ziemi, komputer pokładowy przechyla urządzenie przechodząc w tryb lotu poziomego. Wówczas osłony śmigieł pełnią funkcję skrzydła, a dron może lecieć zdecydowanie szybciej.

Dron jest oczywiście naszpikowany licznymi czujnikami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo lotu. Odczyty z nich są przetwarzane przez komputer wsparty sztuczną inteligencją, który wykrywa zarówno statyczne (np. latarnia) oraz poruszające się (inne statki powietrzne) przeszkody i dobiera odpowiedni tor lotu.

Przed dostarczeniem paczki dron obniża lot i analizuje wyznaczone miejsce dostarczenia przesyłki. Dopiero po upewnieniu się, że powierzchnia jest wolna od przeszkód uwalnia paczkę z wysokości kilkunastu centymetrów i rusza z powrotem do bazy.

 

Dostawy paczek dronami już za kilka miesięcy

Nowy dron zdecydowanie przybliża amerykańskie przedsiębiorstwo do uruchomienia komercyjnego programu dostarczania paczek na krótkim dystansie drogą powietrzną. Amazon podczas spotkania pochwalił się zresztą, że pierwsze paczki przesłane dronami powinny wystartować już za kilka miesięcy. Niestety nie podaje na razie konkretnych dat.

Zobaczycie tego nowego drona dostarczającego paczki do klientów w ciągu kilku miesięcy

- powiedział podczas konferencji Jeff Wilke, szef działu konsumenckiego w Amazonie, cytowany przez Financial Times,

Dostarczanie paczek dronami to przede wszystkim oszczędność czasu (ale pieniędzy również). Zdaniem Amazona dron jest w stanie dotrzeć na odległość maksymalnie kilkunastu kilometrów w niespełna 30 minut.

Na razie brakuje pozwoleń

Amazon rozwija swój projekt od wielu lat, a od 2016 roku prowadzi testy takich dostaw w Wielkiej Brytanii. Firma otrzymała teraz zgodę amerykańskiej administracji lotnictwa (FAA) na testy dronów dostawczych "w kilku lokalizacjach" w USA. Wciąż stara się jednak na pozwolenie na komercyjny start projektu.

Jak na razie jedyną firmą, która otrzymała zgodę na komercyjne wykorzystywanie dronów w dostawach jest Wing należący do powołanego przez Google konglomeratu Alphabet. Poza Amazonem i Google do uruchomienia dostaw paczek dronami przymierza się też DHL.

Czytaj też: Nie, to nie żart. Kosmetyki Xbox trafią do sprzedaży. Niestety nie w Polsce

Więcej o:
Komentarze (17)
Amazon zacznie dostarczać paczki dronami w ciągu kilku miesięcy. Dostawa w 30 minut
Zaloguj się
 • mniklasp

  Oceniono 2 razy 2

  Amazon rzczej nie pochwalil sie ale poinformowal ....

 • lieft

  Oceniono 1 raz 1

  Znaczy będzie można zajumać paczkę sąsiadowi, dobre :)

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 1 raz 1

  czyli w blokach wszystkie paczki będzie szukać się na dachu. Interesujące!

 • slon2002

  0

  O jejku! Drony dostarczą towar po kilku miesiącach oczekiwania????

 • veni.vici

  0

  słusznie, z pracownikami mają zbyt wiele zachodu ;) przede wszystkim trzeba im płacić

 • ghs blar

  0

  A kto wysyła paczki w promieniu 10km? To jakaś totalna bzdura. Kto będzie tot ładował czy wymieniał baterie po każdym locie i montował przesyłki weryfikując ich poprawność. 10 paczek będzie dostarczało jeden dzień. Tyle samo zajmuje zmotoryzowanemu kurierowi 50 i więcej.

 • dante_waw

  0

  Napiszcie kiedy Amazon zacznie traktowac pracownikow jak ludzi a nie niewolnikow... to bedzie NEWS na pierwsza... a nie jakies drony srony.... z materialow promocyjnych przyslanych przez agencje PR

 • italx1

  Oceniono 2 razy 0

  Wolę jednak zwykłego kuriera niż drona, na którego trzeba czekać kilka miesięcy.

 • xynat

  Oceniono 2 razy 0

  Super. Podoba mi się. Pod same drzwi? Jestem pod wrażeniem. Mieszkam w 10-piętrowym bloku z wielkiej płyty (Wrocław - Nowy Dwór) i dostanę paczkę pod same drzwi? Co te ludzie nie wymyślą :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX