Przestępcy już nie wyczyszczą konta? Banki zastąpią nieczytelne powiadomienia SMS nowymi komunikatami

Już we wrześniu zacznie obowiązywać nowa unijna dyrektywa. Zalogowanie się do konta za pomocą telefonu lub laptopa albo wysłanie pieniędzy będzie wymagało dodatkowej autoryzacji. Znacznie czytelniejszej niż wiadomość SMS. Jednym z twórców pierwszego narzędzia, które otwiera drogę do bankowości nowej ery jest Asseco.

Wielkimi krokami zbliża się wprowadzenie w życie kolejnej unijnej dyrektywy, która w stopniu jeszcze większym niż RODO wpłynie na nasze funkcjonowanie w świecie cyfrowym.

Do 14 września banki muszą bowiem wdrożyć PSD2 - 2nd Payment Services Directive. Dla przeciętnego konsumenta oznacza to kilka istotnych zmian.

Bezpieczniejsze logowanie

Jak wyjaśnił podczas konferencji Asseco, która odbywała się w Dubrowniku Robert Mihaljek, PSD2 wymusza na bankach wprowadzenie nowych, podwyższonych standardów bezpieczeństwa. I to zarówno w trakcie logowania do systemu bankowego, jak i podczas transferowania środków.

Banki będą musiały określić sytuacje, w których potrzebne będzie tzw. "silne uwierzytelnienie" - np. podczas logowania do banku za pomocą smaftfona możemy być poproszeni o użycie czytnika linii papilarnych. 

Poszczególne banki nowe przepisy wprowadzać będą w nieco odmiennej formie, jednak możemy spodziewać się nowego rodzaju powiadomień. Poniżej widzimy jeden z możliwych scenariuszy wprowadzenia PSD2 w życie - komunikat typu push widoczny na ekranie smartfona w momencie zlecenia przelewu. Użytkownik nie będzie więc skazany na mało czytelny SMS. Informacja na ekranie jasno wskazuję jaką kwotę chce przelać i komu. Możliwe też, że zatwierdzanie przelewu odbędzie się za pośrednictwem czytnika linii papilarnych wbudowanych w smartfon. 

W przypadku poniższego banku przelanie 1750 euro na konto odbiorcy będzie niemożliwe bez potwierdzenia operacji smartfonem. 

Komunikat bankowyKomunikat bankowy Fot. Asseco

Dostęp firm trzecich do danych z konta

PSD2 wprowadza też inną bardzo istotną nowość. Użytkownik będzie mógł zgodzić się na dopuszczenie firm trzecich do informacji dotyczących konta. Może to być pomocne np. przy uzyskaniu kredytu. Historia operacji, losy danej transakcji będą mogły być sprawdzanie nie tylko przez nasz bank.

Czytaj też: Metoda "na pizzę" - nowy sposób hakerów na zdobycie firmowych danych

Inną usługą, z której będą mogli korzystać klienci bankowości elektronicznej będzie sprawdzenie, czy na rachunku znajdują się środki wystarczające do wykonania zaplanowanej transakcji. Klient będzie mógł też zewnętrznej firmie - nie bankowi - udzielić zgody na wykonanie płatności za pomocą konta.

Co w praktyce zmieni się dla użytkownika? Wszelkie transakcje finansowe powinny być szybsze, a jednocześnie bezpieczniejsze. Wymiana danych pomiędzy poszczególnymi firmami będzie bowiem łatwiejsza niż dziś. 

Więcej o:
Komentarze (33)
Przestępcy już nie wyczyszczą konta? Banki zastąpią nieczytelne powiadomienia SMS nowymi komunikatami
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 23 razy 13

  Cyberprzestępcy będą montować czytniki linii papilarnych w majtkach dzieci, żeby okradać konta księży.

 • to-pu

  Oceniono 19 razy 11

  "Klient będzie mógł też zewnętrznej firmie - nie bankowi - udzielić zgody na wykonanie płatności za pomocą konta" - już wiadomo, jakiego typu przekrętów możemy się spodziewać. Złodzieje jeszcze łatwiej będą czyścić konta, a ze strony banku znowu będą tłumaczenia, że bank nie wie, czy klient nie udzielił takiej zgody dobrowolnie, więc nic nie odda.

 • po_co_login

  Oceniono 14 razy 10

  A może byście zainteresowali sprawą Rzecznika Praw Obywatelskich? W tej chwili używam do autoryzacji karty kodów jednorazowych, ale nowa dyrektywa pozbawi mnie tej możliwości. Jestem marynarzem, w czasie pracy na statku mam dostęp do internetu ale nie mam dostępu do sieci telefonii komórkowej - czyli zostanę pozbawiony pełnego dostępu do swojego konta - to po pierwsze. Po drugie (i ważniejsze) - jakim prawem wymusza się na klientach bankowości internetowej konieczność posiadania telefonu komórkowego?

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 6

  I to ma oznaczać poprawę bezpieczeństwa???

 • andrzejbak

  Oceniono 7 razy 5

  A co tu kurde jest bezpieczniejsze od tego co było na dodatek te smartfony nawet najdroższe są podatne na włamania i przekierowania połączeń i to tak w zmyślny sposób że tylko jeden amerykański antywirus mi to wykrył (obecnie już niedostępny w sklepie gooogle play). Skan linii papilarnych też można przetransferować przez inny telefon. A teraz ciekawostka w związku z tą ustawą mBank kończy autoryzację przelewów internetowych (na przykład przez komputer) za pomocą haseł jednorazowych z listy - pozdrowienia od mBanku dla osób starszych !

 • silthor

  Oceniono 13 razy 5

  "podczas logowania do banku za pomocą smaftfona możemy być poproszeni o użycie czytnika linii papilarnych. "

  Rewelacyjny pomysł. Zwłaszcza dla osób, których telefony nie mają czytnika.

  Poza tym ja potwierdzam transakcje telefonem od kilkunastu lat (tyle, że nie czytnikiem). Co więcej przestępcy już od dawna na wiele sposobów radzili sobie z takimi potwierdzeniami i część tych sposobów zadziała także przy użyciu czytnika linii papilarnych.

  Ot to tyle o fachowości autora tekstu.

 • bs75

  Oceniono 4 razy 4

  moim zdaniem problem jest inny: bad guy wyrabia sobie dowód kolekcjonerski na moje dane, idzie do telekomu, kupuje telefon z numerem, idzie do banku, mówi, że chce zmienić autoryzację na urządzenie, które ma teraz w ręku, bo poprzednie zgubił/sprzedał, zmienia też adres email, Pan/Pani w banku ustawia no bo dlaczego nie i.... duda

 • dr_bloger

  Oceniono 2 razy 2

  No bez jaj. Ja nie chcę być zmuszany do używania smartfona. Zresztą zwykły telefon komórkowy jest chyba najodporniejszy na włamania hakerów...

 • azalka12

  Oceniono 2 razy 2

  To jest reklama Asseco

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX