Media: Logo ze Star Treka na powierzchni Marsa. NASA uspokaja: to tylko efekt działania lawy i wiatru

Naukowcy z NASA od lat przedstawiają wielkie plany wysłania na Marsa pierwszych ludzi, a tymczasem, wszystko wskazuje na to, że na planecie "wylądowali" już oficerowie Gwiezdnej Floty - żartują niektóre media. Jeden ze statków NASA, Mars Reconnaissance Orbiter wykonał bowiem zdjęcia, na których dostrzeżono kształt przypominający logo z serialu Star Trek.

Na oficjalnej stronie NASA opublikowano zdjęcie, na którym naukowcy dostrzegli znak Gwiezdnej Floty z serialu Star Trek. Zanim jednak fani serialu dopatrzą się nowych teorii na temat podboju kosmosu, naukowcy z Centrum Operacyjnego HiRISE przedstawili wyjaśnienie tego zjawiska.

Logo ze Star Treka widoczne na powierzchni Marsa to efekt działania wydm, lawy i wiatru

Okazuje się, że kształt dostrzeżony na równinie Hellas Planitia na Marsie może być wynikiem współdziałania wiatru, lawy i wydm. Według badaczy znak powstał z lawy, która spływała po równinie i wokół wydm, tym samym tworząc charakterystyczny kształt półksiężyca. Później wiatr rozwiał wydmy, dzięki czemu "logo" znane ze Star Treka jest tak wyraźnie widoczne.

Zdjęcie zrobione zostało przez amerykańską sondę kosmiczną Mars Reconnaissance Orbiter, która wykonuje fotografuje planetę od marca 2006 roku. Celem misji jest m.in. wykonanie szczegółowych zdjęć planety, zbadanie jej klimatu oraz poszukiwanie podziemnych złóż wody, co w przyszłości ma posłużyć wyznaczeniu miejsca do lądowania przyszłych wypraw na Marsa. Jest to najbardziej zaawansowana technologicznie sonda, która została wysłana w celu zbadania tej planety. Jej misja wygaśnie najpóźniej w 2026 roku.

Więcej o:
Komentarze (13)
Media: Logo ze Star Treka na powierzchni Marsa. NASA uspokaja: to tylko efekt działania lawy i wiatru
Zaloguj się
 • stavros2002

  Oceniono 12 razy 12

  O ile pamiętam stocznie Gwiezdnej Floty krążyły na marsjanskiej orbicie. Przypadek...? ;)

 • vtx

  Oceniono 10 razy 8

  E tam, takie logo to nic. Niech sobie zaprzeczają. Gorzej by było gdyby Klingoni albo Borg zaczęli się interesować Ziemią. Mielibyśmy przechlapane.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 11 razy 5

  Potrzebna komisja śledcza. Horała, Jaki i Wasserman powinni przesłuchać sondę.

 • racionalist

  Oceniono 5 razy 5

  No to teraz juz wiadomo - wszystkie wysilki trzeba wlozyc w opracowanie technologii warp 1 i potem juz tylko czekac na przybycie Wulkanow.

 • nicpon007

  Oceniono 7 razy 5

  Przypadek? Nie sądzę.

 • mer-llink

  Oceniono 1 raz 1

  No absolutnie logo Starfleet Command!
  Rychtyk!
  NA tej samej zasadzie, na której babciom z Pcimia w brudnej szybie ukazywała si.e Świeta PAnienka.
  Kuniec swiata bliski.
  Cuda na MArsie. I na szybie. Kto na nas dybie?
  Itd...

 • haha-to-ja

  Oceniono 2 razy -2

  Biznes technologi rozpraszacze dla przegrywów i banerki fatałaszków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX