Bill Gates o swoim największym błędzie. "Zwycięzca bierze wszystko"

Bartłomiej Pawlak
Bill Gates przyznał w wywiadzie, że Microsoft zmarnował szansę na podbicie rynku mobilnych systemów operacyjnych. Firma mogła zgarnąć 400 mld dolarów, ale przegrała walkę z Androidem. "To był mój największy błąd" - mówi Gates.

Bill Gates podczas spotkania z firmą Village Global opowiedział nieco o swojej pracy w roli szefa Microsoftu. Przyznał też, co jego zdaniem było największą porażką w karierze.

To Google wygrał walkę o rynek smartfonów

Były szef Microsoftu stwierdził, że największym błędem było przegranie walki z Google na rynku mobilnych systemów operacyjnych. Microsoft przegapił gorący okres rozwoju smartfonów i zrobił na tym polu miejsce dla Androida. Tymczasem firma była przecież wiodącym dostawcą oprogramowania na komputery i miała spore szanse, aby Windows był dziś na każdym smartfonie niewyprodukowanym przez Apple.

Moim największym błędem w historii było ogólnie złe kierownictwo, które sprawiło, że Microsoft nie jest dziś tym, czym jest Android. To standardowa platforma dla smartfonów niewyprodukowanych przez Apple. A naturalną koleją rzeczy było to, aby Microsoft wygrał

- powiedział Bill Gates.

Były prezes przedsiębiorstwa z Redmond potwierdził tym samym to, co było wiadome od lat. Microsoft "przespał" moment, w którym miał szanse na wygraną. To Android zdobył popularność, tymczasem Windows Phone radził sobie na rynku dość kiepsko.

"Tak naprawdę zwycięzca zgarnia wszystko"

Główną wadą systemu, na który narzekali użytkownicy, był brak rozbudowanej bazy aplikacji rodem z iOS i Androida. Deweloperzy niechętnie tworzyli oprogramowanie na mało popularną platformę, a właśnie to było konieczne do rozwoju systemu mobilnego.

Popularyzacja systemu operacyjnego jest niezwykle trudna. Na tych rynkach to zwycięzca bierze wszystko. Jeśli jesteś na nim z połową aplikacji (które są dostępne na Androida - przyp. red.) lub z 90 proc. aplikacji, to jesteś na ostatniej prostej do porażki. Miejsca jest wyłącznie na jeden niepochodzący od Apple system operacyjny. A ile to jest warte? 400 mld dolarów, które znalazłyby się u firmy M (Microsoft - przyp. red.), a nie u firmy G (Google - przyp. red.)

- tłumaczył Gates podczas wywiadu.

Brak oprogramowania okazał się ostatecznie gwoździem do trumny Windows Phone. W rozwoju bazy aplikacji nie pomogły nawet dofinansowania dla deweloperów - przyznał rok temu Joe Belfior, uznawany za "ojca" WP. Po kilku latach prób, pod koniec 2017 roku, sam Microsoft poinformował o zakończeniu rozwijania systemu. Dziś Windows Phone ma udział w rynku systemów operacyjnych równy 0,07 proc., wynika z danych NetMarketShare.

Gates to jeden z najbogatszych ludzi na świecie

Bill Gates założył firmę Micro-Soft (później nazwę zmieniono na Microsoft) wraz z Paulem Allenem w 1975 roku. Kierował nią przez około trzy dekady. Z Microsoftu ostatecznie odszedł w 2008 roku, aby zająć się m.in. działalnością charytatywną.

Do dziś jest jednak członkiem zarządu i ma spory pakiet udziałów. Według rankingu "Forbesa" obecnie jest drugim najbogatszym człowiekiem na świecie z majątkiem wartym 96,5 mld dolarów.

Cały wywiad z Billem Gatesem można obejrzeć na koncie Village Global na YouTubie:

 

Czytaj też: Bill Gates "przyłapany" w kolejce po burgera. "Tak powinni zachowywać się bogaci ludzie"

Więcej o:
Komentarze (56)
Bill Gates o Microsoft i konkurencji z Androidem: Ty był mój największy błąd w historii
Zaloguj się
 • Jan Winnicki

  Oceniono 20 razy 12

  No nie udało się, bo nie podpatrzyło się rozwiązań, nie kupiło się tanio gotowego rozwiązania, nie ukradło się pomysłów. Taki fart jak z DOS-em, potem z podpatrzonym windowsem zdarza się tylko raz w życiu.

 • magnetoplumbit

  Oceniono 16 razy 8

  Microsoft przespal ere rozwoju OpenSource twierdzac ze jest to jedynie rynek dla geekow tymczasem bazujacy na tym Android rozbil bank.

 • dd_

  Oceniono 12 razy 6

  Windows Phone plus Nokia 920 to był duet nie do zdarcia. System stabilny i klarowny. Nokia pancerna niemal. Doskonały aparat, szczególnie w słabym oświetleniu. A potem przyszła informacja ze kupiony rok wcześniej „flagowiec” nie otrzyma nowej wersji systemu. Pożegnaliśmy się więc na dobre.

 • bosman64

  Oceniono 4 razy 4

  Mówi samą prawdę. Zapomniał tylko dodać że po wypuszczeniu telefonów z zupełnie nie dopracowaną siódemką i zrażeniu wszystkich potencjalnych klientów złapali za czerwony ołówek i zaczęli oszczędności , a potem było już tylko gorzej. Windows phone dopiero teraz jest naprawdę dojrzałym systemem po niezliczonych aktualizacjach w wersji 10

 • onuce-precz

  Oceniono 5 razy 3

  jeśli myślą ze przegrali przez oprogramowanie to dalej sa głupcami. u mnie przegrali z innego powodu. kupiłem winphone i zawiodłem sie przez wciskanie mi kitów typu facebucek na 1/3 strony malutkiego ekraniku i gó... bylo widac tresci, oraz kilka takich kretyńskich pomysłów.

 • cysiowps

  Oceniono 9 razy 3

  Wielka szkoda. To był świetny mobilny system, niestety przespali właściwy moment. Za mało środków na rozwój, zbyt małe wsparcie dla deweloperów.
  I teraz mamy wybór pomiędzy hermetyczną platformą Apple albo dziurawym jak ser i szybko zamulającym się Androidem.
  Smutne to.

 • obeznany

  Oceniono 15 razy 3

  A szkoda bo Windows w połączeniu z Windows Phone to chyba jedyny naprawdę udany produkt Microsoftu.

 • tempo.rary

  Oceniono 2 razy 2

  Programiści mieli bardzo dobry powód, żeby na WP nie pisać. Rejestracja na portalu była płatna i to na tyle wysoko się MS wycenił, że od razu stracił całe pokolenie programistów-studentów. Z czasem to chyba znieśli, ale kolejną bolączką był sam portal. Ciężko było przez niego przebrnąć, odsiewał aplikacje testowe na byle pierdołach, no i zmulał okrutnie. Mam jedną napisaną apkę na WP na swoim końcie, więc powiem tylko... wycofanie się z Windows Phone'a wywołało u mnie mieszane uczucia: po pierwsze: "na reszcie koniec pisania na to gó..."; po drugie: "żegnaj najbardziej stabilny systemie mobilny, jaki kiedykolwiek powstał i powstanie".
  P.S. Oddając sprawiedliwość Androidowi - jakby na niego było tyle apek, ile było na Windows Phone'a, to też by był stabilny ;P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX