Zachodni wywiad miał włamać się do "rosyjskiego Google'a". Yandex zapewnia, że odparł atak

Agencja Reutera twierdzi, że pięć państw Zachodu - USA, Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia i Kanada - włamało się do "rosyjskiego Google'a", jak nazywana jest wyszukiwarka Yandex. Do ataku wykorzystano prawdopodobnie oprogramowanie stworzone przez NSA.

Zachodni wywiad miał włamać się do rosyjskiego giganta informatycznego - firmy Yandex, zwanej "rosyjskim Google'em" - informuje agencja Reutera. Do ataku, za którym stać ma koalicja USA, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Australii i Kanady, użyto najprawdopodobniej oprogramowania o nazwie Reign. Według ekspertów jest on jednym z głównych narzędzi elektronicznego wywiadu. Stworzono go w amerykańskiej agencji zajmującej się szpiegowaniem - NSA. Z zestawu cyfrowych narzędzi regularnie korzystać mają też Brytyjczycy.

Yandex odparł atak hakerów

Ilja Grabowski, rzecznik Yandeksu, potwierdził, że do incydentu doszło. Zapewnił jednak, że służby odpowiedzialne za zabezpieczenia wykryły działania hakerów na wczesnym etapie. Atak miał zostać zneutralizowany, "zanim wyrządził jakiekolwiek szkody". 

Reuter dotarł do ekspertów, którzy wyjaśnili, że celem włamania było najprawdopodobniej pozyskanie informacji o sposobie uwierzytelniania użytkowników. W ten sposób zachodni wywiad mógłby uzyskać dostęp do skrzynek mailowych interesujących go osób. 

Rosjanie mieli wezwać na pomoc Kaspersky'ego

Trzy niezależne źródła miały twierdzić, że Rosjanie na pomoc wezwali ekspertów z firmy Kaspersky. Producent oprogramowania antywirusowego, od lat oskarżany przez władze USA o współpracę z Kremlem, odmówił jednak jakiegokolwiek komentarza. 

Czytaj też: Nowe, drakońskie przepisy w Rosji. Operatorzy muszą zbierać treści wszystkich rozmów i SMS-ów

Eksperci podkreślają, że Reign, najprawdopodobniej użyty do ataku, należy do jednego z najbardziej zaawansowanych kodów. Składa się z wielu modułów, które mogą być wykorzystywane do przełamywania zabezpieczeń różnego rodzaju. 

USA mogą nasilić działania w Rosji

Kilkanaście dni temu pojawiły się informacje o tym, że USA zwiększają swoją cyfrową obecność w Rosji. Służby Stanów Zjednoczonych miały bowiem zaatakować rosyjską sieć energetyczną. Informacje, które przekazał "New York Times", prezydent USA Donald Trump określił jako nieprawdziwe.

W ostrych słowach opisał działania dziennikarzy jako "akt wirtualnej zdrady". Nie wiadomo jednak, co tak naprawdę zdenerwowało amerykańskiego prezydenta - ujawnienie światu, że USA od siedmiu lat manipuluje rosyjskim systemem energetycznym, czy podanie nieprawdy. 

Więcej o:
Komentarze (83)
Zachodni wywiad włamał się do "rosyjskiego Google". Yandex zapewnia, że odparł atak
Zaloguj się
 • jami100

  Oceniono 26 razy 12

  To jak z tym Kalim i krową. Jak Kalemu się włamać to źle, jak Kali się włamać to dobrze.

 • spyderman2

  Oceniono 21 razy 11

  rosja ma u nas wirusa analogowoego w postaci anatolija macierewica i pisu

 • tenare

  Oceniono 24 razy 8

  Rosjanie mają zatem pełne prawo do hakerskich ataków odwetowych, jako odpowiedź na agresję USA i ich sojuszników.

 • aaf_g

  Oceniono 17 razy 7

  Skoro USA wolno włamywać się do systemów innych państw to ci inni mogą włamywać się do systemów USA i USA nie będzie darło pyska? Tak pytam dla porządku.

 • tenare

  Oceniono 12 razy 4

  Te amerykańskie tzw. "narzędzia NSA" do ataków hakerskich jedynie agregują luki i dziury w amerykańskim półprodukcie, jakim jest system Windows..

 • kataryniarski

  Oceniono 10 razy 4

  Dużo sensacji o nic, piały o tym zagraniczne portale branżowe - chodziło o namierzenie serwisów i portali, które łamią prawa autorskie, udostępniają (odpłatnie lub za darmo) piracki soft i materiały AV.

 • dabera

  Oceniono 13 razy 3

  jakże inny wyďźwięk trgo artykułu niż tych, które oskarżały Rosję o podobną działalność. Tu ładnie a tam be.

 • student_zebrak

  Oceniono 2 razy 2

  Five Eyes zajmuje sie ruska wyszukiwarka? Znam pare lepszych obiektow zainteresowania.
  Dwa - to ruscy trzymaja swoja energetyke na Internecie?
  Strasznie szumi dzisiaj......

 • ergiel

  Oceniono 4 razy 2

  Spoko, u nas Kaspersky poinstalowany w ministerstwach i urzędach, wystarczy pogooglać Kaspersky i BIP

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX