Neuralink. Elon Musk zapowiedział interfejs, który bezpośrednio połączy mózg ze smartfonem

17 lipca Elon Musk zaprezentował na Kalifornijskiej Akademii Nauk koncept interfejsu neuronalnego. Należąca do Muska firma Neuralink rozpocznie w przyszłym roku badania nad technologią czytania neuronów, która być może niebawem zrewolucjonizuje sposób, w jaki używamy m.in. smartfona.

Firma ma duże plany. Chce łączyć rozwój interfejsu neuronalnego i sztucznej inteligencji, a jedno z pierwszych zastosowań, które sobie wyobraził Elon Musk, to umysłowa kontrola naszego smartfona.

 

Już obecnie opracowuje się małe procesory, które połączą się z mózgiem za pomocą maleńkich "nitek", znacznie cieńszych niż ludzkie włosy (o szerokości od czterech do sześciu mikrometrów). Czujniki takie zmieszczą się na powierzchni czaszki, a następnie przekażą informacje do przenośnego komputera, który może znaleźć się za zewnętrznym uchem.

Wtedy, jak widzi to Musk, wystarczy odpowiednia aplikacja, aby przejąć kontrolę np. nad smartfonem bez użycia rąk, a nawet poleceń głosowych.

Interfejs mózg-maszyna

Interfejs "przeczyta" informacje przesyłane przez neurony w mózgu. Przy odrobinie wyobraźni nietrudno przypomnieć sobie film "Transcendencja", w którym naukowiec grany przez Johny'ego Deppa "wczytał się" w komputer, a następnie do internetu. Poprzez pomysły takie jak ten Nauralink granica między człowiekiem a maszyną zaczyna zacierać się w rzeczywistości, a nie tylko na kinowym ekranie.

Jak wyjaśniał prezes Neuralink Max Hodak, przy odrobinie treningu będzie można kontrolować kursor i klawiaturę telefonu. Podkreślał zalety takiego rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Na razie zapowiedzi

Nie jest jasne, jak długo będziemy musieli czekać, aż ta cyfrowa telekineza stanie się rzeczywistością. Neuralink przyznał, że w tej materii nadal mu daleko do umożliwienia komercyjnej usługi. Jednak jeśli zapowiedziane na przyszły rok prace przyniosą rezultaty, radykalnie zmienią w niedalekiej przyszłości sposób, w jaki zachodzi interakcja między ludźmi, gadżetami a sztuczną inteligencją.

Więcej o:
Komentarze (28)
Neuralink. Elon Musk zapowiedział interfejs, który bezpośrednio połączy mózg ze smartfonem
Zaloguj się
 • qawsedrftg

  Oceniono 10 razy 6

  Trzeba jakiś bajer zapodać by "inwestorzy" wpłacali fundusze. A może budowa tuneli w mózgu?

 • fakekonto10

  Oceniono 7 razy 5

  "Ziarenko" by Czarne lustro. ;)) Wszczepią Ci i "wyśpiewasz" wszystkie swoje grzechy.

 • pedro.666

  Oceniono 3 razy 3

  Mój musk należy do mnie. Elon - wypad!

 • velobit

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby świadomość dało się zgrać na na smartfona, albo inny nośnik zewnętrzny, to byłaby nieśmiertelność... Chyba urodziłem się za wcześnie :-(

 • jac_l_w

  Oceniono 1 raz 1

  Prawdopodobieństwo zrealizowania zapowiedzi jest tak małe, że w kalkulatorze zer po przecinku by zabrakło, żeby wyrazić je liczbowo, ale przynajmniej całość finansują dobrowolnie tzw. inwestorzy prywatni, a nie podatnicy.

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiem co bym zrobił pan Musk i tak nie pobije naszego Pinokia w zapowiedzianej produkcji samochodów elektrycznych

 • peryskopowy liopleurodon

  Oceniono 5 razy 1

  Największym wyczynem myśli technicznej pana Musk byłoby miauczenie małego korzystać z bankomatu oraz robić podstawowe zakupy w Biedronce przecież wszystko potrafi liczyć w pamięci także go nikt nie oszuka gdy będzie kupował karmę dla kotów!!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 1 raz 1

  Musk podczepiony pod mózg, czy też na odwrót?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX