50. rocznica lądowania na Księżycu i misji kosmicznej Apollo 11. Wyjątkowe Google Doodle

20 lipca 1969 roku miało miejsce pierwsze lądowanie na Księżycu załogi Apollo 11. Dzięki tej wyjątkowej misji człowiek po raz pierwszy stanął na Srebrnym Globie. Członkami kosmicznej wyprawy byli Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins.

Misja kosmiczna Apollo 11 była częścią programu Apollo, który rozpoczął się w 1961 roku. Prezydent USA John F. Kennedy zapowiedział wówczas, że Amerykanie staną na Księżycu przed upływem kolejnych 10 lat. Cel ten udało się osiągnąć 20 lipca 1969 roku o godzinie 20:17:40 UTC.

50. rocznica misji kosmicznej Apollo 11. 20 lipca 1969 roku miało miejsce lądowanie na Księżycu

Kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił, że Amerykanie staną na Księżycu, inżynierowie musieli sprostać wyzwaniu i stworzyć rakietę, która byłaby w stanie dolecieć do ziemskiego satelity oraz statek kosmiczny, który byłby zdolny do odbycia podróży w obie strony. Udało się. Rakieta wraz z modułem załogowym miała 111 metrów wysokości, a całkowita masa startowa wynosiła prawie 3000 ton. Maszyna wyruszyła w kosmos 16 lipca 1969 roku z Centrum Lotów Kosmicznych na Canaveral. W misję kosmiczną Apollo 11 zaangażowani byli dowódca Neil Armstrong, pilot modułu księżycowego Buzz Aldrin i pilot modułu dowodzenia Michael Collins.

Kilka godzin po tym, jak rakieta wylądowała na Księżycu, Armstrong zszedł ze statku po drabince i jako pierwszy człowiek w historii stanął na Srebrnym Globie. Powiedział wówczas: "To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości."

Google Doodle. Wyszukiwarka celebruje rocznicę misji Apollo 11 i lądowanie na Księżycu

Misja kosmiczna Apollo 11 została uczczona w dzisiejszym Google Doodle. Z okazji rocznicy pierwszego lądowania na Księżycu Google przygotował specjalną animację, przedstawiającą ten historyczny moment. O tym, jak wyglądało lądowanie na Księżyc opowiada w niej Michael Collins. 

- Neil i Buzz postawili tam na pamiątkę amerykańską flagę i tabliczkę z napisem: "W tym miejscu ludzie z planety Ziemia po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu. Lipiec 1969. Przybywamy w pokoju dla dobra całej ludzkości". W tym czasie ja przebywałem sam za Księżycem. Nie miałem towarzystwa, ale nie czułem się samotny. Po jednej stronie Księżyca znajdowały się ponad trzy miliardy ludzi i dwóch astronautów, a po drugiej ja. Czułem się bardzo dobrze. Wypiłem nawet kawę - relacjonuje jeden z członków załogi Apollo 11.

 
Więcej o:
Komentarze (22)
50. rocznica lądowania na Księżycu załogi Apollo 11. Wyjątkowe Google Doodle
Zaloguj się
 • maciejwscieklica

  Oceniono 7 razy 7

  obóz harcerski na mazurach. przygotowanie do ostatniego gomułkowskiego waszawskiego szaleństwa. Ojczyźnie strzeliło 25 lat.
  Nagle elektryzujaca wieść - idziemy do osrodka Kormoran ogladać w tv ladowanie. Ekscytacja to mało powiedziane.
  Kormoran wypasione jak na tamte czasy wczasowisko dla notabli z ZMSu i KC. I my prowincjonalni harcerze. No cóz, nasi komendanci utkneli w bufecie - kawiarnie.
  My "na świetlicy" przed telewizorem. I ta dumna zapowiedź spikera, ze Polska jako jedyna to pokazuje. Cudowna i jasna noc. Ksiezyc na niebie i w telewizorze. Magia, która we mnie nadal trwa. Nie spełniłem marzenia by być na Folrydzie i widzieć start rakiety. Mój wnuk tam był.
  Magia Ksiezyca dla nas ziemina od zawsze trwa.

 • mppmpp

  Oceniono 7 razy 7

  To był olbrzymi wyczyn inżynierów. Brawa! Jak to zrobili bez TERABAJTÓW danych, MEGAMIPSÓWmocy obliczeniowej i całej reszty badziewia, które służy tylko rozrywce... Brawa!

 • maciejwscieklica

  Oceniono 1 raz 1

  i pomyslec tylko, że to 50 lat temu b y ł o !
  a co jest t e r a z ?
  ano nic nowego a tylko wspomnienie, mała i wyobraźnia, ze t a m bylismy.
  Czuje sie prawie jak ci z Reneasnsu na widok odkrytych wspaniałosci gerckiej kultury i jak Napoleon co to piramidy zobaczył.
  Bylismy na Kięzycu kiedyś a teraz z nosem w smartfonie siedzimy i piwko siorbiemy.
  I to wystarcza.

 • peryskopowy liopleurodon

  Oceniono 5 razy 1

  Czekam na odpowiedź z już 50 lat, czy Neil Armstrong po wylądowaniu na Księżycu napił się z panem Twardowskim naszym rodakiem i nie mogę doczekać się odpowiedzi!!!!!.

 • vinc00

  Oceniono 3 razy 1

  Wielkie mi co, niech spróbują chodzenia po wodzie.

 • adashofman1

  0

  A czy to przypadkiem nie było tak że pierwsi na księżycu stanęli tacy dwaj co go wpierw ukradli ?

 • keram2225

  0

  wielki wyczyn, ale wiecie ile to kosztowało? Podobno 6-8% PKB USA rocznie przez te 8 lat przygotowań

 • yglykmat

  Oceniono 6 razy 0

  Ziemia jest płaska a samoloty rozpylają aluminium.
  Tak mi powiedział żydowski zombie szaman poczęty z in vitro.
  I jego madka za wszę dziewica.
  Howgh!

 • rozaliaroyale

  Oceniono 8 razy -2

  przecież w 1969r. nikt nie stanął na srebrnym globie , hamerykanie mieli wtedy jeszcze samoloty na korbę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX