Virgin Galactic prawie gotowy na wysłanie turystów w kosmos. Branson: Zostały miesiące, nie lata

Richard Branson zapowiedział, że Virgin Galactic jest niemal gotowe na wysłanie turystów w kosmos. Miliarder twierdzi, że przed firmą zostało kilka ostatnich lotów testowych, ale rozpoczęcie startów załogowych to kwesta kilku miesięcy.

Zdaniem Richard Branson miesiące dzielą nas od pierwszych lotów kosmicznych z turystami na pokładzie. Jego firma od wielu lat pracuje nas samolotami, które mają pozwolić chętnym na krótką wycieczkę ponad granicę kosmosu.

Branson: To już miesiąca, nie lata

Richard Branson swoje 69 urodziny (18 lipca) świętował w Centrum Kosmicznym NASA im. Kennedy'ego podczas obchodów 50-lecia pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Z tej okazji założyciel Virgin Group powiedział kilka słów na temat planowanych lotów Virgin Galactic.

Zdaniem miliardera wieloletnie prace nad umożliwieniem lotów kosmicznym turystom dobiegają właśnie końca, a firma ma w planach przeprowadzenie jeszcze tylko trzech lub czterech lotów testowych z Nowego Meksyku - relacjonuje  agencja AP. Wcześniej samolot kosmiczny stworzony przez Virgin Galactic przekroczył granice kosmosu dwukrotnie (w grudniu 2018 i lutym 2019) zapewniając kilka minut nieważkości.

Miliarder nie chciał jednak zdradzić, kiedy firma będzie gotowa do uruchomienia komercyjnych lotów. Zaznacza jednak, że poczekamy na to najprawdopodobniej jedynie kilka miesięcy. 

Moje przewidywania dotyczące dat były do tej pory tak fatalne, że nie będę ich więcej podawał. Myślę jednak, że będą to miesiące, nie lata

- powiedział Branson w rozmowie z AP.

Britain Space TourismBritain Space Tourism Fot. Matt Hartman / AP Photo

Bilety na kosmiczny samolot kupiło 600 osób

Richard Branson zaznacza jednak, że o lotach pasażerskich nie ma mowy dopóki firma nie będzie miała pewności, że na pewno są one bezpieczne. Piloci muszą też przetrenować lądowania w nowym porcie kosmicznym Spaceport America w Nowym Meksyku w USA, do którego Virgin Galactic właśnie się przeniosło.

Z pewnością nie polecę w kosmos dopóki odważni piloci testowi nie poczują się w 100 proc. komfortowo, że sprawdziliśmy każdy możliwy szczegół

- dodał Branson.

A kolejka chętnych do osiągnięcia stanu nieważkości na pokładzie samolotu kosmicznego Virgin Galactic jest spora. Bilety kosztujące po 250 tys. dolarów za miejsce kupiło ok. 600 osób - twierdzi rzecznik firmy. Na liście jest wiele gwiazd Hollywood i piosenkarzy, m.in. Angelina Jolie, Katy Perry, Brad Pitt, Justin Bieber czy Tom Hanks.

W zamian za ćwierć miliona dolarów pasażerowie mogą liczyć na ok. dwugodzinny lot na maksymalną wysokość nieco ponad 100 km (uznawana za granicę kosmosu), w czasie którego przez kilka minut doświadczą stanu nieważkości. Będą mogli też na własne oczy zobaczyć krzywiznę Ziemi.

Podczas ostatniego lotu testowego (który zakończył się sukcesem) piloci osiągnęli wysokość 90 km i przemieszczali się trzy razy szybciej niż prędkość dźwięku (ok. 3,5 tys. km/h).

Czytaj też: 50. rocznica lądowania na Księżycu i misji kosmicznej Apollo 11. Wyjątkowe Google Doodle

Więcej o:
Komentarze (8)
Richard Branson i Virgin Galactic niemal gotowi na wysłanie turystów w kosmos. Zostały ostatnie testy
Zaloguj się
 • dziuraweportki

  Oceniono 6 razy 4

  Panie Branson, a gdybyśmy chcieli wysłać cały PlS w kosmos, bilety one way, klasa economy, to ile kosztowałby cały pakiet, ew. cena od głowy (rozumiem, że półgłówki wchodzą dwa na bilet) ?

 • kzet69

  Oceniono 3 razy 3

  Wedle klasycznej definicji lot kosmiczny wymaga orbitalizacji i przynajmniej 1 okrążenia Ziemi. Loty Bransona to są loty suborbitalne a nie kosmiczne.

 • barrt21

  Oceniono 2 razy 2

  galactic hehe

 • peryskopowy liopleurodon

  Oceniono 4 razy 2

  Będą mogli zobaczyć krzywiznę ziemi, A co będzie jak okaże się że ziemia jest płaska a oni wydali tyle pieniędzy??? Hahaha

 • andrzejbak

  Oceniono 2 razy -2

  Tylko Katy Perry mi szkoda...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX