Zdaniem naukowców jądro Ziemi przecieka do zewnętrznych warstw planety. Zaskakujące odkrycie

Jądro Ziemi od 2,5 mld lat przecieka - twierdzą geolodzy. Okazuje się, że wolfram zawarty w najgłębszych warstwach naszej planety stale wydobywa się na powierzchnię. Naukowcy wciąż nie są pewni, czym spowodowany jest wyciek.

Zespół naukowców pod kierownictwem Haniki Rizo z Uniwersytetu Carletona w Ottawie odkrył, że jądro Ziemi przecieka. Geolodzy wzięli pod lupę izotopy wolframu - metalu, który w jądrze naszej planety jest dość powszechny - i doszli do wniosku, że jądro miesza się z innymi warstwami Ziemi.

Przeanalizowano skały z wnętrza Ziemi. Wyniki zaskakują

Oczywiście bezpośrednie zbadanie jądra naszej planety jest niemożliwe z powodu ogromnej głębokości (zaczyna się od 2900 km), na jakiej się znajduje, a także bardzo wysokiej temperatury (ok. 5 tys. stopni Celsjusza) i gigantycznego ciśnienia, które panuje we wnętrzu (jest ok. 13,5 mln razy większe niż na powierzchni).

Dlatego naukowcy postanowili zbadać skały, które zebrali w zachodniej Australii, na francuskiej wyspie Reunion oraz z terenu antarktycznych Wysp Kerguelena na południu Oceanu Indyjskiego. Zostały one wyrzucone na powierzchnię, a pochodzą z głębokiego płaszcza, a więc warstwy Ziemi, która graniczy jądrem zewnętrznym.

Dzięki temu udało się ustalić, że na przestrzeni ostatnich miliardów lat doszło do sporych zmian w stosunku izotopów wolframu W-182 i W-184. Najstarsze skały mają znacznie wyższy stosunek W-182 i W-184 niż większość współczesnych. Można zatem dojść do wniosku, że zawartość wolframu w jądrze Ziemi zmniejsza się.

Jądro Ziemi wycieka - schemat takiego procesuJądro Ziemi wycieka - schemat takiego procesu fot. https://www.geochemicalperspectivesletters.org/article1917

Zdaniem naukowców wycieka on z jądra do ziemskiego płaszcza, a częściowo nawet dalej - do skorupy ziemskiej, która jest wierzchnią warstwą naszej planety. Co więcej, badacze wyliczyli, że w okresie od 4,3 mld do 2,7 mld lat temu wymiana materiału z rdzenia do górnego płaszcza była niewielka lub zerowa. Szacują zatem, że proces wycieku rozpoczął się dopiero 2,5 mld lat temu (Ziemia ma 4,5 mld lat).

Nowe badanie daje zatem odpowiedzi na pytania, które geologowie zadawali sobie od lat. Niestety nie wyjaśnia jednoznacznie, dlaczego od miliardów lat materiał wycieka z jądra do zewnętrznych warstw Ziemi. Jedną z hipotez jest to, że materiał pochodzący z powierzchni Ziemi wędruje ku głębszym warstwom, dostarczając tlen. Jego obecność sprawia z kolei, że wolfram wydobywa się z jądra w kierunku powierzchni naszej planety.

Najnowsze badanie ma być dopiero początkiem kolejnych prac na ten temat. Naukowcy chcą dowiedzieć się w ten sposób, jaki i kiedy powstało pole magnetyczne Ziemi.

Czytaj też: Naukowcy odkryli niezwykłą egzoplanetę. Rano wschodzi nie jedno, a trzy "słońca"

Więcej o:
Komentarze (143)
Zdaniem naukowców jądro Ziemi przecieka do zewnętrznych warstw planety. Zaskakujące odkrycie
Zaloguj się
 • franclajn

  Oceniono 63 razy 47

  A tym wszystkim, razem z bilionami innych planet, galaktyk, gwiazd, czarną energią i materią oraz równie niezliczoną liczbą światów równoległych, zawiaduje wolski Pambuk, który najbardziej wkurza się, jak baba pójdzie do łóżka z babą, a chłop z chłopem.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 38 razy 16

  "Naukowcy wciąż nie są pewni, czym spowodowany jest wyciek."

  Prawdopodobnie jakas nieszczelnoscia. Gdzie moge odebrac Nobla?

 • alejagwiazd

  Oceniono 25 razy 15

  Czeba spytac biskupa Jedraszewskiego albo innych specow od bożego stworzenia. Oni wiedza najlepiej

 • sieradz2

  Oceniono 21 razy 13

  Pewnie jądro Ziemi nie wie, że na jej powierzchni ludzie odeszli od żarówek wolframowych na rzecz LED. Ot i cała historia.

 • ltte

  Oceniono 21 razy 13

  Też mi odkrycie. Mój szwagier, jak miał przepuklinę, to też jądro przeszło mu do innej warstwy.

 • kot_kotando

  Oceniono 20 razy 10

  Jak Bóg organizował piekło, to trochę za głęboko kopał i przebił się do jądra Ziemi.

 • charlie11

  Oceniono 11 razy 9

  Opodatkowac wolfram. Co tam bedzie przeciekal bez naszej wiedzy

 • miets1

  Oceniono 11 razy 9

  1. Jak teraz jest mniej wolframu, to może oznaczać, że przeciek się zmniejszył, a nie że mniej wolframu jest w jądrze. Poza tym to dobra wiadomość, wolframu do żarówek starczy do końca świata
  2. Jądro to nie jest szczelny worek, coś tam zawsze przecieka i stąd są wulkany na powierzchni
  3.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX