Korzystasz z Windowsa 10? System już wkrótce dostanie świetną funkcję, której zazdrościmy użytkownikom Maków

Użytkownicy Windowsa 10 już niedługo będą mogli zapomnieć o płytach i pendrive'ach z kopią zapasową systemu. Funkcja "cloud download" pozwoli bowiem przywrócić OS-a z chmury. Z podobnego rozwiązania właściciele Maków korzystają już od dawna.

Przywracanie systemu to zadanie, z którym prawdopodobnie każdy użytkownik Windowsa zmierzył się co najmniej raz. Być może z powodu awarii dysku, zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem, a może po prostu dlatego, że po jakimś czasie nasz Windows wyraźnie zwolnił i zaczął "zamulać".

Do tej pory, aby przywrócić system, musieliśmy posiadać kopię zapasową (na płycie, dysku zewnętrznym, pamięci USB czy dedykowanej partycji). Wkrótce pojawi się nowy sposób reinstalacji Windowsa 10, który może okazać się metodą znacznie wygodniejszą i szybszą.

"Cloud download" w systemie Windows 10

Na oficjalnej stronie Windowsa 10 Microsoft poinformował, że pracuje nad funkcją "cloud download", która pozwoli nam przywrócić system z chmury. O tym, jak przydatne jest to rozwiązanie, doskonale wiedzą użytkownicy urządzeń Apple, którzy mogą z niego korzystać od dawna.

Jak dokładnie ma działać "cloud download"? Tego Microsoft dokładnie nie tłumaczy. Można jednak założyć, że przy uruchamianiu trybu awaryjnego systemu, obok funkcji przywracania Windowsa z nośnika pojawi się też opcja instalacji systemu przez internet. Oczywiście będzie wymagać połączenia z siecią.

Podobne rozwiązanie dla niektórych użytkowników systemu Windows 10 jest już zresztą dostępne. Chodzi o właścicieli urządzeń Surface. Funkcja "cloud download" 31 lipca pojawiła się w testowej wersji Windowsa 10 (Build 18950) dostępnej dla beta testerów. Do finalnej wersji systemu trafi prawdopodobnie jesienią.

Więcej o:
Komentarze (56)
Korzystasz z Windowsa 10? System już wkrótce dostanie nową świetną funkcję
Zaloguj się
 • radon13

  Oceniono 9 razy 9

  By przywrócic dowolny system z chmury w wersji innej niu instalacyjna potrzeba BACKUPU w tejże chmurze Inaczej dostaniemy goły system bez danych... Pewnie backup będzie już płatny jak tylko zwabią dosyć osób.

 • azjael

  Oceniono 8 razy 8

  Metodą szybszą nie będzie - ano dlatego, że odczyt z dysku jest znacznie szybszy niż z sieci, więc zastanówcie się zanim coś wylejecie na "papier"

 • ligand17

  Oceniono 7 razy 5

  Dobre dla tych wybrańców, którzy mają szybkie łącza (w obie strony, bo przecież dane do chmury też trzeba jakoś wysłać). Ja takowego nie mam, więc nadal będę korzystał z opcji przywracania z ostatniego backupu z lokalnego serwera. A że taki backup robi mi się automatycznie po włączeniu komputera (w trybie różnicowym, więc trwa moment) to nie mam problemu z odtwarzaniem systemu wraz ze wszystkimi danymi.

 • stenrw

  Oceniono 4 razy 4

  Backup mojego systemu to ok. 45 GB (robię co miesiąc, następne miesiące to 10-20 GB czyli nawet ok. 250 GB; raz do roku sprzątam zostawiając tylko wersję najnowszą. Ile zapłacę za chmurę?

 • piotruspan1951

  Oceniono 7 razy 3

  Tylko ludzie niezbyt rozgarnieci korzystaja z "chmury". Poniewaz jest ta chmura ogolnie dostepna, to wczesniej czy pozniej zostanie zhakowana. I co wtedy? Nie takie zabezpieczenia pokonywali hakerzy.

 • druga_wieza

  Oceniono 6 razy 2

  Ludzie się dzielą na tych co robią backupy i na tych co będą je robić.
  Na początek polecam użyć pendriva i zgrywać PLIKI. Które? Ano to jest właśnie najtrudniejszy element zabawy. Kolejnym będzie poprosić kogoś mądrego, żeby zrobił skrypt do kopiowania wybranych plików. I żeby w plikach nie zawieruszyły się "drobiazgi" typu pięć kopii filmu z DVD, bo to duże i nie ma sensu tego backupować.

  A przywracanie systemu? Nawet z użyciem szybkiego lokalnego dysku trwa to niemiłosiernie długo i niekoniecznie nadaje się dla niedoświadczonych użytkowników.

 • kralik111

  Oceniono 14 razy 2

  Nie wiem z czego sie cieszyc, bo chmurki nie sa darmowe, a to znaczy, ze w taki czy inny sposob slono za to zaplacimy. Widnows i Apple nie sa drogimi systemami dlatego, ze ktos tam jest chytry, tylko dlatego, ze opieraja sie na bardzo drogich chmurkach z ktorych nikt o zdrowych zmyslach dobrowolnie nie korzysta.

 • jol-mar

  0

  nie wiem czu to mozna zrobić ale czy da rade przywracać z partycji recowery .miałem cos takiego na laptopie z win 7 swietna sprawa

 • stenrw

  Oceniono 4 razy 0

  Taaaaa... Róbcie kopie systemu w chmurze! Najlepiej wraz z zapisanymi gdzieś w kompie hasłami i kodami do waszych banków - haker nie będzie musiał sie włamywać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX