iPhone'y nie będą nas już podsłuchiwać? Tak przynajmniej obiecuje Apple. "Zawieszamy program"

Apple zawiesza kontrowersyjny program, który pozwalał zewnętrznym współprawnikom firmy słuchać części rozmów użytkowników iPhone'ów z asystentką głosową Siri.

W ubiegłym tygodniu "Guardian" ujawnił szczegóły kontrowersyjnego programu Apple. Z relacji brytyjskiego dziennika wynika, że firma z Cupertino nagrywała rozmowy użytkowników i iPhone'ów z asystentką Siri, a następnie przekazywała część z nich zewnętrznym współpracownikom. Mieli oni odsłuchiwać te konwersacje, aby poprawić jakość działania Siri. Takie były przynajmniej założenia programu.

Problem w tym, że według "Guardiana" nagrane rozmowy miały objąć nie tylko komendy wydawane Siri, ale i prywatne rozmowy. Dziennik donosi nawet, że współpracownicy Apple mieli słuchać m.in. pary uprawiającej seks czy też rozmowy dilerów narkotyków.

>>> Masz dość komunikatorów, które cię podsłuchują? Może warto korzystać z tych, które dbają o twoją prywatność? Zobacz, co warto zainstalować na smartfonie.

Apple reaguje. Kontrowersyjny program zawieszony

Apple nie schował głowy w piasek. Zresztą, po takich oskarżeniach byłoby to raczej kiepski pomysł. Firma przyznała, że opisany przez "Guardiana" program istnieje. Jednocześnie zadeklarowała jednak, że analizie poddawanych jest zaledwie 1 procent rozmów, i są one badane w celu poprawy odpowiedzi udzielanych przez asystentkę oraz pomiaru liczby przypadkowych uruchomień Siri. 

Teraz gigant z Cupertino poszedł o krok dalej. W opublikowanym oświadczeniu firma informuje, że program zostanie poddany analizie, a na razie ostał zawieszony. "Zależy nam na dostarczeniu znakomitej usługi Siri, przy jednoczesnej ochronie prywatności użytkowników - czytamy w dokumencie.

Apple zaznacza też, że w przyszłości użytkownicy sami będą mogli zdecydować, czy chcą uczestniczyć w programie poprawy działania Siri. Oznacza to prawdopodobnie, że funkcja będzie domyślnie wyłączona.

Nie tylko Apple podsłuchuje

Apple nie jest jedyną firmą, która nagrywa rozmowy użytkowników "w celach analitycznych". Do podobnych praktyk wcześniej przyznały się m.in. Google i Amazon. Jeśli chodzi o Google, to amerykański koncern w czwartek poinformował o zawieszeniu usługi transkrypcji audio, ale jedynie na terytorium Unii Europejskiej. Stało się to po tym, gdy do sieci wyciekło około 1000 rozmów użytkowników z Asystentem Google.

Więcej o:
Komentarze (8)
iPhone'y nie będą nas już podsłuchiwać. Tak przynajmniej obiecuje Apple
Zaloguj się
 • druga_wieza

  0

  I to jest zasługa PiS!
  A dokładniej Krychy Pawłowicz, której nagrania trafiają do Apple'a, a ona nie chce się zamknąć...

 • byann

  Oceniono 6 razy 0

  Prima Aprilis!

 • sopot75

  Oceniono 3 razy -1

  Wszyscy nas podsluchują. Telefony Apple akurat uchodziły za takie, strzegące prywatności itp itd a tu lipa. Dla przykładu podam taką sytuację, kiedy byłam na wywiadówce u dziecka w szkole oczoczywiście z telefonem komórkowym w torebce. Wywiazała się rozmowa na temat jakiś ćwiczeń, książki, padła nazwa wydawnictwa, klasa itp. Uznałam, że ta pomoc naukowa nie jest potrzebna mojej córce i nawet nie sprawdziłam jej w internecie, ani żadnej innej pomocy, nic, zero sprawdzeń, dziecko bylo w 6 klasie a była mowa o 8 klasie. Nagle po paru dniach wyskakuje mi reklama tej konkretnej ksiązki z tego wydawnictwa na telefonie, z którym bylam na wywiadówce. W ustawieniach tekefonu oczywiscie to zmieniłam ale chyba nie do końca to działa bo nadal pojawiają mi się reklamy towarów, usług, których nigdy nie sprawdzałam a o których kiedyś, gdzieś rozmawiałam.

 • bandler81

  Oceniono 4 razy -2

  Jakie to gó... jest brzydkie. Nie wierzę że takie coś można na rynek wypuścić.

 • bogpan

  Oceniono 6 razy -2

  W dupę sobie ten badziew wsadźcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX