Ministerstwo ulepszyło aplikację mObywatel. Teraz przyda się w aptece

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło właśnie aktualizację aplikacji mObywatel, która dodaje dwie bardzo istotne funkcje. Od dziś za jej pomocą zrealizujemy receptę (eRecepta) i odnajdziemy się za granicą (Polak za granicą).

Ministerstwo Cyfryzacji rozwija swoją aplikację mObywatel dodaje kolejne ciekawe nowości. Program początkowo pozwalał na potwierdzenie tożsamości użytkownika częściowo zastępując tym samym dowód osobisty. Nieco później MC dodało możliwość wyświetlenia cyfrowej wersji dowodu rejestracyjnego oraz legitymacji szkolnej i studenckiej.

eRecepta w aplikacji mObywatel

Teraz resort cyfryzacji wprowadził dwie kolejne nowości. Pierwsza z nich - eRecepta - pozwala użytkownikom aplikacji mObywatel na pobieranie, przeglądanie oraz oczywiście realizowanie recept wystawionych przez lekarza. Dzięki niej nie będziemy musieli pamiętać o zabieraniu tradycyjnej, papierowej recepty do apteki.

Po kliknięciu w receptę, aplikacja wyświetli jej szczegółowe dane, w tym status i informacje o lekach. Co więcej, poza własnymi receptami w aplikacji można zyskać dostęp do recept swoich dzieci oraz innych osób, od których otrzymaliśmy pełnomocnictwo.

Aby wykupić leki należy podać w aptece swój PESEL, cyfry wyświetlone pod kodem QR oraz okazać do zeskanowania ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. W razie np. awarii sieci w aptece receptę będzie można zrealizować off-line po pobraniu pliku PDF do pamięci telefonu.

mObywatel z nowymi możliwościamimObywatel z nowymi możliwościami fot. Ministerstwo Cyfryzacji / Google Play / zdjęcia połączone

eRecepta jest częścią Internetowego Konta Pacjenta (IKP - pacjent.gov.pl), dlatego konieczne jest posiadanie tam konta. Do uruchomienia eRecepty wymagana jest też aktywna mTożsamość, która również jest częścią aplikacji mObywatel. Oczywiście oba konta można aktywować z poziomu telefonu.

Wybierasz się na wakacje? Oto kilka aplikacji na telefon, które przydadzą się podczas letnich wojaży:

Polak za granicą w aplikacji mObywatel

Drugą nowością wprowadzoną przez Ministerstwo Cyfryzacji do aplikacji mObywatel jest funkcja Polak za granicą. To niezbędnik w podróży, który podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu, czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata - tłumaczy resort. 

W zakładce Polak za granicą znajdziemy opisy sytuacji (bezpieczeństwo, możliwości przekroczenia granicy) w poszczególnych krajach i wskazówki dotyczące podróżowania po nich, a także stale aktualizowane informacje na temat obyczajów i kultury. Dane, które już wcześniej MSZ udostępniało na swojej stronie internetowej będziemy mogli znaleźć w bardziej kompaktowej formie z poziomu aplikacji na telefon.

Obie wprowadzone właśnie funkcje zostaną dodane do aplikacji po jej zaktualizowaniu. Na razie jednak z nowości można skorzystać wyłącznie na smartfonach z Androidem. 

Czytaj też: Amerykanie pokazują dane, które w Polsce są tajne. 30 proc. samolotów nie nadaje się do akcji

Więcej o:
Komentarze (62)
Polak za granicą i eRecepta w aplikacji mObywatel. Ministerstwo Cyfryzacji właśnie ją zaktualizowało
Zaloguj się
 • zenith700

  Oceniono 9 razy 7

  e-receptę można realizować od dawna. Nie jest do tego potrzebna ta aplikacja, jakieś kody QR, czy konto na pacjent.gov.pI. W aptece wystarczy podać 4-cyfrowy kod i numer PESEL.

 • przemo_opole

  Oceniono 7 razy 5

  Brawo Wy: rządowi informatycy... Po aktualizacji trzeba od nowa potwierdzać profilem zaufanym.
  Jakoś bankowe apki po aktualizacjach nie robią takich cyrków...

 • czester_13

  Oceniono 5 razy 3

  W tym chorym kraju nawet wziewka dla alergika jest na receptę. Socjalizm trzyma się mocno.

 • system777

  Oceniono 11 razy 3

  Tak, tak, udostępniajcie jeszcze więcej danych. Rząd tylko czeka żeby je przehandlować koncernom.

 • dublet

  Oceniono 10 razy 2

  Okupant ma was na widelcu! Do tego ustawa inwigilacyjna pozwala bez zgody sądu podglądać was i podsłuchiwać. A teraz wszyscy piszcie do naczelnika, że od dziecka popieracie Partię i będziecie popierać ile pary w płucach. Jako dowód chcecie oddać naczelnikowi dowolny organ, np nerkę lub płuca.

 • winkelrid

  Oceniono 14 razy 2

  A kiedy to wszystko na iOS-a?
  Do dziś nie ma dowodu rejestracyjnego w wersji iOS-owej to co tu mówić o reszcie!

 • rabbitt

  Oceniono 1 raz 1

  Po co apka skoro PiSS zadbał żeby w aptekach nie było leków starając się aby tym sposobem jak najwięcej Polaków posłać do piachu ?

 • veni.vici

  Oceniono 3 razy 1

  bez sensu... po receptę i tak idę do lekarza, który jako jedyny ma prawo ją wystawić... więc co za różnica, czy będę ją miał w telefonie czy na papierze?

 • krioprezerwacja

  Oceniono 6 razy 0

  I co? i teraz państwo, a nawet Europa wie który ludź- z IMIENIA I NAZWISKA na jaką chorbę choruje, czyli innymi słowy- banki wiedzą komu kredytów nie dawać bo nie przeżyje 20 lat, komu nie dać korzystnego ubezpieczenia jeśli korzysta z DUZ -dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych bo może być zbyt kosztowny a chodzi o to by z ludzi ciągnąć a nie wypłacać kasę z ubezpieczeń. Na najwyższe stanowiska czyli największą kasę też będzie brane kryterium zdrowia państwo sobie zajrzy uuuuu cukrzycę ma- odpada. Nie cieszcie się z elektronicznych recept. Protestujcie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX