Japonia. Nagranie z pierwszego lotu drona pasażerskiego. Czy maszyna będzie rewolucją?

Japońska firma NEC Corporation przetestowała swój rewolucyjny dron pasażerski. Unosił się przez minutę na 3 metrach wysokości. Ten środek lokomocji ma być remedium na zakorkowane ulice Japonii.

Jak podaje portal Engadget, producent pasażerskiego drona planuje zacząć sprzedawać drony w 2023 roku. Masowa produkcja pojazdu jest planowana na 2026 rok.
Na razie jednak maszyna ma problem baterią, która nie starcza sensownie dłuższy lot. Jeden z kierowników projektu w wywiadzie dla Bloomberga, powiedział ,że Japonia jako bardzo gęsto zaludniony kraj, potrzebuje tego typu wynalazków, które zmniejszą ruch na zakorkowanych drogach.

 

Drony Pasażerskie - rewolucja dla miast?

Jednak nie tylko w Japonii testowane są rewolucyjne rozwiązania transportowe. W Dubaju eksperymentowano już z jednoosobowymi chińskimi dronami Ehang 184. Również słowacka firma AeroMobil chce zmienić oblicze zatłoczonych miast i projektuje pierwszy latający samochód. Jak można się domyślić, pojazdy te będą bardzo drogie i np. produkt AeroMobil będzie kosztował najprawdopodobniej ponad 1,5 miliona euro.

Inne prywatne firmy, takie jak Uber czy Volvo, również są fazie projektowania latających pojazdów mając nadzieję na wygraną w tym wyścigu. NEC dzięki wsparciu rządu Japonii, będzie miało środki na kontynuowanie eksperymentów by nie stracić swojej silnej pozycji w tej rywalizacji. 

Więcej o:
Komentarze (41)
Japonia. Przeprowadzono testowy lot drona pasażerskiego. Czy maszyna będzie rewolucją?
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 15 razy 13

  W jeden miesiąc z hakiem zginęło na polskich drogach 400 osób, bo Janusze nie ogarniają jazdy w przód, w tył, w lewo i w prawo, a teraz mieliby się jeszcze poruszać do góry i na dół? Broń nas borze liściasty.

 • gordejuela

  Oceniono 6 razy 6

  Tyle ze dron dzielni spece z gazety to pojazd bezzalogowy,bez ludzi.To compokazuja,to nie jest zaden dron,tylkomnowy rodzaj elekrycznego ,latajacego pojazdu,a tak naprzwde elektryczny helikopter

 • litecode

  Oceniono 5 razy 5

  Ja tam nie wiem, ale w wielu (choć nie wszystkich) definicjach drona, poza "bezzałogowy", występuje też wzmianka, że nie są przeznaczone (ani przystosowane) do zabierania pasażerów. I tego bym się trzymał.
  Bez wątpienia jest to autonomiczny czterowirnikowiec (quadrocopter) co przywodzi skojarzenia z najpowszechniejszymi dronami. Ale w naszym języku nazwa "dron" nie wydaje się specjalnie trafiona.
  To jak z ketchupem - niby na świecie, to ogólnie sos, ale u nas "keczup" to jednak wyłącznie "tomato ketchup".
  Za to "dron" to z kolei nie tylko czterowirnikowiec, ale generalnie wszystko co lata bez załogi wykonując przy tym coś "użytecznego" (w odróżnieniu od modeli latających których główną funkcją jest wyłącznie latanie). I samolot pasażerski, nawet z bardzo, ale to bardzo mądrym autopilotem (lub przebiegłym zdalnym sterowaniem), to raczej będzie autonomicznym samolotem, niż dronem.
  Nie, żebym się upierał, zagraniczne portale też nazywają to rozmaicie, od "passenger drone" po "flying car".
  Przepraszam za wtręt, możecie już wracać do dyskusji, jakie to niebezpieczne, że mrzonka, hałas, ekologia (prąd z węgla), albo że Matołusz obieca milion takich do końca następnej kadencji. :)

 • antypiss

  Oceniono 4 razy 4

  Wszystko fajnie ale wyobrażacie sobie jaki będzie hałas przy większym zagęszczeniu tych pojazdow w miastach?

 • Michał Piechowiak

  Oceniono 3 razy 3

  To jest nasz największy problem. Magazynowanie energii, jeżeli to uda się przeskoczyć to będziemy mieli nieograniczone możliwości łącznie z lataniem dronami itp. Bo prąd łatwo wyprodukować..

 • arcadio131313

  Oceniono 3 razy 3

  Juz widze Sebe w dronie z wiadomym znaczkiem "na przedzie"... meteoryty przy tym to nic. Apokalipsa!

 • freejazzy

  Oceniono 5 razy 3

  Takie drony będzie produkować Polska, jak tylko wyprodukujemy ten milion samochódów elektrycznych.

 • qlt82

  Oceniono 2 razy 2

  Dron pasazerski to nie dron. Dron to z definicji pojazd latajacy z kategorii "unmanned".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX