Android i iOS. Jaki antywirus zainstalować na smartfonie? Jak zabezpieczyć dane?

Z raportu firmy Norton wynika, że w 2017 roku 978 mln osób mogło paść ofiarą cyberataków. Coraz częściej łakomym kąskiem dla oszustów stają się smartfony. Oto cztery aplikacje, które pomogą wam zadbać o bezpieczeństwo telefonu oraz waszych danych.

Avast Mobile Security

Zaczynamy od Avasta, czyli popularnej i darmowej aplikacji antywirusowej. Avast nie tylko skanuje nasze urządzenie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, ale pozwala również w łatwy sposób oczyścić smartfon z plików tymczasowych oraz innych "śmieci".

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji jest skaner Wi-Fi, który pozwala sprawdzić, czy sieć z którą się połączyliśmy, jest odpowiednio zabezpieczona. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy łączymy się z otwartym Wi-Fi – np. w hotelu czy w galerii handlowej.

Avast Mobile Security - pobierz na Android

ProtonVPN

VPN to rodzaj prywatnego tunelu, za pośrednictwem którego łączymy się z siecią. Ruch pomiędzy VPN, a urządzeniem jest szyfrowany, dlatego dostawca internetu nie może sprawdzić, jakie strony przeglądamy.

Jeśli szukacie darmowej i sprawdzonej aplikacji VPN, to polecam wam ProtonVPN. Aplikacja zabezpieczy nasze połączenie, ukryje adres IP i pozwoli na anonimowe przeglądanie internetu. ProtonVPN powinien być też uruchomiony za każdym razem, gdy korzystamy z nieznanej sieci Wi-Fi.

Twórcy ProtonVPN  podkreślają, że nie przechowują  informacji na temat użytkowników, a siedziba firmy mieści się w Szwajcarii, gdzie prawa dotyczące ochrony prywatności są niezwykle restrykcyjne.

ProtonVPN - pobierz na Android i iOS

LastPass

Eksperci ostrzegają nas, że korzystanie z jednego hasła do wielu usług, to prezent dla cyberprzestępców.  Zapamiętanie kilkunastu, czy kilkudziesięciu haseł, może być jednak sporym wyzwaniem.  Z pomocą przychodzi LastPass. Aplikacja przechowuje hasła i poufne dane w zaszyfrowanym "sejfie".

Gdy logujemy się do jakiegoś serwisu, LastPass automatycznie wypełnia za nas nazwę użytkownika oraz hasło. Nasze prywatne dane będą bezpieczne nawet wtedy, gdy smartfon dostanie się w ręce innej osoby, bo do potwierdzenia każdego logowania wymagany jest odcisk naszego palca.

LastPass - pobierz na Android i iOS

Find My Device by Google

Użytkownicy iPhone'ów cenią sobie funkcję, która pozwala im namierzyć smartfon w sytuacji, gdy zostanie on zgubiony lub skradziony. Okazuje się, że już od jakiegoś czasu podobna usługa jest dostępna również  na urządzeniach z systemem Android.

Aby z niej skorzystać wystarczy zainstalować aplikację "Znajdź moje urządzenie". Pomoże ona odnaleźć zgubiony telefon, zablokować go do czasu odzyskania lub zdalnie usunąć z niego wszystkie dane. Nawet, gdy bieżąca lokalizacja urządzenia jest niedostępna, to na mapce zobaczymy ostatnie znane położenie.

Find My Device - pobierz na Android

Więcej o:
Komentarze (13)
Android i iOS. Jaki antywirus zainstalować na smartfonie? Jak zabezpieczyć dane? Avast, ProtonVPN, LastPass
Zaloguj się
 • xegar

  Oceniono 1 raz 1

  Najlepszy antywirus? Nokia 3310. Najlepiej ta stara.

 • madka-curki

  Oceniono 1 raz 1

  Antywirus? Kompletnie zbędny.
  Nie zadziała, gdy będzie trzeba i nie zastąpi rozsądku.

 • dert4

  Oceniono 5 razy 1

  najważniejsze do zainstalowania są blokady reklam, typu Adblock.
  Ale o tym gazetka nie napisze.

 • dar61

  0

  Pachnie na kilometr parareklamą.
  A może by tak porównać wiele podobnych ofert, Redakcjo?

  ****
  '...Ruch pomiędzy VPN, a urządzeniem jest...' [PRZECINKOZA]
  >>> ...VPN a... [BEZ PRZECINKA]

  Skorzystanie z choć jednego egzemplarza SOJP to minimum warsztatu redakcyjnego:
  '...że korzystanie z jednego hasła do wielu usług, to prezent...' [PRZECINKOZA]
  >>> ...usług to... [BEZ PRZECINKA]
  Dualnie Dementujemy aspiracje red. DD do poziomu normy ortograficznej.

 • szuba41

  0

  Android to jądro linuxa nafaszerowane aplikacjami szpiegowsko reklamowymi. Linux nie potrzebuje antywirusa. Rozumu i rozwagi nie zastapi żadne oprogramowanie.

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 2 razy 0

  antywirus na iOS. ;) różnie już wyciągano kasę od ludzi, ale to jest wyjątkowo bezczelne.

 • maikeru

  Oceniono 4 razy -2

  Poza bezsensownym Antywirusem, jestem pozytywnie zaskoczony.
  VPN, Menadżer Haseł i Lokalizator urządzenia to faktycznie bardzo dobre sugestie.

  Sam antywirus jest kompletnie zbędny. Wystarczy instalować tylko porządne aplikacje i jest się bezpiecznym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX