Czarna dziura w centrum naszej galaktyki wybucha tajemniczymi rozbłyskami. Naukowcy nie wiedzą czemu

Astrofizycy z Uniwersytetu Kalifornijskiego zaobserwowali niespotykane dotąd rozbłyski wydobywające się z czarnej dziury w samym centrum naszej galaktyki. Nikt - póki co - nie rozumie, jaka może być przyczyna tego niezwykłego zjawiska.

W Drodze Mlecznej jest czarna dziura, która wg naukowców jest 4 miliony razy większa od masy Słońca. Nazwano ją Sagittarius A*, czasem jest też zwana A-gwiazdą. Astronomowie obserwują ją od ponad 20 lat.

Kilka miesięcy temu zaobserwowali potężne rozbłyski promieniowania podczerwonego, które wydobywały się wprost z czarnej dziury. Były na tyle silne, że przebiły się poza jej tzw. horyzont zdarzeń - jedno z najbardziej frapujących zjawisk w kosmosie. Jest to, mówiąc obrazowo i w dużym skrócie, sfera wokół A-gwiazdy, która niczym półprzepuszczalna błona działa wyłącznie w jednym kierunku - do wnętrza czarnej dziury. Nikt nadal nie wie, co kryje się za horyzontem zdarzeń i jakie tajemnice chowa czarna dziura.

Zaobserwowane w maju rozbłyski promieniowania podczerwonego były jaśniejsze niż kiedykolwiek wcześniej obserwowany w przypadku A-gwiazdy.

Możemy to zaobserwować w czasie rzeczywistym. Zwykle nie zdarza się to w astrofizyce

- powiedział Tuan Do, naukowiec z UCLA i członek zespołu badawczego.

Spokojnie, to tylko czarna dziura

Jak podał serwis Gizmodo, zespół naukowców obserwował centrum galaktyki przez cztery noce w tym roku za pomocą kamery na podczerwień umieszczonej na teleskopie Keck II. 13 maja ilość emitowanego przez nią światła podczerwonego wzrosła 75 razy w ciągu zaledwie dwóch godzin, co opisano w artykule opublikowanym w "Astrophysical Journal Letters".

Czarna dziura błysnęła równie jasno 20 kwietnia w nocy i szybko przygasła. Naukowcy uspokajają, że nie mam powodu do obaw, a zjawisko jest normalne, choć z naszej ziemskiej perspektywy - rzadkie.

>>> Zobacz pierwsze zdjęcie czarnej dziury. Ono może zweryfikować teorię względności.

Galaktyka w 3D

Astrofizycy nie ustają w obserwacjach i pogłębianiu naszej wiedzy o najbliższym nam kosmosie. Na początku sierpnia Polscy naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego poinformowali, że udało im się opracować trójwymiarową mapę Drogi Mlecznej, naszej rodzimej galaktyki. Dzięki obserwacji cefeid, gwiazd tysiące razy jaśniejszych od Słońca, udało się im również dokładnie pokazać kształt dysku galaktyki. Nie jest płaski, co dotąd jedynie podejrzewano, a w finezyjny sposób zakrzywiony na brzegach.

Zespół polskich astronomów, w celu stworzenia trójwymiarowej mapy galaktyki, posłużył się danymi pochodzącymi z 2,4 tys. cefeid. Większość z tych gwiazd to obiekty nowo odkryte dzięki obserwacjom przeprowadzanym w obserwatorium Las Campanas w Chile.

Więcej o:
Komentarze (203)
Czarna dziura w centrum naszej galaktyki wybucha tajemniczymi rozbłyskami. Naukowcy nie wiedzą czemu
Zaloguj się
 • face42

  Oceniono 63 razy 37

  w przeciwieństwie do nauki, jak dotychczas, religie nie wyjaśniły niczego poza wykazaniem, że ich wyznawcy mają szreg defektów psycho-intelektualnych

 • glean

  Oceniono 27 razy 23

  "W czasie rzeczywistym"? Jeśli centrum galaktyki jest ok. 28K lat od słońca to te rozbłyski miały miejsce właściwie chyba 28000 lat temu?

 • pandzik

  Oceniono 12 razy 10

  Za horyzontem zdarzeń jest regał z półkami. Było w jednym filmie...

 • nabbuko

  Oceniono 20 razy 10

  No i wpierdoIi nas wszystkich i będzie po zawodach. Tyle Kuchcińskiego, że sobue chociaż polatał.

 • 4v

  Oceniono 22 razy 10

  Jak zwykle: debile od polityki i religii, z pianą na pyskach, wydali już swój jęk, bek, rzyg, a na końcu pierd.

  To już jest dla nich udany dzień. Wykazali się. Zabłysnęli. No a przede wszystkim zaspokoili swoją potrzebę. To bardzo ważne, tak.

 • gotlama

  Oceniono 9 razy 9

  Czy klepacze wierszówki przeczytali oryginalną publikację? Ani słówka w niej nie ma o wydobywaniu się czegokolwiek spoza horyzontu zdarzeń. Oj matołki, matołki... "The flash could have been caused by another star passing close by, thus changing the way gas flows into the black hole"

 • gordejuela

  Oceniono 16 razy 8

  Były na tyle silne, że przebiły się poza jej tzw. horyzont zdarzeń - j...
  Brednie.Nic niebmoze dievwydostac,stad nazwa.Oprocz promieniowania Hawkinga,ale to nie ten prxypadek.
  Kazdy rozblysk tonzapewne kolejna gwiazda pozsrta przez te dxure,a spowofowany tym,ze gwiazda rozdarta grawitacja eybucha jako supernowa w ostatnim momencie.Masa tej czarnej dziury wxkazuje,ile talich gwiazd juz pozarla w prxeszlosci

 • artau

  Oceniono 9 razy 7

  Powoli majestatycznie sekunda po sekundzie wszyscy tam zmierzamy. Jak dobrze że ona tam jest...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX