Gigantyczna asteroida przeleci obok Ziemi. Już we wrześniu obiekt o średnicy nawet 2 km zbliży się do naszej planety

Duża asteroida wielkości największych budynków na Ziemi minie naszą planetę 14 września w bardzo małej odległości. Astronomowie nie sądzą, aby stanowiła ona dla nas zagrożenie, jednak NASA na wszelki wypadek prowadzi dokładne obserwacje asteroidy.

Szacuje się, że asteroida 2000 QW7 ma od 950 do ponad 2,1 tys. m średnicy. Jest to więc prawdziwy kolos wśród asteroid. Kosmiczna skała przeleci w odległości 7 mln km od naszej planety z prędkością 20 tys. km/h.

>>> Obawiasz się kosmicznej katastrofy? Sprawdź, jak wyglądają jej scenariusze.

Co ciekawe, naukowcy prognozują, że za jakiś czas lat wróci i ponownie minie naszą planetę. W związku z tym została ona umieszczona na liście potencjalnie niebezpiecznych asteroid, choć naukowcy starają się studzić emocje z nią związane. Eksperci z NASA szacują, że po raz kolejny asteroida zbliży się do Ziemi w 2038 r.

Zarówno naukowcy z NASA, jak i ci z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), obserwują około 20 tysięcy potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi asteroid. Dokładne informacje na temat danej asteroidy można sprawdzić, korzystając ze specjalnej przeglądarki przygotowanej przez NASA.

Kosmiczne kolizje

Kosmos to miejsce tyleż piękne, co niebezpieczne i nieprzewidywalne. Odkrywając kolejne tajemnice naszego Układu Słonecznego dzięki doniesieniom naukowym możemy zauważyć, że jest on przestrzenią nieustannych kolizji. I tak nowe dane zebrane przez sondę Juno wskazują na jeden z najciekawszych do tej pory faktów dotyczących Jowisza. Badając jądro kolosa, naukowcy doszli do wniosku, że zderzyła się w przeszłości z innym obiektem 10-krotnie bardziej masywnym od Ziemi.

Wystrzelona w 2011 r. sonda Juno bada największą w naszym układzie planetę, dostarczając zarówno danych na temat jej jądra, jak też niesamowitych zdjęć Jowisza. Z informacji dostarczonych dotychczas naukowcy wysnuli teorię, że do olbrzymiej kolizji z udziałem Jowisza mogło dojść 4,5 mld lat temu, podczas formowania się planet Układu Słonecznego.

Więcej o:
Komentarze (66)
Olbrzymia asteroida przeleci obok Ziemi. Już we wrześniu obiekt o średnicy nawet 2 km zbliży się do naszej planety
Zaloguj się
 • premier_scretyna

  Oceniono 12 razy 8

  Ale w standardowych jednostkach, czyli boiskach piłkarskich, to ile będzie?

 • ochujek

  Oceniono 6 razy 4

  Będzie czekać na kolejne wybory?

 • sztucznypolak

  Oceniono 3 razy 3

  Z teksru wnioskuje ze za "jakis czas lat" wynosi 19.
  "za jakiś czas lat wróci.
  ..... Eksperci z NASA szacują, że po raz kolejny asteroida zbliży się do Ziemi w 2038 r."

 • mgladki4

  Oceniono 5 razy 3

  Ja bym sie tym nie przejmowal. I tak pierwszy czlowiek zostal stworzony po to , by wydobywac zloto w kopalniach dla starozytnych kosmitow. Natomiast dla nastepnych populacji brak wiarygodnego uzasadnienia ich istnienia, co potwierdzaja nieustanne wojny, obozy jenieckie, niewolnictwo i pasozytnictwo wtajemniczonych GURU......

 • teklanietekla

  Oceniono 4 razy 2

  "Za jakiś czas lat" i jaka piękna dyskusja. Śmieję się już od dłuższego czasu lat. Gazeto, pamiętaj żeby nie zatrudniać korektorów ani redaktorów - ani teraz, ani za jakiś czas lat, bo poumieramy z nudów.

 • qudaq

  Oceniono 6 razy 2

  Widać Ziemia nie zasluguje jeszcze za odwiedziny. Homo niby sapiens jeszcze nie wysapal calej inteligencji. Zanawrotewm może dadzą się namowić w goscie. I znowu trzeba będzie komus odstąpić pierwszeństwo, albo po prostu zwiną sprzed nosa. jak żyć?

 • artley

  Oceniono 6 razy 2

  Mam nadzieję że rypnie w ziemię i nie będzie takiego syfu jaki dzisiaj jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX