W centrum Drogi Mlecznej znaleziono "gigantyczne balonowe struktury". Tuż obok czarnej dziury

Bartłomiej Pawlak
Naukowcy znaleźli "gigantyczne balonowe struktury" w centrum Drogi Mlecznej. To największe tego typu obiekty, jakie udało się zaobserwować w naszej galaktyce.

Międzynarodowy zespół astronomów pod przewodnictwem Farhada Yusefa-Zadeha z Uniwersytetu Northwestern w amerykańskim stanie Illinois poinformował o niezwykłym odkryciu. Naukowcy w samym centrum Drogi Mlecznej zaobserwowali "gigantyczne balonowe struktury". Swoje badanie opublikowali w czasopiśmie Nature.

>>> NASA pokazała, jak zachowuje się płomień na pokładzie ISS. Efekt może niektórych zaskoczyć

"Gigantyczne balonowe struktury" obok supermasywnej czarnej dziury

W samym centrum Drogi Mlecznej znajduje się czarna dziura Sagittarius A. Nie jest ona jednak typową pozostałością po dużej gwieździe, ale supermasywną czarną dziurą - niezwykłym obiektem o masie wynoszącej ok. 4,3 mln mas Słońca.

Naukowcy w jej pobliżu zaobserwowali teraz niezwykłe struktury, które możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu. Udało uchwycić się je, bo emitują promieniowanie radiowe.

Zdjęcie gigantycznych struktur w centrum Drogi MlecznejZdjęcie gigantycznych struktur w centrum Drogi Mlecznej fot. SARAO/Oxford

Widoczne powyżej "gigantyczne balonowe struktury" (tak określają je naukowcy) nie są w zasadzie niczym nowym. Podobne zjawiska obserwowano już kilkukrotnie. Po raz pierwszy mamy jednak do czynienia ze strukturami o tak ogromnych rozmiarach. Zdaniem naukowców, "wystają" one na wysokość przynajmniej kilka tysięcy lat świetnych nad i pod jądrem naszej galaktyki.

Czym są owe balonowe stryktury?

Co ciekawe, naukowcy dobrze wiedzą z czym mamy do czynienia. Struktury są bowiem wynikiem aktywności supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Pomimo swojej ogromnej masy, od milionów lat jest ona dość "spokojnym" obiektem. Mimo wszystko od czasu do czasu (w skali kosmicznej) zdarza jej się zanotować znacznie podwyższoną aktywność.

Astronomowie uważają, że olbrzymia struktura w kształcie klepsydry prawdopodobnie jest wynikiem niezwykle energicznego wybuchu, który nastąpił w pobliżu supermasywnej czarnej dziury kilka milionów lat temu.

Centrum naszej galaktyki jest stosunkowo spokojne w porównaniu z innymi galaktykami z bardzo aktywnymi centralnymi czarnymi dziurami. Mimo to centralna czarna dziura Drogi Mlecznej może - od czasu do czasu - stać się nietypowo aktywna, rozbłyskując, gdy pochłania ogromne ilości pyłu i gazu. Możliwe, że jedno z takich zdarzeń wywołało potężne wybuchy, które stworzyły ten niewidzialny wcześniej obiekt

- mówi pierwszy autor badania, Ian Heywood z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Do sfotografowania stryktur zespół naukowców wykorzystał radioteleskop MeerKAT z południowoafrykańskiego Radio Astronomy Observatory (SARAO).

 

Czytaj też: Amerykanie znów szykują lądowanie na Księżycu. NASA chce tam zbudować stałą bazę

Więcej o:
Komentarze (45)
W centrum Drogi Mlecznej znaleziono "gigantyczne balonowe struktury". Tuż obok czarnej dziury
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 32 razy 16

  W polskiej szkole nie wolno uczyć dzieci o czarnych dziurach - bo to szkodzi wizerunkowi boga ...

 • szatkop

  Oceniono 7 razy 5

  A wszystko to jest jedynie historią kosmologii? Bo skoro obiektu te są w odległości wielu milionów lat świetlnych, to to co zobaczyliśmy teraz, działo się właśnie wiele milionów lat wstecz.

 • kmwsm

  Oceniono 4 razy 2

  Ile osób Kościól zamordowal w ciągu 2000 lat swojej władzy? Nie mam tu na myśli tylko tych którzy głosili, że ziemia nie jest płaska.

 • Oceniono 12 razy 2

  A co Zaraza CZARNA KOSCIELNA na to , Gdzie te Anioły , gdzie te niebo ???????. Katolicy łykają bajki o niebie iŻydzie co gdzieś z kimś siedzi na czymś.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 3 razy 1

  Moze trojca swiunta po zderzeniu z astroida.

 • plastikpiokio

  Oceniono 3 razy 1

  oj biada nam biada jeżeli taki balon pęknie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX