Pod Europą znaleziono "zatopiony" kontynent. Był wielkości Grenlandii

Bartłomiej Pawlak
Zaginiony kontynent istniał jeszcze 120 mln lat temu i dziś znajdowałby się pod powierzchnią południowej Europy. Wielka Adria była wielkości Grenlandii i spowodowała m.in. wypiętrzenie się Alp.

O wynikach nowych badań naukowcy poinformowali na początku września. Udało im się znaleźć "zaginiony" kontynent, który kiedyś istniał w okolicach dzisiejszej Europy.

Oto Wielka Adria

Autorzy badań z uniwersytetu w holenderskim Utrechcie wyliczyli, że Wielka Adria - bo tak nazywa się pradawny kontynent - powstała ok. 240 mln lat temu. Wtedy właśnie oderwała się od Gondwany - superkontynentu, który miliony lat temu łączył lądy m.in. dzisiejszej Ameryki Południowej, Afryki i Antarktydy oraz mikrokontynentów, takich jak Zelandia.

Wielka Adria rozciągała się od dzisiejszego Półwyspu Iberyjskiego po Iran. Miała powierzchnię porównywalną do Grenlandii i prawdopodobnie w sporej części była zalana wodą. Ponad powierzchnię oceanu wystawały tylko liczne archipelagi.

Skały Wielkiej Adrii udało się naukowcom odnaleźć m.in. na terenie dzisiejszej Turcji i Grecji. Śladowe ilości materiału z dawnego kontynentu są jednak rozrzucone po ponad 30 innych krajach regionu Morza Śródziemnego. Naukowcy twierdzą, że największe pozostałości po dawnym kontynencie znajdują się na Półwyspie Apenińskim.

Jedyną pozostałą częścią tego kontynentu jest pas biegnący od Turynu przez Morze Adriatyckie do pięty buta tworzącego Włochy

- mówi główny badacz, profesor Douwe van Hinsbergen, z uniwersytetu w Utrechcie.

Naukowcy żartobliwie dodają, że ogromna liczba ludzi co roku spędza wakacje na "zaginionym" kontynencie, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy:

Zapomnij o Atlantydzie. Nieświadomie ogromna liczba turystów każdego roku spędza wakacje na zagubionym kontynencie Wielkiej Adrii.

Wielka Adria zniszczona ponad 100 mln lat temu

Wielka Adria istniała przez ok. 120-140 mln lat. Przez cały ten czas stale przemieszczała się na północ - w stronę dzisiejszej Europy. Niespełna 120 mln lat temu zderzyła się z terenami naszej części świata, co doprowadziło do jej zniszczenia.

Większa część dawnego kontynentu "wślizgnęła" się pod Europę. Spowodowała przy okazji wypiętrzenie się pasm górskich, w szczególności Alp, ale również mniejszych Apeninów. Naukowcy zaznaczają jednak, że proces kształtowania się okolic basenu Morza Śródziemnego był znacznie bardziej złożony:

Region Morza Śródziemnego to po prostu geologiczny bałagan 

- stwierdził Douwe van Hinsbergen.

Warto przypomnieć, że w 2017 roku naukowcy poinformowali o odkryciu innego zaginionego kontynentu - Zelandii. Dziś w 94 proc. znajduje się ona pod wodą.

Czytaj też: "Na ponad 90 procent" 40 lat temu była tajna eksplozja jądrowa w pobliżu Antarktydy. Wszystko wskazuje na Izrael

Więcej o:
Komentarze (59)
Oto Wielka Adria. "Zatopiony" kontynent wielkości Grenlandii znaleziony pod Europą
Zaloguj się
 • andmas

  Oceniono 26 razy 18

  Prawda o pochodzeniu ziemi i jej historii powoli przebija się do świadomości ludzkiej , bajki głoszone przez pastuszków niedługo przejdą do historii jako doskonały sposób podporządkowania sobie prostych , biednych i naiwnych ludzi .

 • aietes

  Oceniono 12 razy 12

  a może by tak modlitwa w intencji wynurzenia się dawnego kontynentu? Nowe działki dla kościoła.

 • herr7

  Oceniono 5 razy 5

  Europa jest zlepkiem kilku kontynentów, zwykle małych: Baltica, Awalonia, Terrany Huńskie itp.

 • voyteko

  Oceniono 2 razy 2

  osuszyc i zasiedlic...

 • ch-wilenska

  0

  Ciekawe. Rok temu obejrzałem film o historii Europy, w którym powstanie Półwyspu Apenińskiego wynikało z rozdzierania się Afryki i Europy, aż po otworzenie Cieśniny Gibraltarskiej na wody Atlantyku, które wypełniły Morze Śródziemne. Alpy były w nim efektem cofania się na północ Afryki. Adrii nie uwzględniono w tym procesie. Jedyna nadzieja w Trollach, by poznać prawdę bez szukania żródeł.

 • dlugi48

  Oceniono 6 razy 0

  Nikt nie protestuje przeciw przesuwaniu się kontynentów? Przecież to jest niebezpieczne! Może komuś chałupę przewrócić albo zalać coś! Miliny ludzi mogą stracić dach nad głową. A jakie straty środowiska!.

 • kanonik-dzielnicowy

  Oceniono 6 razy 0

  Tylko 120 mln temu! Lato się skończyło, ogórki skisły, a o złotym pociągu ani mru-mru!

 • osobaniepozadana

  Oceniono 4 razy 0

  jeśli nad powierzchnię oceanu wystawały tylko archipelagi, należałoby jeszcze zdefiniować słowo "kontynent"

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 23 razy -1

  Nic nie rozumię. W kalendarzu żydowskim rachuba lat zaczyna się od dnia stworzenia świata, które wg ustaleń żydowskich autorytetów religijnych nastąpiło 7 października 3761 przed Chrystusem.
  Naukowcy z uniwersytetu w holenderskim Utrechcie nie mają racji, bo również katolicki kościół popiera swoich kolegów w wierze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX