Duża niespodzianka od Microsoftu. Gigant pokazał swój smartfon. Oto Surface Duo z dwoma ekranami

Daniel Maikowski
Na konferencji w Nowym Jorku Microsoft zaprezentował urządzenie Surface Duo - smartfon z dwoma ekranami, który pracuje pod kontrolą systemu Android. To spore zaskoczenie, bo wydawało się, że firma z Redmond porzuciła już marzenia o telefonie.

Surface Duo nie jest jeszcze gotowym urządzeniem, co Microsoft wyraźnie podkreślił podczas prezentacji. Ma jednak wyznaczoną datę premiery - pojawi się w sprzedaży pod koniec 2020 roku.

Czym tak właściwie jest Surface Duo? Na konferencji w Nowym Jorku szef oddziału Surface Panos Panay podkreślił, że zdaje sobie sprawę, że wszyscy będą mówili o tym urządzeniu jako o smartfonie, choć Duo jest czymś więcej. Trudno nie przyznać mu racji, bo nowy sprzęt Microsoft rzeczywiście jest nietuzinkowy.

Surface DuoSurface Duo fot. Microsoft

Oto Surface Duo. Microsoft wraca do świata smartfonów

Urządzenie zostało wyposażone w dwa wyświetlacze o przekątnej 5,6-cala, które połączono zawiasem 360 stopni. Na każdym z ekranów możemy uruchomić jednocześnie dwie aplikacje. Gdy urządzenie ustawimy w trybie "landscape", to jeden z ekranów może również pełnić funkcję klawiatury bądź kontrolera do gier.

Surface Duo będzie pracować pod specjalną wersją systemu Android, która została dostosowana do pracy na dwóch wyświetlaczach jednocześnie. Póki co, nie wiemy, jakie podzespoły znajdą się "pod maską" smartfona. Microsoft nie zdradził szczegółów dotyczących procesora czy też układu graficznego.

Trudno dziś więc wyrokować czy sprzęt Microsoftu okaże się rynkowym sukcesem, czy też ciekawostką, o której szybko zapomnimy. Pomysł z dwoma ekranami bardzo przypomina to, co kilka tygodniu temu pokazało LG w przypadku smartfona G8X ThinQ.

Warto również przypomnieć, że podczas gdy Microsoft eksperymentuje z Surface Duo i dwoma ekranami, jego konkurenci z branży mobilnej wypuszczają już na rynek smartfony ze składanym wyświetlaczem. Chodzi oczywiście o Samsunga Galaxy Fold oraz Huawei Mate X.

Więcej o:
Komentarze (29)
Duża niespodzianka od Microsoftu. Gigant pokazał swój smartfon. Oto Surface Duo
Zaloguj się
 • conan_barber

  Oceniono 12 razy 6

  A ja żałuję, że Winphone padł. To dobry, sprawny system i choć nie ma stada różnych, często śmieciowych programów, to najpotrzebniejsze funkcje są o.k. A przy tym nie ma na ten system tyle zawirusowanego świństwa.

 • zartiepl

  Oceniono 5 razy 3

  M$ na tym rynku jest spalony, o jeden raz za dużo zostawił klientów bez żadnego wsparcia.

 • dd_

  Oceniono 11 razy 3

  Tak wygląda Upadek.

 • szczepan_123

  Oceniono 6 razy 2

  Co na to Wookie? O ile pamiętam twierdził, że Windows w telefonach będzie wieczny i jest najlepszy.

 • tksiazek

  Oceniono 6 razy 2

  M$ i Android.... Tak przemija chwała świata :).

 • baaag

  Oceniono 3 razy 1

  To jest pomysł kompletnie bez sensu. Co daje dzielony ekran 2x5,6''? Wchodzą gięte ekrany, dużo funkcjonalniejsze ale to też bez sensu bo niby co to ma dawać robiąc z telefonu nieporęczną grubą cegłę. Te marginesy jakby z ostatnich Lumii wzięli. Nic z tego nie będzie bo to nie jest żaden pomysł. Nie byli jako największa firma programistyczna świata w stanie stworzyć działającego systemu na telefon...kompromitacja.

 • popeye

  Oceniono 5 razy 1

  Nie czuję tego produktu. Telefon do dzwonienia, czytania i pisania krótkich wiadomości jest OK. Tak naprawdę do innych zastosowań ogranicza go przede wszystkim brak pełnowymiarowej klawiatury. Jak dla mnie duo nie rozwiązuje żadnego problemu. Oczywiście inni użytkownicy mogą mieć inne potrzeby.

 • kadykianus

  0

  Jak te eksperymenty że składanymi wyświetlaczami się dla Samsunga skończyły to wiemy. Badziew i tyle. Ludzie w Microsofcie są bardziej rozgarnięci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX