Rossmann padł ofiarą hakerów. Nie odpisujcie na fałszywe SMS-y i nie klikajcie w linki

Rossmann wydał komunikat informujący o fałszywych SMS-ach, które dostają jego klienci. Wiadomość mówi o wygranej w konkursie i odsyła do strony internetowej, w której trzeba podać numer karty płatniczej. Sieć ostrzega, by nie otwierać linków i nie odpisywać na wiadomości.

Od początku października klienci Rossmanna dostają wiadomości informujące o wygranej w konkursie o smartfona, który czeka na odbiór. Kliknięcie w link kieruje nas do strony internetowej, gdzie hakerzy wymuszają podanie numeru karty płatniczej, by odebrać nagrodę. Podanie danych sprawia, że na naszej karcie uruchamiana jest płatna subskrypcja i z konta znika nawet 300 zł miesięcznie. Ponadto, uzyskane dane hakerzy mogą sprzedać dalej, dlatego pod żadnym pozorem nie można ich podawać. Znaczna kwota z naszego konta będzie pobierana, aż do anulowania subskrypcji. 
 

Rossmann wydał oficjalne ogłoszenie w sprawie  

O całej sprawie wie już sieć. Rossmann ostrzega przed pishingiem w komunikacie: 

“Szanowni Klienci, informujemy, że nasza firma nie prowadzi wysyłki SMS-ów, w których klienci są proszeni o kliknięcie w podejrzany link by np. odebrać nagrodę lub rzekomą przesyłkę od Rossmanna. Treść tych SMS-ów jest różna, na przykład: „Probowalismy sie z toba skontaktowac w sprawie twojej wygranej. Otrzymaj to tutaj : http: // …..” lub „Oczekująca przesyłka od Rossmanna dla Ciebie. Proszę sprawdzić szczegóły i potwierdzić: http://....., Nr. Przesyłki…..”. Tego typu SMS-y nie pochodzą od Rossmann SDP sp. z o.o. i ostrzegamy aby nie klikać w umieszczony w nich link".


Phishing to metoda wyłudzania pieniędzy, polegająca na wymuszaniu danych przez podszywanie się pod inną osobę lub instytucję. Hakerzy nie muszą łamać haseł i zabezpieczeń, bo użytkownicy podają je im sami. Trzeba pamiętać, że firmy nigdy nie proszą o nasze dane logowania, a dane karty potrzebne są tylko przy płatnościach.  

Więcej o:
Komentarze (8)
Rossmann padł ofiarą hakerów. Nie odpisujcie na fałszywe SMS-y i nie klikajcie w linki
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 2 razy 2

  SMS wygląda bardzo wiarygodnie, bo zawiera logo Rossmana i treść, że jest to "nagroda dzienna" za zakupy dokonane w dniu - tu podana jest data, około dwa tygodnie wcześniej. Ktoś, kto często robi zakupy w tej sieciówce, ma prawo nie pamiętać, czy tego dnia był czy nie i tak było ze mną.

  Na szczęście "lampka" zapaliła mi się w momencie jak zorientowałem się, że forma drobnej opłaty "za dostawę" kartą jest JEDYNĄ formą i że opłata jest w funtach - konkretnie 3 GBP, a telefon informacyjny ma numer kierunkowy Wielkiej Brytanii. Ponieważ transakcja "nie chciała się zrealizować", nabrałem podejrzeń i NATYCHMIAST na wszelki wypadek zastrzegłem kartę. Jutro idę do banku po nową, więc dowiem się czy sprawa ma definitywny koniec.

 • marini2

  0

  Jakby dwie pierwsze litery usunąć to wychodzi "ssmann" . Może to były żołnierz tej formacji ? Może był tak przesiąknięty ideologią i służbą że założył firmę w latach 70-tych, w której nazwie ukrył swoje przeżycia? Żeby mu przypominały dobre czasy?

 • cwaniakzpksu

  Oceniono 6 razy 0

  Rossmann ofiarą? Komuś coś się pomieszało, potencjalnymi ofiarami są osoby, które dostają tego typu wiadomości, nie sklep. W takich mailach zawsze przewijały się i będą przewijać popularne i duże sieci handlowe.

 • wislano

  Oceniono 3 razy -3

  To ,że to phishing , to jedno , druga sprawa ,sam Rossman nie lubi konkurencji , gdzie są drogerie Natura, kto je wykosił cenami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX