Kosmos. Droga Mleczna została rozerwana przez wybuch 3,5 miliona lat temu

Najnowsze badania wskazują, że Bąble Fermiego są wynikiem wielkiej eksplozji w centrum Drogi Mlecznej. Wybuch miał miejsce 3,5 miliona lat temu i może oznaczać aktywność czarnej dziury w centrum naszej galaktyki.

Prof. Joss Bland-Hawthorn z Australii Bąble Fermiego dostrzegł jeszcze na początku XXI wieku. Następnie ich istnienie potwierdziło w 2010 roku NASA. Są to dwa obłoki gazowe rozciągające się na 25 tys. lat świetlnych nad i pod centrum Drogi Mlecznej. Kształtem przypominają okrągłą klepsydrę i dotychczas nieznane było ich pochodzenie. W badaniu, które już niedługo zostanie opublikowane w "Astrophisical Journal", zespół astronomów pod kierownictwem prof. Blanda-Hawthorna doszedł do wniosku, że Bąble Fermiego powstały w wyniku gigantycznej eksplozji w centrum naszej galaktyki.

Kosmos. Wybuch w centrum naszej galaktyki spowodowała czarna dziura

Australijski uczony po raz pierwszy zrozumiał, że ogromne ilości zjonizowanego gazu w Bąblach Fermiego musiały być wynikiem wyzwolenia się wielkiej ilości energii, po tym jak NASA potwierdziła jego obserwacje w spektrum promieniowania gamma. Astronom doszedł doszedł do wniosku, że wybuch w Drodze Mlecznej, był podobny do tych obserwowanych w galaktykach Seyferta - od lat 40. w części galaktyk zauważane są rozbłyski energii tak silne, że swoim światłem przyćmiewają wszystkie gwiazdy. Przyjmuje się, że w centrum tych galaktyk znajdują się aktywne supermasywne czarne dziury, które ściągają wszystko do siebie. Zanim jednak materia przekroczy horyzont zdarzeń czarnej dziury (punkt, z którego nie ma powrotu), to ta ją ściska. Konsekwencją tego jest m.in. podgrzanie się gazu do milionów stopni, który zaczyna świecić w prawie pełnym spektrum promieniowania światła. Z tego właśnie powodu centra galaktyk Seyferta świecą tak mocno. Ten sam proces miałby dziać się w Drodze Mlecznej.

Jest to o tyle zaskakujące, że dotychczas uważano, że czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej była uśpiona. Co prawda wybuch w jej centrum miał miejsce 3,5 mln lat temu, ale w skali kosmicznej to stosunkowo niedawno (sam wybuch trwał 300 tys. lat). Nie wiadomo skąd się wzięła ta spontaniczna eksplozja - może oznaczać zarówno jedynie chwilowe przebudzenie, jak i początek nowej fazy aktywności. Odkrycia te rzutują na odkrycia dot. historii ewolucji naszej galaktyki. Ponadto zmienia to nasze wyobrażenie o Drodze Mlecznej, która wydawała nam się nieaktywna, płaska, o niezbyt jasnym centrum, podczas gdy w rzeczywistości może poszarpana i pokręcona.

Więcej o:
Komentarze (30)
Kosmos. Droga Mleczna została rozerwana przez wybuch 3,5 miliona lat temu nasz galaktyka eksplozja
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 20 razy 20

  Wielką trzeba mieć w sobie łaskę wiary, aby czytając o tych wszystkich zjawiskach, miliardach galaktyk, składających się na miliardy gromad, nie zapomnieć. Nie zapomnieć, że Architekta tego wszystkiego najbardziej obchodzi nasza codzienna masturbacja.

 • pedro.666

  Oceniono 11 razy 11

  "Nie wiadomo skąd się wzięła ta spontaniczna eksplozja"

  Czas na komisję śledczą. Przewodniczący 20 tysięcy miesięcznie. Zastępca 15. Trzech członków zwykłych po 10. Sekretarz 8. Obrady raz w miesiącu - do kolejnego wybuchu.

 • kataryniarski

  Oceniono 8 razy 8

  Oj tam, oj tam...

  Na Podkarpaciu w Biedronkach Świeżaków brakuje i już rwa kostki chodnikowe, już auta podpalajo! To są istotne problemy suwerena, nie jakiś lewacki kosmos.

 • ochujek

  Oceniono 6 razy 6

  Pewnie bomba helowa, parówki lub puszki. Komisja Antoniego napisze raport gdy dojdzie ze Smoleńskiem.

 • Marian

  Oceniono 4 razy 4

  To przez Tuska. Wszystko rozrywa. Nawet Drogę Mleczną. A to łobuz.

 • plastikpiokio

  Oceniono 2 razy 2

  dobrze że zamieszkujemy peryferie ale ----przyjdzie kolej i na nas !!!!

 • stach_79

  Oceniono 1 raz 1

  Powoli wkręcimy się w wir galaktywki i znajdziemy w centrum, kwestia czasu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX