Avast został zaatakowany przez hakerów. Celem miał być program CCleaner

Avast, producent oprogramowania, w tym popularnego antywirusa był celem ataku cyberprzestępców. Hakerzy zdołali wedrzeć się na serwery firmy, ale ta uspokaja, że użytkownicy ich aplikacji nie mają się czego obawiać.

Firma poinformowała, że włamania na serwery miały miejsce w okresie od 14 maja do 25 września. W tym czasie hakerzy siedmiokrotnie logowali się w sieci Avasta. Dostęp do niej uzyskali dzięki przejęciu konta VPN. Rzeczone konto zostało ponownie włączone w wyniku błędu wewnątrz firmy. Ze względy na te pomyłkę, przy logowaniu nie było konieczności weryfikacji dwustopniowej, która ma zapobiegać właśnie tego rodzaju atakom. Użytkownicy programów Avasta nie muszą panicznie usuwać oprogramowania z komputerów. Firma zapewnia, że hakerzy nie zdołali umieścić groźnych linijek kodu w ich oprogramowaniu.

Avast antywirus nie był celem hakerów

To systemy zabezpieczeń najczęściej są celem hakerów. Pozwala to na wymuszenie błędu w antywirusie, co może dać uzyskanie dostępu do komputerów, na których zainstalowany został wadliwy program. Tym razem jednak napastnicy za cel obrali aplikację CCleaner. To jeden z najpopularniejszych programów do czyszczenia zawartości dysku. Kilkoma kliknięciami możemy wyczyścić komputer ze zbędnych plików, co przyśpieszy jego działanie, a także zwolni cenną przestrzeń na dysku. To właśnie w kodzie tego programu cyberprzestępcy planowali namieszać. To nie pierwsza próba uszkodzenia CCleanera. W 2017 roku hakerzy zdołali zainfekować program jeszcze przed publiczną premierą nowej jego wersji.

Tym razem jednak udało się uniknąć problemów. Avast podkreślił, że kod CCleanera pozostał niezmieniony. Mimo że program nie został w żaden sposób zainfekowany, to prewencyjnie firma i tak zmieniła cyfrowy podpis pliku wykonywalnego. Przedsiębiorstwo podjęło także kroki zapobiegawcze, by taka sytuacja się nie powtórzyła. W całej firmie wykonano globalny reset haseł. Ponadto konta VPN będą lepiej pilnowane i objęte dwustopniową weryfikacją. Avast zgłosił się także do czeskiej policji w celu odnalezienia odpowiedzialnych za atak osób.

Więcej o:
Komentarze (25)
Avast został zaatakowany przez hakerów. Celem miał być program CCleaner
Zaloguj się
 • bratjolki

  Oceniono 4 razy 0

  Avast poszedł z tym na policję??
  Czy to nie tak, jakby policja z powodu włamania na komisariat poszła z tym na... policję???
  Czeski błąd.

 • student_zebrak

  Oceniono 8 razy 0

  cccleaner juz dawno stracil swoja jakosc

 • ul32

  Oceniono 3 razy -1

  Czeska Policja nie ma jurysdykcji w kraju przestępców....

 • takaprawda

  Oceniono 12 razy -6

  Antywirusy pisza ci sami ludzie, ktorzy pisza wirusy. Jaki jest sens instalowania antywirusa, kiedy upośledza prace komputera? Może mało wiem, ale odkąd zrezygnowałem z antywirusów, przestałem musieć przeinstalowywać system co pół roku. Komputer śmiga i tyle w temacie. Najgorzymi wirusami jakie znam to antywirusy.

 • waapi

  Oceniono 10 razy -10

  Firma zapewnia, że hakerzy nie zdołali umieścić groźnych linijek kodu w ich oprogramowaniu.
  Tia.

 • sigit

  Oceniono 15 razy -13

  "Rzeczone konto zostało ponownie włączone w wyniku błędu wewnątrz firmy. "
  Czyli debile z Avast zostawiają skompromitowane konta, zamiast je uzywać. Co za amatorka. Nigdy już nic od nich nie zainstaluję. Kolejna wpadka - po fałszywej instalce CCleanera...

 • agenciputinawon

  Oceniono 27 razy -15

  Super. Gnoje sprzedają swoje oprogramowanie "antywirusowe" zachwalając je nieprzyzwoicie, a nie są w stanie ustrzec własnych serwerów przed włamaniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX