Przyśpieszone lub spowolnione seriale? Netflix testuje zmianę prędkości odtwarzania

Netflix chce wprowadzić zmianę prędkości odtwarzania. Niektóre smartfony dostały funkcję przyśpieszenie lub spowolnienia wideo.

W czasach rosnącej konsumpcji treści oraz coraz większego tempa życia przyśpieszone odtwarzanie jest bardzo przydatną funkcją. Włączenie tej opcji pozwala obejrzeć więcej wideo albo posłuchać więcej podcastów jednego dnia. Niektórzy korzystają z tej opcji, by lepiej skupić się na mowie, która wydaje im się zbyt wolna w naturalnej prędkości. Spowolnienie z kolei może pomóc tym, którzy uczą się języka poprzez oglądanie seriali czy słuchanie podcastów. Wtedy każda kwestia jest wyraźna i łatwiej ją przyswoić. Funkcja ta jest dostępna od dawna na YouTubie, w Spotify czy aplikacjach do czytania audiobooków. W końcu nie każdy musi przyswajać materiał z tą samą prędkością, więc wolność wyboru w tej kwestii wydaje się dość oczywistą sprawą.

Netflix pozwoli przyśpieszyć lub zwolnić filmy

Do takich samych wniosków doszedł Netflix. Na niektórych smartfonach pojawiła się opcja zmiany prędkości. Do wyboru są cztery nowe opcje. Można przyśpieszyć wideo do szybkości 1,25x oraz 1,5x. Spowolnienie z kolei możliwe jest do prędkości 0,75x lub 0,5x. Pierwsze osoby dostały te funkcję już ponad tydzień temu.

W podcastach czy audiobookach, które nie są jak kinematografia sztuką, zmiana prędkości nie ma w zasadzie znaczenia, jeśli chodzi o efekt końcowy. Filmy i seriale to jednak dzieła, na których odbiór zmieniona prędkość odtwarzania może znacząco wpłynąć. Pytanie czy reżyserzy zgodzą się na wprowadzenie takiej funkcji, która niszczy ich wizję artystyczną? Nie byłby to pierwszy raz, gdy twórcy narzekaliby na odbiór dzieła, który jest zaburzony podczas odtwarzania w Netflixie. Wcześniej producenci mieli zarzuty co do jakości obrazu oraz oświetlenia, które nie jest takie jak na salach kinowych. Jak widać, Netflix po raz kolejny, po m.in. zapoczątkowaniu trendu binge watchingu, może zmienić bardzo prostym zabiegiem rynek kinematografii.

Więcej o:
Komentarze (16)
Przyśpieszone seriale? Netflix testuje zmianę prędkości odtwarzania
Zaloguj się
 • racionalist

  Oceniono 7 razy 7

  Dla mnie cala idea ogladania seriali na netflix lub amazon prime polega na spokojnym obejrzeniu np calego sezonu, jeden odcinek po drugim, wtedy kiedy mam na to ochote z mozliwoscia przerwy w dogodnym dla mnie momencie. Po cholere mam to przyspieszac lub zwalniac?

 • 11krzych

  Oceniono 3 razy 3

  Obok konkursu chopinowskiego proponuję zrobić Mistrzostwa Świata w Grze na Pianinie na Czas.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 3 razy 3

  Innowacja to to nie jest. Tak bylo juz z pornosami na VHS-ach, tyle, ze teraz sa rozne predkosci i obraz nie jest znieksztalcony.

 • mer-llink

  Oceniono 3 razy 3

  To żaden wynalazek. To odgrzewanie starego kotleta.
  Telewizje amerykańskie już w latach 50 XX wieku używały przyspieszaczy filmów na antenie.
  Przy przyspieszeniu 4%, którego praktycznie nie widać, skracano czas emisji o 2,5 minuty (albo dawano więcej reklam, albo dawano więcej samego filmu, żeby nie wycinać za bardzo; a wycinano także, aby dawne filmy zmieściły się w "slot" antenowy; obydwa zabiegi do kupy były stosowane nagminnie; a jeden "wynalazca" nie tylko przyspieszył "Jalihouse Rock" Priestleya, ale i kazał wyciąć pare piosenek, aby film zmieścił się w czas emisyjny 60'. Dzięki temu w archiwach są uncut wersje, wersje telewizyjne, wersje reżyserskie, wersje z rozpowszechniania kinowego itd. - różniące sie między sobą, ale to tylko uciecha, gdy np. krytycy spierają się o detale jakiejś fabuły, ale każdy z dyskutantów widział nieco inną wersję.).
  No, takie były zabawy, spory w one lata.....
  Nic więc w Netflixie nowego nie wymyślili.

 • kret.wodny

  Oceniono 2 razy 2

  jeszcze gdyby poprawili jakość napisów (angielskie) i opcję tłumaczenia byłoby genialne narzędzie do nauki...

 • starsailor3

  Oceniono 2 razy 2

  A jak się do tego wizja artystyczna twórcy? Widzę, że nijak skoro można manipulować czymś tak oczywistym jak szybkość odtwarzania. Ta wszechobecna bylejakość męczy!

 • szloma

  0

  Ja tam na jutubie wszystko oglądam na prędkości 1.5-2.0x, życie jest za krótkie! ;)

 • kixx

  Oceniono 2 razy 0

  Następnym krokiem będzie możliwość oglądania samych końcówek filmów.
  Znaczy to już niby jest ale nie jest jeszcze ogłoszone oficjalnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX