Wizy do Turcji drożeją. Cena za wizę turystyczną rośnie o 75 proc.

Turcja podnosi cenę wiz dla Polaków niemal dwukrotnie. Wszyscy, którzy wybierają się do tego kraju na wakacje, będą musieli wliczyć w koszty dodatkową opłatę. Zasady przyznawania dokumenty pozostały niezmienione.

Turcja w okresie wakacyjnym to jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów. Niestety, od trzech dni za wizę wjazdową (elektroniczną - wyrabianą przez oficjalną stronę rządową) do tego kraju musimy zapłacić znacznie więcej. Dotychczas koszt wizy wynosił 20 dolarów (około 77 zł), według aktualnego cennika jest to 35 dolarów (około 135 zł). Istnieje też możliwość uzyskania wizy “on arrival”, którą można zakupić na lotnisku, już po przylocie do Turcji. Jednak jej cena dotąd była wyższa niż elektronicznej wizy i wynosiła 30 dolarów. Nie podano jednak, czy podwyżka dotyczy także i tego dokumentu.

Jak uzyskać wizę do Turcji?

Wizę do Turcji można otrzymać wypełniając formularz na dedykowanej stronie rządowej. Do tego konieczne jest podanie danych paszportu oraz terminu planowanej wizyty. Następnie wizę należy opłacić kartą kredytową lub debetową. Jeśli dokument nie zostanie przyznany, pieniądze nie zostaną pobrane z konta. Po wykonaniu tej operacji, dokument można wydrukować w domu. Należy zabrać go ze sobą, w celu okazania na granicy. Wizę powinno się wyrobić co najmniej na dwie doby przed wyjazdem.

Turecka wiza uprawnia do przebywania na terytorium państwa przez maksymalnie 90 dni, lecz ważna jest dwa razy dłużej, przez 180 dni. Resort spraw zagranicznych zaznacza, że nasz paszport musi być ważny przynajmniej 60 dni dłużej niż okres pobytu określony na tureckiej wizie. W przypadku wiz przyznawanych na 90 dni pobytu, paszport powinien być ważny co najmniej przez 150 dni, licząc od dnia pojawienia się w Turcji.

Więcej o:
Komentarze (56)
Wyjazdy do Turcji drożeją. Cena za wizę turystyczną rośnie o 75 proc.
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 24 razy 20

  Jeżdżąc na wakacje do Turcji, spierasz krwawy, zbrodniczy reżim.

 • okobar79

  Oceniono 13 razy 13

  mało
  niech podniosą jeszcze z 10 razy
  może wtedy ludziom coś zaświta i zmienią miejsce wakacji...

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 14 razy 12

  Zbojkotować turkuf i nie jeździć do tego muzułmańskiego kraju rządzonego przez dyktatora drogie kartofelki!

 • facio60

  Oceniono 12 razy 8

  Żadnej logiki u Turków nie widzę. Rozumiem, że polskie władze w ramach retorsji również podniosą opłaty wizowe dla Turków. Nie widzę potrzeby jeżdżenia do tego kraju, zwłaszcza że z demokracją są na bakier, a ich mniejszości w Niemczech czy Austrii, potrafią robić niezłe zadymy.

 • wiceherszt

  Oceniono 7 razy 7

  Eh, sułtan... Karabinem wywijać potrafi, ale o interesach nie ma pojęcia. Z punktu widzenia budżetu państwa taka zmiana nie wniesie absolutnie nic, bo Turcja to i tak państwo, które turystów przyciąga ceną. Jeśli ta wzrośnie, to klienci i biura podróży zaczną przenosić się tam, gdzie taniej. Dlatego zamiast podnosić ceny wiz, sułtan powinien całkowicie zlikwidować opłaty. Dzięki temu spadek wpływów z opłat zrównoważyłby się przez zwiększenie liczby turystów (którym zwisa, że sułtan to zamordysta, oni chcą mieć "najtaniej""), do tego mógłby się puszyć i szydzić, że wprawdzie "demokratyczne" państwa go potępiają, ale ich obywatele głosują nogami.

 • hk043

  Oceniono 8 razy 6

  Bandyta potrzebuje kasy, więzienie kosztują.

 • frankyy

  Oceniono 8 razy 6

  jakoś muszą sfinansować bomby rzucane na Kurdów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX