Kosmos potrafi być straszny. NASA pokazuje przerażające zdjęcia z okazji Halloween

Z okazji Halloween, NASA pokazała zdjęcie ze zderzenia dwóch galaktyk, które przypomina czaszkę. Trwogę wzbudza także fotografia sprzed paru lat, którą amerykańska agencja postanowiła odświeżyć. Przedstawia ona rozbłyski energii na Słońcu.

Kosmos to z pewnością jedno z najbardziej przerażających miejsc w jakich może się znaleźć człowiek. Niewyobrażalnie wielka przestrzeń, próżnia i panujący tam chłód, potrafią same w sobie nastraszyć. Nastraszyć albo też wzbudzić zachwyt potrafią też jego zdjęcia, które wykonują astronomowie. Dwa zdjęcia, które ostatnio pokazała NASA z okazji Halloween, robią obie te rzeczy jednocześnie.

Zdjęcie Słońca ma już 5 lat i zostało wykonane 8 października 2014 roku przez Obserwatorium Dynamiki Słońca. Widnieją na nim aktywne regiony naszej gwiazdy. Jaśniejsze obszary to miejsca, w których emitowane jest więcej światła oraz energii. Astronomowie NASA przyrównują fotografię do haloweenowej dyni. Do stworzenia zdjęcia wykorzystano dwa zestawy fal ultrafioletowych o ekstremalnej długości, które potem zostały poddane obróbce grafików NASA.

embed

NASA publikuje zdjęcie ze zderzenia dwóch galaktyk, które przypomina kosmiczną czaszkę

W tym roku NASA przygotowało także nowe zdjęcie, które obrazuje zderzenie dwóch galaktyk. Do jego wykonaniu użyto teleskopu Hubble’a. Do kolizji doszło w systemie Arp-Madore. Naukowcy dostrzegli tam twarz, co jest związane ze skłonnością dopatrywania się przez ludzi znanych kształtów w przypadkowych szczegółach i nazywa się pareidolią. Mimo że sama twarz intryguje, to dla astronomów NASA istotniejsza jest sama kolizja galaktyk, która zachodzi w stosunkowo wolnym tempie, co jest rzadkością. Ponadto oba obiekty maja podobną wielkość, co również jest wyjątkowe, ponieważ zazwyczaj duży obiekt przyciąga ten mniejszy. Połączenie się galaktyk będzie trwało jeszcze 100 mln lat, a formujące kształt twarzy pierścienie gazu i pyłu powinny zniknąć w ciągu 1 do 2 miliardów lat.

Więcej o:
Komentarze (58)
Kosmos potrafi być straszny. NASA pokazuje przerażające zdjęcia z okazji Halloween
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 12 razy 12

  Przyczyną kolizji była nadmierna prędkość.

 • psycholog11

  Oceniono 14 razy 12

  "Kosmos to z pewnością jedno z najbardziej przerażających miejsc w jakich może się znaleźć człowiek". A czy znacie jakiegoś człowieka (nie licząc Macierewicza) który znajduje się poza kosmosem ?

 • wojciech6j

  Oceniono 9 razy 7

  Za dwa miliardy lat nasza galaktyka "zderzy" się z Andromedą. Mylę że już należałoby przedsięwziąć jakieś środki zapobiegawcze i opodatkować ludzi na tą okoliczność.

 • zgredaktor

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Redaktorze!

  To nie "fale ultrafioletowych o ekstremalnej długości". Angielski termin "extreme UV (EUV)" to po naszemu "daleki nadfiolet", czyli o długości fali od stu kilkudziesięciu do 10 nm (dla porównania światło widzialne = 400-700 nm).

  Ten konkretny obraz zawiera zapewne m.in. zdjęcie z instrumentu AIA, długość fali 171 nm, na orbitalnym teleskopie słonecznym SDO. Każdy może sam zobaczyć bieżący obraz na stronie helioviewer.org (należy wybrać "observatory = SDO", "instrument = AIA", "measurement = 171"). Słońce jest obecnie blisko minimum aktywności (która zmienia się w cyklu 11-letnim), stąd zbyt wielu jasnych obszarów aktywnych w tej chwili nie zobaczymy.

 • alojzybaklazan

  Oceniono 7 razy 5

  "Kosmos to z pewnością jedno z najbardziej przerażających miejsc w jakich może się znaleźć człowiek." Dzięki Bogu nigdy sie tam nie znalazłem.. uff

 • tetradrachma

  Oceniono 11 razy 3

  Czaszkę ?????? Kurde, a ja myslę, że sa to CYCE króliczków Haffnera !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX