Europejskie UFO. Pokazano demonstrator tworzony w tajemnicy od dekady

Szeroki na 12 metrów, ważący około 4 ton, wyglądający jak żywcem wyjęty z filmów science-fiction - koncern Airbus zaprezentował tworzony od wielu lat w tajemnicy obiekt o nazwie LOUT. To demonstrator technologii stealth wykonany na zlecenie niemieckiego wojska. Niestety nigdy nie poleci.

Prezentacji dokonano podczas konferencji zorganizowanej dla grupy kilkudziesięciu dziennikarzy branżowych z całego świata. Airbus chwalił się na niej różnymi swoimi osiągnięciami i planami na przyszłość.

Gościom zapowiedziano, że zostaną zaprowadzeni do hangaru, który "oficjalnie nie istnieje". Tam przywitał ich widok, który możecie zobaczyć na zdjęciach. Okazało się, że od 2007 roku Airbus w ścisłej tajemnicy pracował nad demonstratorem maszyny zbudowanej w technologii stealth (ograniczona wykrywalność). W 2010 roku niemieckie wojsko podpisało z koncernem kontrakt na zbudowanie egzemplarza do prób naziemnych. Prace prowadzono w zakładach Airbusa w Manching i Bremie.

Nie ujawniono wielu konkretów na temat demonstratora. Ma mieć wymiary 12x12 metrów i około czterech ton masy. Prezentacja na temat LOUT to głównie ogólniki dotyczące różnych rozwiązań zastosowanych podczas prac. Wszystko zostało podporządkowane ograniczeniu skutecznej powierzchni odbicia radarowego, czyli tego jak bardzo maszyna odbija fale radarowe, co przekłada się na łatwość jej wykrycia. Stąd bierze się futurystyczny kształt kadłuba. Do tego pracowano nad ograniczeniem widzialności w podczerwieni, czyli ilości emitowanego ciepła, na które naprowadza się część systemów przeciwlotniczych. Ograniczono też emisję fali elektromagnetycznych samego LOUT, które również można namierzyć. Jednocześnie w demonstratorze miały zostać zainstalowane jakieś systemy walki elektronicznej.

Nie ma jednak słowa o tym, aby LOUT mógł polecieć. Jest demonstratorem do prób naziemnych. Nie ma też słowa o ewentualnej produkcji tego rodzaju maszyn. Demonstratory technologii mają dać okazję do dopracowania różnych rozwiązań i umożliwienia sprawdzenia ich w ramach badań.

Można się spodziewać, że głównym zyskiem z programu LOUT są różne technologie służące ograniczaniu wykrywalności samolotów, które znajdą zastosowanie w programie europejskiego myśliwca nowej generacji - NGF. Obecnie jest to bardzo wstępny projekt francuskiego koncernu Dassault i europejskiego Airbus, który miałby zaowocować latającym demonstratorem w połowie lat 20. a docelową maszyną bojową po kolejnych dziesięciu latach prac. NGF miałby zastąpić obecnie używane francuskie myśliwce Rafale, niemieckie Eurofighter i hiszpańskie F/A-18.

LOUT jest kolejną maszyną latającą o kształcie podobnym do latawca albo latawca ze skrzydłami. Amerykanie już wiele lat temu doszli do wniosku, że jest optymalny jeśli chodzi o właściwości stealth. Obecnie jest rozwijany cały szereg dronów i demonstratorów wyglądających podobnie. Na przykład rosyjski Su-70 Ochotnik (Łowca).

Więcej o:
Komentarze (36)
LOUT, demonstrator stealth firmy Airbus. Wygląda jak UFO
Zaloguj się
 • lucifer

  Oceniono 13 razy 13

  To dzial technologie, czy plotek?
  Przypominam - UFO to skrot od NIEZIDENTYFIKOWANY obiekt latajacy.
  Skonczcie debilizm.

 • siwywaldi

  Oceniono 3 razy 3

  To my byliśmy LEPSI, bo Airbusa wyprzedziliśmy o około 18 lat, prezentując w pewnym, też wówczas "tajnym" hangarze drewniana makietę PZL 230 Skorpion.
  Nasz projekt ma do dziś co NIECO wspólnego z Airbusem, bo ten wówczas tajny hangar, należy dziś do Airbus Polska, czyli dawnego PZL Okęcie :-)

 • paseo

  Oceniono 1 raz 1

  Kogo to dzis obchodzi .USA od dawna maja juz pojazdy grawitacyjne ,ktore opracowali Lockheed i Northrop.Bazuja na wynalazku Jewgienija Podkletn ova,ktorego Amerykanie sciagneli do siebie,po pokazaniu wyniku jego doswiadczen.Dysk ceramiczny umieszczony w polu magnetycznym i wirujacy,powodowal ze grawitacja NAD nim malala nawet o 2 %.Jak latwo wyliczyc,dla pojazdu o srednicy 10 metrow ,cisneinei od spodu byloby wieksze od tego na wierzchu az o ok. 15 ton !.Nic wiec dziwnego ,ze taki ppjaz dmiogl uzyskiwal zdumiewajac e przyspieszenia i szybkosci.Od dawna byly tez testowane innego rodzaju pojazdy ,z wirujacym ,rozzarzonym do czerwonosci .Widzialem je nad poligonem Northropa juz w roku 2011 ,gdy konczylem prace w zakladach

 • shtalman

  Oceniono 1 raz 1

  Wolska i wolacy mają helikoptery bojowe w technologii stealth, zamówione przez Macierewicza, całkowicie niewidoczne

 • londonerr

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy też mają prototypy pojazdów które nigdy nie pojadą: Syrenka, Warszawa, Arrinera, pislandowski samochód elektryczny...

 • myczyoni

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli pokazali to znaczy tylko , że spełnił swoje zadanie.
  I nie latawiec a skrzydło. Do tego latające!2!

 • bohatyrzwembleju

  Oceniono 5 razy 1

  W każdej piaskownicy był dzieciak który chwalił się rzeczami których tak naprawdę nie posiadał.

 • brytnej

  Oceniono 3 razy 1

  Poulskie Linie Lotnicze LOUT. Lata jak UFO.

 • adin_null_adin

  0

  Tylko po co mu kabina pilota jak nie poleci?
  Technologia używana przez niektórych Obcych, której mizerną namiastką jest stealth umożliwia ukrycie dowolnego obiektu po jego pojawieniu się w polu świadomości istoty ludzkiej poprzez blokadę sygnałów w mózgów, u 99% populacji to działa poprawnie. U reszty występują "błędy maskowania" w synchronizacji i przez ułamek sekundy dany obiekt lub postać są widoczne. Taka magia w działaniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX