Kosmos. Asteroida większa od Pałacu Kultury przeleci blisko Ziemi. NASA: nie ma się czego bać

Ogromna asteroida przeleci koło Ziemi już 20 listopada. Tak blisko naszej planety nie znajdzie się przez kolejne 200 lat. NASA informuje jednak, że nie jesteśmy na jej kursie kolizyjnym i nie mamy czego się obawiać. Kosmos w okolicach naszej planety ma 900 większych asteroid.

- W nocy z 20 na 21 listopada koło Ziemi przeleci asteroida (481394) 2006 SF6 - podaje Centrum Badania Bliskich Ziemi Obiektów (CNEOS) NASA. Jej średnica może wynosić od 280 do 619 metrów. Oznacza to, że jest większa od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Ziemię minie w odległości 0,028 jednostki astronomicznej (1 jednostka astronomiczna to odległość Ziemi od Słońca), co kwalifikuje ją wedle standardów NASA, jako obiekt "potencjalnie groźny”. Za takie uznawane są ciała niebieskie, które mijają naszą planetę w odległości mniejszej niż 0,05 jednostki astronomicznej oraz mają średnicę przekraczającą 140 metrów średnicy.

NASA informuje, że gigantyczna asteroida nie jest zagrożeniem dla Ziemi

Astronomowie z NASA zapewniają, że naszej planecie nie grozi zderzenie z obiektem podobnej klasy w ciągu najbliższych 200 lat. Asteroidę (481394) 2006 SF6 odkryto 17 września 2006 roku. W okolicach Ziemi znalazła się ostatnio w lutym bieżącego roku. Z takim zbliżeniem do Błękitnej Planety, jakie nastąpi 20 listopada, nie będziemy mieli do czynienia w ciągu kolejnych 200 lat. Nie oznacza to jednak, że nie będzie ona mijała nas w nadchodzących stuleciach. Kolejna podobna sytuacja nastąpi już rok później, w listopadzie 2020 roku. Tę asteroidę zalicza się do obiektów bliskich Ziemi, czyli takich, które znajdują się od naszej orbity w odległości nie większej niż 48 mln km oraz nie dalej od Słońca niż 194 mln km.

Nie powinniśmy być także przerażeni jej rozmiarem, gdyż do Ziemi zbliży się na odległość 4,3 mln km. Zderzenie z takim obiektem, byłoby globalną katastrofą, jednak w naszym Układzie Słonecznym znajduje się około 900 asteroid, które są jeszcze większe. Obiekt przemierza przestrzeń kosmiczną z prędkością 28,5 tys. km/h. Do Ziemi zbliży się na odległość 4,3 mln km.

Więcej o:
Komentarze (17)
Kosmos. Asteroida większa od Pałacu Kultury przeleci blisko Ziemi. NASA: nie ma czego się bać
Zaloguj się
 • wiceherszt

  Oceniono 8 razy 4

  Ta asteroida jest "potencjalnie niebezpieczna" chyba tylko dla budżetów państw, które dają pieniądze na pensję naukowców, którzy te gwiezdne kamulce śledzą. Oczywiście dla niepoznaki podawane są jakieś ułamki "jednostek astronomicznych", bo brzmi to naukowo i poważnie.

  Jakby napisano, że to coś przeleci w odległości 4 188 800‬ km od Ziemi, to do niektórych mogłoby dotrzeć, że to 14 razy dalej od orbity Księżyca, więc nie ma jakichkolwiek szans żeby to coś uderzyło w cokolwiek na Ziemi, bo leci w próżni niemal tak doskonałej jak wnętrze czaszek "redaktorów" tutejszej drogiej redakcji.

  Więc nic nie wpłynie na tor lotu. Ale mam dla was radę na świetne tytuły na pierwszych stronach gazet. Bo wiecie, znacznie bliżej, już 300 000 km stąd, właśnie przelatuje przerażające ciało niebieskie o gabarytach tylu Pałaców Kultury, że strach liczyć! Możecie to zgrabnie połączyć z jakimś kolejnym "końcem świata" i trąbić głośno, na przemian z informacjami i Lewandowskiej i sklepach otwartych w niedziele. Ludzie klikną, spokojna głowa.

 • kocurxtr

  Oceniono 3 razy 3

  szkoda

  miałem nadzieje że je.bnie w Żoliborz
  może jakiś odłamek chociaż....

 • masakramasakra

  Oceniono 3 razy 3

  masakra. trza całe oszczędności czym prędzej przekazać na kościół

 • siwywaldi

  Oceniono 3 razy 3

  - W nocy z 20 na 21 listopada koło Ziemi przeleci asteroida (481394) 2006 SF6 - podaje Centrum Badania Bliskich Ziemi Obiektów (CNEOS) NASA
  ================================================
  W nocy, to znaczy kiedy? Bo jak nieśmiało pozwalam sobie zauważyć, kiedy u nas jest dzień, to kilka tys. kilometrów na wschód od Polski, jest już noc. I odwrotnie :-))

 • shtalman

  Oceniono 1 raz 1

  A kiedy asteroida w wielkości krasnala żoliborskiego na drabince przeleci blisko ziemi?

 • ochujek

  Oceniono 1 raz 1

  Takie coś powinno walnąć w Księżyc i to po naszej, widocznej stronie. Byłoby na co popatrzeć.

 • keram2225

  Oceniono 1 raz 1

  4,4 mln km to tylko 12 razy więcej niż odległość Ziemia - Księżyc. A jaki jest błąd wyliczeń?

 • n0th

  Oceniono 1 raz 1

  Może tym razem się uda

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX